torek, 05. november 2024 leto 29 / št. 310
Ameriška vojska prelaga razvoj sistema za nove »Abramse«?
Ameriška vojska je preložila začetek dela na novem integriranem sistemu aktivne zaščite in sistemu za samodejno polnjenje, ki sta načrtovana za novo različico tanka Abrams, pod oznako M1E3, poroča portal War Zone.
Spomnimo, ameriške oborožene sile so lani objavile, da opuščajo načrte za novo nadgradnjo M1 v korist »velikih sprememb dizajna, osredotočenih na nove zmogljivosti, zmanjšanje teže in povečanje ekonomičnosti porabe goriva.«
Next-Gen M1 Abrams Tank’s Active Protection System, Autoloader Development Off To Delayed Start
— The War Zone (@thewarzonewire) October 29, 2024
The Army's vision for a substantially redesigned next-generation iteration of the M1 Abrams tank is slowly taking shape.
Story: https://t.co/eZBoxommtk
Napoved odločitve »o preložitvi začetka razvoja integriranega sistema glavnega bojnega tanka, ki je posebej osredotočen na razvoj sistemov za samodejno polnjenje in sistemov aktivne zaščite, do začetka fiskalnega leta 2025«, je vključeno v proračunski document Pentagona, ki podrobno opisuje različne »reprograme«.
V dokumentu Pentagona, ki je bil sestavljen 11. septembra, ni natančno navedeno, kdaj naj bi se začela dela na integriranem sistemu glavnega bojnega tanka, pri čemer velja spomniti, da se je fiskalno leto 2025 v ZDA začelo 1. oktobra.
Po poročanju ameriškega portala sta omenjena sistema globoko integrirana v zasnovo nove različice »Abramsa« in predstavljata ključne elemente prihodnjega M1E3.
Ukraine pulls M1 Abram tanks back from the frontline due to mounting losses.
— Zhao DaShuai 东北进修 (@zhao_dashuai) April 27, 2024
NATO shills sold it as a wunderwaffe game changer. pic.twitter.com/qCiJ0IDefb
Ameriška vojska trenutno na najsodobnejših različicah »Abramsov« v operativni uporabi SEPv3 uporablja sistem aktivne zaščite »trofeje« izraelske proizvodnje.
Gre za sistem »hard-kill«, ki ga sestavljajo: radar s senzorji za zaznavanje prihajajoče grožnje, ki pokrivajo obseg 360 stopinj; in razpršilniki s polnjenji podobnimi šibrovki, namenjenih uničevanju izstrelkov, usmerjenih v vozilo, ko se približajo razdalji med 10 in 30 metri.
Vendar pa je problem »trofeje« njegova teža in dimenzije, ki vodita v povečanje silhuete tanka, pa tudi poraba velike količine električne energije, zaradi česar je pogosto nujna namestitev pomožnega agregata. To je tudi razlog, zakaj je ameriška vojska opustila integracijo teh sistemov na oklepnike Stryker.
Russians captured another US-made M1 Abrams tank in Donetskhttps://t.co/mznxJiyOBo
— Throwback C Magnon (@throwback_c) October 30, 2024
Po drugi strani pa je bil nov sistem aktivne zaščite za M1E3 optimiziran in integriran v celotno zasnovo tanka, kar bo odpravilo težave izraelske »trofeje«.
War Zone poudarja, da bodo ti sistemi postajali vse bolj pomembni zaradi razširjenega obsega groženj, s katerimi se tanki soočajo na sodobnem bojišču, vključno z majhnimi droni.
Russian military captured "Abrams"
— Zlatti71 (@Zlatti_71) October 27, 2024
The American tank was abandoned by the Ukrainian Armed Forces in the Pokrovsk direction.
-AN pic.twitter.com/Z0YAnRelcj
Samodejni mehanizem za polnjenje tankovskega topa je lastnost, ki se ji je ameriška vojska tradicionalno izogibala, in to je ena ključnih lastnosti novega »Abramsa«.
»Ali razmišljamo o sistemih za samodejno polnjenje tanka, da bi potencialno zmanjšali velikost posadke ali omogočili članom, da opravljajo različne naloge? Kratek odgovor je absolutno, da,« je dejal brigadni general Jeffrey Norman in dodal: »Kako bo ta rešitev videti, bo pokazal eden od nizov poskusov, ki so v teku«.
Namestitev tega mehanizma bo omogočila, da bodo tank upravljali le trije vojaki, namesto štirih, kar velja za zdajšnje različice »Abramsov«.
To pomeni tudi odpiranje možnosti za pomembne spremembe v notranji in zunanji zasnovi tanka, predvsem pri kupoli, kar lahko prispeva k zmanjšanju silhuete in teže vozila.
Omeniti velja, da so za »Abramse« že v preteklosti razvijali avtomatske polnilne sisteme, ki pa do danes niso bili integrirani v nobeno varianto tanka, ki je v uporabi. Istočasno to vrsto polnilnega mehanizma uporabljajo ruski tanki, kot so T-72, T-80, T-90, japonski Tip 90 in Tip 10, nato kitajski Tip 96 in Tip 99, južnokorejski K2 Black Panther, francoski Leclerc in številni drugi tanki.