REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropski avtomobilski proizvajalci v škripcih: Močan padec delnic petih vodilnih podjetij

Evropski avtomobilski proizvajalci v škripcih: Močan padec delnic petih vodilnih podjetijEvropska avtomobilska industrija se sooča z vrsto težav, zaradi katerih so tržna vrednotenja vodilnih proizvajalcev, kot so BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Stellantis, Renault in Volkswagen, potisnila na rekordno nizko raven. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropski proizvajalci avtomobilov, vključno z BMW-jem, Mercedesom in Volkswagnom, se soočajo z močnimi padci delnic zaradi šibkega povpraševanja na Kitajskem, rastoče konkurence in visokih stroškov proizvodnje električnih vozil, kar je povzročilo rekorden pesimizem med vlagatelji, piše Euronews.

Evropska avtomobilska industrija se sooča s številnimi težavami, zaradi katerih so tržna vrednotenja vodilnih proizvajalcev, kot so BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Stellantis, Renault in Volkswagen, potisnjena na rekordno nizko raven.

Ta podjetja se soočajo s pomembnimi izzivi, od oslabitve povpraševanja na ključnih trgih, kot je Kitajska, do intenzivnejše konkurence v sektorju električnih vozil (EV), kar je omajalo zaupanje vlagateljev.

Delnice BMW-ja so v torek padle za 11,2 odstotka, kar je največji dnevni padec družbe po marcu 2020. Do dramatičnega padca je prišlo po tem, ko je BMW popravil svoja pričakovanja za leto 2024 in znižal svojo napoved marže EBIT v avtomobilskem sektorju na šest do sedem odstotkov, kar je manj od prejšnje ocene od osem do deset odstotkov. To znižanje je bilo v veliki meri pripisano šibkemu povpraševanju na Kitajskem, enem najpomembnejših trgov družbe BMW.

Z delnicami podjetja se zdaj trguje po le štirikrat večji vrednosti od napovedanega 12-mesečnega dobička.

Vrednost na odprtem trgu (43,8 milijarde EUR) je skoraj enaka njihovi prijavljeni neto denarni poziciji v avtomobilskem sektorju (43,2 milijarde EUR) ob koncu prve polovice leta 2024, kar osvetljuje mračne obete trga glede prihodnje rasti podjetja.

Ta padec ocene ni edinstven za BMW. Tečaji delnic petih od šestih velikih evropskih proizvajalcev avtomobilov so leta 2023 močno padli, pri čemer sta bila najhuje prizadeta Stellantis in BMW, ki sta izgubili več kot 30 odstotkov tržne vrednosti.

Izjema je Renault, ki je od začetka leta zabeležil skromno triodstotno rast, čeprav njegovo vrednotenje v skladu s preostalim sektorjem ostaja šibko.

Porsche je edino podjetje, ki ima dvomestno razmerje med ceno in dobičkom, vendar je tudi to razmerje pod zgodovinskim povprečjem.

Volkswagen, ki je pred kratkim zmanjšal proizvodnjo v Nemčiji, in napovedal prvo zaprtje tovarne v državi po letu 1938, zdaj trguje le s trikratnim pričakovanim dobičkom, kar je najnižje v njegovi zgodovini.

Skupna tržna ocena šestih največjih proizvajalcev avtomobilov v Evropi je okoli 260 milijard evrov, kar je manj kot polovica tržne vrednosti Tesle.

Upadla je tudi prodaja novih avtomobilov v Evropi.

Po besedah Georgea​​ Galliersa, analitika pri Goldman Sachs, je avgustovska prodaja na ključnih trgih, kot so Francija, Nemčija, Italija in Španija, zabeležila dvomestno letno zmanjšanje.

Letna stopnja prodaje je padla za 16,7 odstotka, kar je odraz težke makroekonomske situacije v Evropi.

»Verjamemo, da je prepoznavnost zaradi političnih in makroekonomskih negotovosti še vedno nizka. Prodaja električnih vozil ostaja pod pritiskom in doživlja velik upad,« je zapisal Galliers.

Širši evropski avtomobilski trg obremenjujejo politične negotovosti, naraščajoča inflacija in višje obrestne mere, vse to pa vpliva na povpraševanje.

Poleg tega se prodaja električnih vozil (EV), ki je bila nekoč svetla točka, zdaj sooča z ovirami zaradi visokih cen in hitrejše amortizacije v primerjavi s tradicionalnimi vozili z notranjim zgorevanjem.

Nemška avtomobilska industrija, ki predstavlja hrbtenico evropskega avtomobilskega trga, je še posebej na udaru konkurence iz tujine.

Glavni ekonomist Hamburške komercialne banke (HCOB) Cyrus de la Rubia je izpostavil ključne izzive, s katerimi se soočajo nemški avtomobilski proizvajalci.

Meni, da je najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na nemški proizvodni sektor, vse večja izguba svetovnega tržnega deleža nemških proizvajalcev avtomobilov in strojev v primerjavi s konkurenti na Kitajskem.

»Na žalost je ta problem tukaj, in ostaja,« je sporočil Cyrus de la Rubia.

Vsi evropski proizvajalci avtomobilov so v letu 2024 zabeležili upad tržnega deleža v sektorju električnih vozil, kaže najnovejši Global EV Tracker Bank of America.

Tržni delež Stellantisa je julija padel s 4,0 odstotka pred letom dni na 2,7 odstotka, medtem ko je Volkswagen padel s 7,5 odstotka na 6,6 odstotka, Mercedes-Benz pa na le 1,9 odstotka.

Eden od pomembnih izzivov za evropsko avtomobilsko industrijo so visoki proizvodni stroški električnih vozil v primerjavi z vozili z notranjim izgorevanjem.

Čeprav ponujajo nižje stroške vzdrževanja, začetna nabavna cena baterijskih električnih vozil tudi po državnih subvencijah ostaja približno 20 odstotkov višja od cen vozil z motorji z notranjim zgorevanjem na ključnih trgih, kot sta Nemčija in Francija.

Ti višji stroški, skupaj s hitrim napredkom tehnologije električnih vozil, so povzročili hitrejšo zastarelost starejših modelov, kar dodatno odvrača širšo uporabo električnih vozil.

»Medtem ko se Evropa sooča z makroekonomskimi negotovostmi in ostro konkurenco iz Azije, se njeni avtomobilski proizvajalci soočajo s težkim bojem za ponovno pridobitev zaupanja trga,« je sklenil Euronews.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek