REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Bloomberg«: Ruska vojska pospešuje napredovanje, v Kijevu vlada potrtost

»Bloomberg«: Ruska vojska pospešuje napredovanje, v Kijevu vlada potrtostIzid volitev v ZDA 5. novembra lahko pomeni, da bo Kijev prisiljen sprejeti mir pod neugodnimi pogoji ali pa se soočiti z možnostjo, da sam nadaljuje boj proti Rusiji, poroča ameriška tiskovna agencija. Vir: Posnetek zaslona, X

Ruska vojska je pospešila svoje napredovanje v vzhodni Ukrajini in prejšnji teden zavzela več ozemlja kot kadar koli letos, s čimer je povečala pritisk na ameriške in evropske zaveznike Kijeva, da okrepijo svojo obrambo, piše Bloomberg.

Po poročanju ameriškega časnika je Rusija v preteklem tednu zasedla več kot 200 kvadratnih kilometrov, od začetka avgusta pa ji je uspelo zasesti 1146 kvadratnih kilometrov, torej približno četrtino več kot v prvih sedmih mesecih leta 2024.

Mimogrede, »Bloomberg« je te podatke pridobil na podlagi lastnih izračunov na podlagi podatkov portala DeepState, ki je povezan z ukrajinskim ministrstvom za obrambo in ki pogosto poskuša zmanjšati uspehe ruske vojske.

Izid ameriških volitev 5. novembra lahko pomeni, da bo Kijev prisiljen sprejeti mir pod neugodnimi pogoji ali pa se bo soočil z možnostjo, da bo sam nadaljeval boj proti Rusiji, menita dva ukrajinska uradnika, ki sta blizu kabineta ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, in sta želela ostati anonimna.

Med ukrajinskimi uradniki preveva vse večji občutek »razočaranja« nad potekom vojne, je dejal eden od njih.

To razpoloženje se začenja širiti po vsej Ukrajini, navaja ameriški portal in dodaja, da po raziskavi Centra Razumkov iz Kijeva, ki je bila opravljena septembra, več kot dve tretjini Ukrajincev meni, da je čas za začetek mirovnih pogajanj z Rusijo.

»Bloomberg« še piše, da so zaveznice v Natu neodločne glede pomoči Ukrajini in da ukrajinski vdor v regijo Kursk ni uspel ovirati Rusije, ki vse bolj napreduje v Ljudski republiki Doneck.

Obenem, navaja »Bloomberg«, ukrajinska vojska postopoma izgublja ozemlje v regiji Kursk.

»Ukrajina je zdaj politično zavezana ohraniti svojo prisotnost v regiji Kursk, kar pomeni, da bo tja verjetno treba poslati še več vojakov, čeprav je pomanjkanje žive sile njena največja slabost,« je dejal poljski vojaški analitik Konrad Muzika in dodal: »Lahko imate zelo dobro razvite in utrjene obrambne črte, a če nimate vojakov, ki bi jih zapolnili, potem niso za nobeno rabo.«

Aleks Kočarov, strokovnjak za geopolitiko in gospodarstvo Rusije in vzhodne Evrope, meni, da so ruske pridobitve »rezultat številčne in topniške premoči«.

»Ruske ozemeljske pridobitve v zadnjih treh mesecih so verjetno posledica številčne premoči ruskih enot in topniške prevlade – zaradi veliko večje razpoložljivosti granat v primerjavi z ukrajinskimi silami. Vendar pa ti lokalizirani ruski uspehi ne kažejo na preobrat v spopadu, ki ostaja izčrpavajoča vojna,« ocenjuje Kočarov.

Po drugi strani Sergej Markov, politični svetovalec blizu Kremlja, meni, da bi lahko »Rusija do naslednjega poletja prevzela popoln nadzor nad vzhodno Ukrajino, če se bo ohranil trenutni tempo napredovanja.«

Jevgenij Bužinski, nekdanji uradnik ruskega obrambnega ministrstva, je ob tem za »Bloomberg« povedal, da trenutno ni znakov, da bi se ukrajinska obramba sesuvala.

»Ni množičnih predaj in kaotičnih umikov. Ukrajinci se še naprej borijo. Vedno je prelomna točka, le da je še nismo dosegli. A jo bomo,« je sklenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek