ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Evropski avtomobilski proizvajalci v škripcih: Močan padec delnic petih vodilnih podjetij
Evropski proizvajalci avtomobilov, vključno z BMW-jem, Mercedesom in Volkswagnom, se soočajo z močnimi padci delnic zaradi šibkega povpraševanja na Kitajskem, rastoče konkurence in visokih stroškov proizvodnje električnih vozil, kar je povzročilo rekorden pesimizem med vlagatelji, piše Euronews.
Evropska avtomobilska industrija se sooča s številnimi težavami, zaradi katerih so tržna vrednotenja vodilnih proizvajalcev, kot so BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Stellantis, Renault in Volkswagen, potisnjena na rekordno nizko raven.
Why are European automakers struggling in the electric vehicle market? https://t.co/1FIxKRCkHJ
— Angela Barnes (@ABarnesNews) September 11, 2024
Ta podjetja se soočajo s pomembnimi izzivi, od oslabitve povpraševanja na ključnih trgih, kot je Kitajska, do intenzivnejše konkurence v sektorju električnih vozil (EV), kar je omajalo zaupanje vlagateljev.
Delnice BMW-ja so v torek padle za 11,2 odstotka, kar je največji dnevni padec družbe po marcu 2020. Do dramatičnega padca je prišlo po tem, ko je BMW popravil svoja pričakovanja za leto 2024 in znižal svojo napoved marže EBIT v avtomobilskem sektorju na šest do sedem odstotkov, kar je manj od prejšnje ocene od osem do deset odstotkov. To znižanje je bilo v veliki meri pripisano šibkemu povpraševanju na Kitajskem, enem najpomembnejših trgov družbe BMW.
Z delnicami podjetja se zdaj trguje po le štirikrat večji vrednosti od napovedanega 12-mesečnega dobička.
Many of the most powerful German capitalist dynasties today are descendants of Nazi Party members who profited from genocide and slavery during the Holocaust.
— Ben Norton (@BenjaminNorton) June 18, 2023
They own corporations like BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Volkswagen, etc.
After WWII, the US and UK let them take over… pic.twitter.com/AgtcDaArvp
Vrednost na odprtem trgu (43,8 milijarde EUR) je skoraj enaka njihovi prijavljeni neto denarni poziciji v avtomobilskem sektorju (43,2 milijarde EUR) ob koncu prve polovice leta 2024, kar osvetljuje mračne obete trga glede prihodnje rasti podjetja.
Ta padec ocene ni edinstven za BMW. Tečaji delnic petih od šestih velikih evropskih proizvajalcev avtomobilov so leta 2023 močno padli, pri čemer sta bila najhuje prizadeta Stellantis in BMW, ki sta izgubili več kot 30 odstotkov tržne vrednosti.
Izjema je Renault, ki je od začetka leta zabeležil skromno triodstotno rast, čeprav njegovo vrednotenje v skladu s preostalim sektorjem ostaja šibko.
BUSTED!!
— ShanghaiPanda (@thinking_panda) September 13, 2024
The report by Wall Street Journal YouTube channel, they claimed to have shown a "EV Graveyard" in China.
Upon closer look at the video, those vehicles in the "graveyard" have blue license plates - all gasoline cars!
The EVs are green licenses!https://t.co/TOsZOHfwcJ pic.twitter.com/VXBUBDyNTU
Porsche je edino podjetje, ki ima dvomestno razmerje med ceno in dobičkom, vendar je tudi to razmerje pod zgodovinskim povprečjem.
Volkswagen, ki je pred kratkim zmanjšal proizvodnjo v Nemčiji, in napovedal prvo zaprtje tovarne v državi po letu 1938, zdaj trguje le s trikratnim pričakovanim dobičkom, kar je najnižje v njegovi zgodovini.
For the FIRST time, German car giant Volkswagen to close its home plant due to cost cuts
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 9, 2024
German car giant Volkswagen is considering factory closures in its home country, for the FIRST time.
To a packed hall of 16,000 workers and another 5,000 outside watching on a screen,… pic.twitter.com/kh2djSw9C0
Skupna tržna ocena šestih največjih proizvajalcev avtomobilov v Evropi je okoli 260 milijard evrov, kar je manj kot polovica tržne vrednosti Tesle.
Upadla je tudi prodaja novih avtomobilov v Evropi.
