REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zelenski in (ne)uspešne čistke: Kaj se skriva za množičnimi zamenjavami ukrajinskih politikov?

Zelenski in (ne)uspešne čistke: Kaj se skriva za množičnimi zamenjavami ukrajinskih politikov?Kijev bo rekonstrukcijo vlade izkoristil za nadaljnjo uzurpacijo oblasti. Za Zelenskega je pomembno preprečiti rast vpliva kakršnih koli alternativnih sil, ki bi lahko zahtevale začetek mirovnih pogajanj. Vir: Posnetek zaslona, X

Neuspeh na fronti, gospodarska in socialna kriza ter pritisk »zahodnih partnerjev« povzročajo velike turbulence v ukrajinski vladi, ki se ne more pohvaliti z ničemer – ne s stabilnostjo ne z legitimnostjo.

Posledično je prišlo do več odstopov, nekateri ministri pa želijo zapustiti vlado in morda Ukrajino. Vendar to celo za predstavnike oblasti ni tako enostavno.

Predsednik Vrhovne rade (parlamenta) Ruslan Stefančuk je izjavil, da je ukrajinski parlament sprejel odstop ministra za zunanje zadeve Dmitra Kulebe.

Eden glavnih akterjev kijevskih oblasti v zadnjih letih in vodja diplomacije ni navedel razloga, zakaj želi po skoraj treh letih in pol zapustiti ministrski stolček.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je Kulebov odstop komentirala z besedami »jesen, listje pada, veje so gole«.

Vendar pa Kuleba ni bil edini, ki poskuša pobegniti s potapljajoče se ladje.

Poleg njega so odstopili tudi pravosodni minister Denis Maljuska, minister za strateško industrijo Aleksandar Kamišin, minister za varstvo okolja in naravne vire Ruslan Strelec, podpredsednica vlade za evropske in evroatlantske integracije Olga Stefanišina in ministrica za ponovno integracijo nenadzorovanih ozemelj Ukrajine Irina Vereščuk.

Dan pred množičnimi odstopi je Kijev suspendiral vodjo oddelka za brezpilotne sisteme ukrajinske vojske po poročanju, da njegova družina živi v Rusiji.

Preiskava se je začela po poročanju ukrajinskih medijev, da ima žena Romana Gladkega ruski potni list in živi na Krimu, potem ko je bil polotok leta 2014 vrnjen Rusiji.

Poročali so tudi, da je njegova hči sodelovala na plavalnih tekmovanjih pod rusko zastavo.

Najbolj zanimivo v tej novici je, da je vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Aleksander Sirski osebno odločil, da varnostna služba Ukrajine (SBU) »izvede dodatno posebno preiskavo« v zvezi z Romanom Gladkim, načelnikom štaba sil brezpilotnih sistemov (USF).

Hkrati je bil sam Sirski rojen v ruski Vladimirski regiji, obiskoval je moskovsko vojaško šolo, medtem ko del njegovih sorodnikov še vedno živi v Rusiji.

Mediji in poznavalci Gladkemu očitajo, da je razkril informacije o kopičenju sil in tako zakrivil bombardiranje 179. združenega centra za usposabljanje oboroženih sil Ukrajine v mestu Poltava.

Po uradnih podatkih je ruska vojska likvidirala več kot 50 vojakov ukrajinskih sil, nekaj sto jih je bilo ranjenih.

Neuradno se govori celo o več kot 700 žrtvah.

Trupel je bilo toliko, da so jih odvažali s tovornjaki Kamaz.

Po poročanju ukrajinskih medijev, je v napadu življenje izgubilo 600 tujih inštruktorjev, predvsem Švedov.

Švedska je nedavno Ukrajini predala posebna izvidniška in komunikacijska letala proizvajalca Saab. Zato je verjetno, da so bili v hotelu inštruktorji iz Švedske.

Zunanji minister Švedske je že podal odstopno izjavo. Število žrtev je bilo verjeto tako veliko, da je to vplivalo na njegovo odločitev, saj drugih razlogov za odstop ni navedel.

Glede na vse to bi se tudi usoda Romana Gladkega lahko končala manj srečno.

