REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pacifiška raketna kriza: ZDA s Filipinov »Typhonom« ciljajo Kitajsko, ki je nepričakovano izstrelila balistično raketo

Pacifiška raketna kriza: ZDA s Filipinov »Typhonom« ciljajo Kitajsko, ki je nepričakovano izstrelila balistično raketoKitajski odgovor: Prva izstrelitev po letu 1980. Vir: X, posnetek zaslona

Namestitev ameriškega raketnega sistema Typhon na Filipinih za nedoločen čas je drzna poteza v zoperstavljanju Kitajski v Tihem oceanu, ki dviguje regionalne napetosti na novo raven in povzroča politične delitve na Filipinih, piše Asia Times.

Ta mesec je več medijskih virov poročalo, da bodo ZDA obdržale svoj raketni sistem srednjega dosega Typhon na severnih Filipinih za nedoločen čas, kljub zaskrbljenosti Pekinga in tveganju povračilne eskalacije, po besedah ​​filipinskih in ameriških uradnikov.

Sistem, ki lahko izstreli rakete Tomahawk in standardno orožje SM-6 ter potencialno zadene tarče v celinski Kitajski, je bil prvotno vključen v skupne vaje, organizirane aprila.

Filipinski uradniki razmišljajo o tem, da bi raketni sistem obdržali na severu Filipinov do aprila prihodnje leto, ko ameriške in filipinske sile izvajajo letne obsežne bojne vaje Balikatan, poroča AP.

Nadaljnja prisotnost Typhona kaže na namero ZDA in Filipinov, da okrepijo regionalno odvračanje zaradi naraščajočih napetosti v Južnokitajskem morju in Tajvanski ožini, navaja besedilo.

Kitajski uradniki, vključno z zunanjim ministrstvom, so izrazili zaskrbljenost in opozorili, da bi namestitev lahko destabilizirala regijo in povzročila oboroževalno tekmo.

Vendar je filipinski obrambni minister Gilberto Teodoro zavrnil zadevne trditve in Kitajsko obtožil vmešavanja v notranje zadeve Filipinov in uporabe »obratne psihologije«, da bi njegovi državi preprečil izboljšanje obrambnih zmogljivosti.

Nadalje je kritiziral Kitajsko zaradi povečane vojaške prisotnosti v Južnokitajskem morju, medtem ko so filipinski vojaški uradniki, vključno z generalom Romeom Brawnerjem mlajšim, pozvali, naj sistem Typhon ostane trajno, pri čemer so se sklicevali na nacionalne obrambne potrebe.

Namestitev je del širših prizadevanj ZDA za okrepitev svoje vojaške pozicije v Indo-Pacifiku, kjer je Kitajska hitro razširila svoje raketne zmogljivosti.

Namestitev ameriškega raketnega sistema Typhon na Filipine za nedoločen čas bi lahko pomenila razvoj dolgotrajnih prizadevanj ZDA glede podaljšanega odvračanja v Tihem oceanu.

Ameriška strateška dvoumnost glede namestitve tega raketnega sistema lahko okrepi pa tudi omeji Filipine.

Po eni strani lahko neomejena namestitev izstrelkov Kitajsko odvrne od nadaljnje eskalacije, ne da bi se ZDA v celoti zavezale za obrambo Filipinov, kot to zahteva njihova medsebojna obrambna pogodba.

Po drugi strani pa lahko pomanjkanje izrecnih zagotovil ZDA za stalno namestitev raketnega sistema prepreči Filipinom enostransko uveljavljanje svojih ozemeljskih zahtev v Južnokitajskem morju, kar lahko ZDA potegne v večjo konfrontacijo s Kitajsko.

Kljub dvoumnosti, ki je v ozadju ameriške namestitve raket Typhon, konfiguracija filipinskega otočja ustreza operativnemu konceptu ameriških porazdeljenih pomorskih operacij (DMO).

Ta koncept vključuje razpršitev enot ameriške mornarice po večjem operativnem območju, da se nasprotnikom oteži odkrivanje in ciljanje, hkrati pa omogoča medsebojno podporo in koncentriran ogenj na cilje.

Vendar se namestitev ameriškega raketnega sistema lahko sooči z operativnimi omejitvami zaradi očitnega pomanjkanja sredstev protizračne in raketne obrambe na Filipinih.

To bi lahko prisililo ZDA, da namestijo svoja sredstva, namesto da bi se zanašale na Filipine, da bi branile svoje tam že nameščene raketne sisteme.

Vendar pa je nestanovitna, podkupljiva filipinska politična elita lahko bolj kot katera koli vojaška ranljivost »Ahilova peta« ameriškega »Typhona«.

V članku za Channel News Asia Lianne Chia ugotavlja, da je trenutna administracija Ferdinanda Marcosa Jr. okrepila vezi z ZDA in oslabila vezi s politiki, povezanimi z nekdanjo administracijo Rodriga Duterteja, ki je bil naklonjen sodelovanju s Kitajsko in nasprotovanju Zahodu.

Ta razkol je po mnenju Lianne Chia kulminiral z odstopom podpredsednice Sare Duterte iz kabineta in kritikami nekdanjega predsednika Duterteja, ki je Marcosa Jr. označil za »ameriško marioneto«.

Chia ugotavlja, da bi oster spor lahko vplival na filipinsko zunanjo politiko, saj bodo prihodnje obrambne pobude ZDA na Filipinih, vključno z namestitvijo Typhonov, visele na nitki zaradi ključnih vmesnih volitev naslednje leto.

Toda tudi Kitajska ne ostaja brez odgovorov.

Izstrelila je namreč preizkusno balistično raketo (ICBM) s prazno bojno glavo, ki je preletela preko 12.000 kilometrov.

Zadnji podoben preizkus je Kitajska naredila leta 1980, zato je sporočilo kitajske armade, da gre za običajen in vnaprej načrtovan preizkus naletelo na začudenje strokovnjakov.

Prava ima deset jedrskih bojnih glav in brez težav doseže ZDA. Raketa je bila izstreljena iz mobilnega lanserja, te pa je sovražniku zaradi mobilnosti težje odkriti in locirati.

Gre tudi za sporočilo Washingtonu, še posebej zato, ker takšnih testov Kitajska ni izvajala že dolga leta.

Zadnji podoben preizkus je naredila leta 1980, zato je sporočilo kitajske armade, da gre za običajen in vnaprej načrtovan preizkus naletelo na začudenje strokovnjakov.

»Zdi se, da Kitajska s svojim preizkusom ICBM signalizira Washingtonu, da bi lahko neposredno posredovanje v morebitnem konfliktu s Tajvanom pustilo ZDA ranljive za napad z raketami, ki lahko dosežejo ameriško celino«, je dejal Leif-Eric Easley, profesor mednarodnih študij na univerzi Ewha v Seulu.

Obenem je dejal, da Peking ameriškim zaveznikom v regiji dokazuje, da se je Kitajska sposobna boriti na več frontah hkrati.

Test bi lahko bil tudi poskus pokazati kitajski javnosti, da »nedavni korupcijski škandali niso zmanjšali pripravljenosti ali dosega vojske.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek