nedelja, 03. november 2024 leto 29 / št. 308
Madžarska in Slovaška vrnili udarec: Zaradi ukrajinske blokade nafte Ukrajini prekinjena dobava elektrike in EU denarja
Potem ko je Ukrajina enostransko prekinila dobave nafte ruskega podjetja Lukoil preko naftovoda »Družba«, ki gre preko njenega ozemlja do Slovaške in Madžarske (zaradi novih ukrajinskih sankcij Lukoilu) sta se obe državi že odzvali.
Od polnoči tako Ukrajina, ki ima zaradi v veliki meri že uničene energetske infrastrukture velike težave z oskrbo z elektriko ne dobiva več nobene elektrike iz Madžarske in Slovaške.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) July 21, 2024
1) Ukraine sanctioned Slovakia and Hungary, blocked oil transit to them
2) Two days later Ukraine asks Slovakia and Hungary for electricity
Ukrainian logic is the best logic, “F You, but give me stuff.” pic.twitter.com/JoxI59itFq
Pred tem je Ukrajina največ elektrike uvažala s strani štirih zahodnih sosed, tudi Poljske in Romunije.
Od njih je sicer, kot poročajo mediji, Kijev neposredno po blokadi nafte takoj zahteval uvoz novih količin elektrike.
Ob tem bo Madžarska blokirala tudi sredstva Evropske unije za države članice, ki so poslale strelivo v Ukrajino, dokler Kijev ne bo dovolil, da nafta ruske družbe Lukoil poteka po naftovodu na njenem ozemlju, je danes povedal madžarski zunanji minister Péter Szijjártó.
»Pojasnil sem, da morajo vsi pozabiti na plačilo 6,5 milijarde evrov iz Evropske mirovne pomoči (EPF) kot nadomestilo za pošiljke orožja, dokler Ukrajina ne reši tega vprašanja«, je dejal Szijjártó za televizijo ATV.
Hungary will block 6.5 billion euros from the European Peace Fund to help Ukraine due to the stop of Russian oil transit.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) July 23, 2024
This was stated by the Minister of Foreign Affairs and External Economic Relations of Hungary, Peter Szijjártó.
I made it clear that until this issue is… pic.twitter.com/Sxuv6QYT9h
Ocenil je, da je Evropska komisija zdaj v težkem položaju, saj Ukrajina, kot je dejal, krši dogovor, ki ga je pred tem sklenila z Evropsko unijo.
»Zdaj bi torej moralo biti jasno, ali je Evropska komisija sposobna zastopati evropske interese, interese evropskih držav, še posebej v tako kritični zadevi, kot je zanesljivost oskrbe z energijo«, je poudaril Szijjártó.
When you realize Biden will stop sending you free money in 4 months and your 1991 borders are nowhere in sight pic.twitter.com/EIQR9KCgqA
— Gabe (@GabeZZOZZ) July 21, 2024
Pojasnil je, da je v pridružitvenem sporazumu med Evropsko unijo in Ukrajino zapisano, da Ukrajina ne more popolnoma ali delno prekiniti tranzita energentov preko Ukrajine v države članice EU.
»Zdaj je situacija taka, da oskrbo z energijo dveh držav članic Evropske unije, Madžarske in Slovaške, ogrožajo tudi Ukrajinci, saj 33 odstotkov našega uvoza surove nafte, približno 40-45 odstotkov slovaške surove nafte pa prihaja iz Lukoila, iz Rusije, preko Ukrajine«, je povedal Szijjártó.
Zato julija Lukoil ni dostavljal nafte prek Ukrajine v Slovaško in Madžarsko.
Péter Szijjártó
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) July 19, 2024
Exactly pic.twitter.com/sCAiMJj7NX
Bruseljski Politico je pred tem pisal, da se Madžarska sooča z energetsko krizo zaradi omejitev tranzita nafte.
Zanimivo je tudi, da je samo junija letos Ukrajina uvozila več elektrike kot v vsem letu prej.
Kljub temu je s svojimi sankcijami prizadela Slovaško in Madžarsko.
Ukraine was a net supplier of electricity to the EU, especially Germany who stopped their nuclear power plants for environmental reasons.
— Alternative News (@AlternatNews) July 24, 2024
Now they import from Slovakia and Hungary. These are the countries they just sanctioned.
Are they mad? Worse: the EU just watches. pic.twitter.com/hb6hGdIA2W
Kar se tiče nafte, Madžarska in Slovaška ne bosta občutili takojšnjih posledic, bodo pa te težje na daljši rok.
Szijjártó je izjavil, da so razmere trenutno stabilizirane s pomočjo »začasnih rešitev«, a dodal, da dolgoročno ni mogoče zagotoviti zanesljive oskrbe Madžarske in Slovaške z nafto brez Lukoilove nafte.
Madžarska in Slovaška sta ob tem Ukrajini zaradi odločitve Kijeva, da omeji dobavo nafte družbi Lukoil, zagrozili s tožbo.
There are no alternatives to the Druzhba oil pipeline for oil supplies from the Russian Federation to Hungary; the development of possible new supply routes from other countries is being sabotaged by the European Union itself - Hungarian Foreign Minister Peter Szijjártó. pic.twitter.com/5swkdNGaJf
— Маrina Wolf (@volkova_ma57183) July 24, 2024
Budimpešta in Bratislava sta se odločno odzvali, saj motnje v oskrbi z energijo ogrožajo njuni gospodarstvi.
Državi sta v skupnem pismu pozvali Evropsko komisijo, naj posreduje in sproži postopek posvetovanja v okviru pridružitvenega sporazuma med EU in Ukrajino.
Bruselj je potrdil prejem pisma in napovedal, da bo morebitne postopke sprožila sama izvršna oblast, torej Evropska komisija, ki ima izključno pristojnost za trgovinsko politiko.
»Trenutno preučujemo vsebino tega pisma in zbiramo več informacij, preden sprejmemo kakršno koli odločitev,« je dejal tiskovni predstavnik Komisije.
Germany has refused to release the results of the investigation into the Nord Stream explosion.
— Peacemaker (@peacemaket71) July 23, 2024
This is stated in a report by the German government in response to a request by the Alternative for Germany party. The government admitted that it had "failed to provide special… pic.twitter.com/CwpGRvaMRl
Pismo je bilo poslano v ponedeljek, ko so se zunanji ministri EU zbrali na srečanju, kjer je bila na vrhu dnevnega reda tako imenovana »ruska agresija.«
Madžarski zunanji minister Szijjártó je izkoristil priložnost, da temo izpostavi svojim kolegom. »Ukrajinskim oblastem smo povedali, da je bila to nerazumljiva, nesprejemljiva in neprijazna odločitev,« je dejal Szijjártó v izjavi.
»Mi prispevamo, medtem ko Ukrajina ogroža varnost naše oskrbe z energijo,« je dejal.
FM Péter Szijjártó announced that Hungary and Slovakia have initiated a consultation process with the EU against Ukraine for halting oil supplies. Speaking in Brussels, he stressed that the Ukrainian decision jeopardizes energy security for both countries, given that they… pic.twitter.com/t2zfPVXGP6
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) July 22, 2024
Slovaški zunanji minister Juraj Blanár je bil prav tako kritičen in je dejal, da omejitve dobave Lukoila predstavljajo »očitno kršitev« pridružitvenega sporazuma. »Zavračamo biti politično orodje,« je zapisal na Facebooku. »Odločno se bomo branili in uporabili vse možnosti evropskega prava.«
Madžarska in Slovaška opozarjata, da bosta Ukrajino tožili, če posredovanje pod vodstvom EU ne bo prineslo zadovoljivega odgovora.
Obe državi, skupaj s Češko, sta izvzeti iz vseevropske prepovedi nakupa ruske surove nafte.
Odstopanje omogoča trem državam brez izhoda na morje prejemanje zalog nafte prek naftovoda Družba, ki potuje iz Rusije v srednjo Evropo.
“We count on the European Commission and we expect them to stand up,” Foreign Minister Peter Szijjarto said in an interview in Bucharest. He reiterated that #Hungary would move on to a dispute-settlement mechanism if the EU can’t find a solution. #oilhttps://t.co/KsS84thyhn
— Olga Tanas (@olyatanas) July 24, 2024
Lukoil je glavni uporabnik plinovoda, vendar ga uporabljajo tudi druga podjetja, kot so Tatneft, Gazprom Neft in Russneft.
Južni krak naftovoda vsak dan prepelje približno 250.000 sodčkov ruske nafte, največji kupec pa je skupina MOL, ki upravlja rafinerije na Slovaškem in Madžarskem.
»Sankcije EU, ki smo jim večkrat oporekali in za katere se je izkazalo, da imajo večji negativni vpliv na Slovaško in EU kot na samo Rusijo, določajo, da ima Slovaška izjemo pri uvozu nafte do konca leta,« je dejal Blanár. »Ukrajinska stran nam je preprečila uveljavitev te izjeme.«
američani so v takih situacijah in v teh vojnah svoje lutke na konc še zmeri pustil same. gole in bose..
— igor (@deLoonchkowy) July 23, 2024
ampak ljudje še kr hodijo z njimi v neko španovijo! prvoklasni bedaki. vsi..
Spor se je zgodil sumljivo hitro po Orbánovi mirovni misiji, nizu obiskov, med katerimi je madžarski premier obiskal Kijev, Moskvo in Peking, da bi razpravljal o koncu vojne v Ukrajini.
Namesto da bi imel Viktor Orbán podporo članic EU zaradi mirovnih prizadevanj, pa mu večina članic – nasprotuje.