Po besedah Georgea Galliersa, analitika pri Goldman Sachs, je avgustovska prodaja na ključnih trgih, kot so Francija, Nemčija, Italija in Španija, zabeležila dvomestno letno zmanjšanje.
Letna stopnja prodaje je padla za 16,7 odstotka, kar je odraz težke makroekonomske situacije v Evropi.
Nearly a third of major car plants in Europe are making less than half the vehicles they have capacity for, per Bloomberg.
— Jaan of the EV Universe (@TheEVuniverse) September 11, 2024
Guess who will be happy to acquire some of that overcapacity in one way or another?
European OEMs should accelerate their EV plans, not downsize them. pic.twitter.com/kPOKvkYcbv
»Verjamemo, da je prepoznavnost zaradi političnih in makroekonomskih negotovosti še vedno nizka. Prodaja električnih vozil ostaja pod pritiskom in doživlja velik upad,« je zapisal Galliers.
Širši evropski avtomobilski trg obremenjujejo politične negotovosti, naraščajoča inflacija in višje obrestne mere, vse to pa vpliva na povpraševanje.
Just 15 years ago, foreign carmakers like GM and Volkswagen were bragging how China is a great place for easy money.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) August 19, 2024
Well, they didn’t foresee the rise of EV and Chinese brands.
Now, the market share of foreign cars has dropped to 33% in #China.
Never be complacent. pic.twitter.com/9YtfrjBzIe
Poleg tega se prodaja električnih vozil (EV), ki je bila nekoč svetla točka, zdaj sooča z ovirami zaradi visokih cen in hitrejše amortizacije v primerjavi s tradicionalnimi vozili z notranjim zgorevanjem.
Nemška avtomobilska industrija, ki predstavlja hrbtenico evropskega avtomobilskega trga, je še posebej na udaru konkurence iz tujine.
Glavni ekonomist Hamburške komercialne banke (HCOB) Cyrus de la Rubia je izpostavil ključne izzive, s katerimi se soočajo nemški avtomobilski proizvajalci.
While the US and EU spent their resources on continuous war for the past 30 years, China developed in a great hurry.
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) July 12, 2024
- This is a fully automated EV factory. How can the West compete without retreating into protectionism? Expect the narrative of an evil China to intensify pic.twitter.com/v0bjalcn1e
Meni, da je najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na nemški proizvodni sektor, vse večja izguba svetovnega tržnega deleža nemških proizvajalcev avtomobilov in strojev v primerjavi s konkurenti na Kitajskem.
»Na žalost je ta problem tukaj, in ostaja,« je sporočil Cyrus de la Rubia.
Vsi evropski proizvajalci avtomobilov so v letu 2024 zabeležili upad tržnega deleža v sektorju električnih vozil, kaže najnovejši Global EV Tracker Bank of America.
A BYD Car in China . pic.twitter.com/qEilBuR7hw
— Goldi . (@UkiyoSara) September 14, 2024
Tržni delež Stellantisa je julija padel s 4,0 odstotka pred letom dni na 2,7 odstotka, medtem ko je Volkswagen padel s 7,5 odstotka na 6,6 odstotka, Mercedes-Benz pa na le 1,9 odstotka.
Eden od pomembnih izzivov za evropsko avtomobilsko industrijo so visoki proizvodni stroški električnih vozil v primerjavi z vozili z notranjim izgorevanjem.
Well done China
— Phil C. (@IcyGreenForest) September 13, 2024
When European automakers are struggling with sky rocketing runaway cost, they are actively planning plant shutdown & job cut.. whereas EV maker BYD continues to expand!!! pic.twitter.com/PnuwDHmcAC
Čeprav ponujajo nižje stroške vzdrževanja, začetna nabavna cena baterijskih električnih vozil tudi po državnih subvencijah ostaja približno 20 odstotkov višja od cen vozil z motorji z notranjim zgorevanjem na ključnih trgih, kot sta Nemčija in Francija.
Ti višji stroški, skupaj s hitrim napredkom tehnologije električnih vozil, so povzročili hitrejšo zastarelost starejših modelov, kar dodatno odvrača širšo uporabo električnih vozil.
»Medtem ko se Evropa sooča z makroekonomskimi negotovostmi in ostro konkurenco iz Azije, se njeni avtomobilski proizvajalci soočajo s težkim bojem za ponovno pridobitev zaupanja trga,« je sklenil Euronews.