Če upoštevamo, da gre za specialne enote za brezpilotna letala in radioelektronsko bojevanje, ki veljajo za najboljšo zvrst ukrajinskih sil, je Gladki vseeno odnesel živo glavo.

Vendar pa nadaljnja usoda Romana Gladkega ni znana.

Zelenski je poskušal pojasniti kadrovske spremembe. Dejal je, da bo »jesen izjemno pomembna za Ukrajino«, zato je treba okrepiti nekatera področja v vladi.

Zelenski je dodal, da bo prišlo do sprememb tudi v predsedniški administraciji, vodja parlamentarne frakcije »Služabnik ljudstva« David Arakamija pa je napovedal, da bo zamenjano več kot 50 odstotkov kabineta.

Po glasovanju v Vrhovni radi je več ukrajinskih politikov zapustilo svoje sedeže. Poslanci so podprli razrešitev Olge Stefanišine z mesta podpredsednice vlade za evropske integracije. Aleksandra Kamišina so razrešili tudi z mesta vodje ministrstva za strateško industrijo. Odstavljena sta tudi minister za varstvo okolja in naravne vire Ruslan Strelec in minister za pravosodje Denis Maljuška.

Nekateri politiki pa so proti svoji volji ostali na položaju. Irina Vereščuk ostaja podpredsednica vlade in ministrica za »reintegracijo« ozemelj, ki niso pod nadzorom Ukrajine. Na položaju ostaja tudi Marijana Bezuglaja, namestnica predsednika odbora za nacionalno varnost in glavna kritičarka Sirskega.

O razrešitvi Kulebe, ki je prav tako odstopil, niso glasovali.

To ni prvi poskus čistke v državnem vrhu. Marca 2024 je (nelegitimni) predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski razrešil več ljudi: prvega pomočnika in nekdanjega poslovnega partnerja Sergeja Šefirja, ki je v medijih pretežno predstavljen kot stari prijatelj Zelenskega, nekdanjega vodjo Sveta za nacionalno varnost in obrambo Alekseja Danilova ter številne svetovalce.

Te spremembe na vrhu so bile povezane z željo Zelenskega, da okrepi svojo oblast pred volitvami, ki naj bi bile maja letos, a na koncu sploh niso bile. Trenutno stanje ni dosti drugačno.

Glede na stanje na fronti in pritiske Zahoda potrebuje Zelenski kadrovsko menjavo, da osebno ne pride na vrsto v primeru družbenega, vojaškega ali političnega upora.

Se pa »investitorji« posredniške ameriške vojne v Ukrajini zdaj sprašujejo, zakaj so nekateri politiki v Kijevu vendarle obdržali položaje. To se nanaša predvsem na Marijano Bezuglajo, ki redno kritizira Zelenskega in Sirskega, ne skriva slabega položaja ukrajinskih sil na fronti in podpira nekdanjega vrhovnega poveljnika Zalužnega.

Kijev bo rekonstrukcijo vlade zagotovo izkoristil za nadaljnjo uzurpacijo oblasti.

Za Zelenskega je pomembno preprečiti rast vpliva kakršnih koli alternativnih ukrajinskih ali zunanjih sil, ki bi lahko v določenem trenutku zahtevale začetek mirovnih pogajanj z Moskvo, kar bi pomenilo konec vladavine sedanjega samodržca in njegovega spremstva.

In še ena zanimivost: predsednik vlade Šmigal ostaja na položaju, čeprav se je večkrat natolcevalo, da naj bi bil prvi, ki bo moral zapustiti vlado.

V skladu s proceduro kandidaturo za predsednika vlade predlaga ukrajinski predsednik - v tem primeru že dolgo nelegitimni Zelenski, premierja pa potrdi parlament, katerega pravni status prav tako ni jasen.

A če bi ponovno prišlo do zamenjave predsednika vlade, bi lahko prišlo do popolne paralize že tako odvisnega sistema.

Kar zadeva Rusijo, ne glede na to, kdo bo na oblasti, se politika Ukrajine ne bo spremenila.

Vendar bo Kijev prej ali slej moral sprejeti pogoje Rusije in kdo bo na oblasti, ni več tako pomembno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek