REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji svetovalec Merklove: Rusija in ZDA morata najti politično rešitev za krizo v Evropi

Nekdanji svetovalec Merklove: Rusija in ZDA morata najti politično rešitev za krizo v EvropiTrenutne razmere je po njegovih besedah ​​mogoče rešiti le s pogajanji. Vir: Posnetek zaslona, X

ZDA bi se morale poleg namestitve sistemov dolgega dosega v Evropi z Rusijo pogajati tudi o razorožitvi, kot se je to zgodilo med »evropsko raketno krizo« v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, a trenutno žal ni takšne pripravljenosti s strani Washingtona, je za RIA News povedal nekdanji vojaški svetovalec nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, general Erich Vad.

Po njegovih besedah ​​bi lahko raketni sistemi, ki jih ima Rusija v Kaliningrajski regiji, potencialno predstavljali nevarnost za Evropo.

General tudi poudarja, da obžaluje, da so ZDA odstopile od pogodbe o jedrskih raketah srednjega dosega, ki je bistveno omilila razmere v Evropi.

»Danes spet potrebujemo takšne razumne rešitve. Zato bi bilo po mojem mnenju bolje, če bi namestitev novih ameriških raketnih sistemov spremljali dialog in pobude za razorožitev,« pravi nemški general in dodaja: »Žal te pripravljenosti trenutno ni. Mogoče se bo to spremenilo po ameriških volitvah? To bi bilo zaželeno.«

»Dvojno odločitev Nata« so takratni voditelji ZDA, Velike Britanije, Francije in Nemčije sprejeli 12. decembra 1979 in je obsegala namestitev ameriških raket srednjega dosega v Evropi ob hkratnem nadaljevanju pogajanj z ZSSR o odpravi te vrste orožja.

Po besedah ​​nekdanjega svetovalca Merklove je malo verjetno, da bi zdaj v Nemčiji pričakovali proteste, podobne množičnim protivojnim demonstracijam, ki so potekale v začetku osemdesetih.

»Osebno ne pričakujem resnih protestov proti namestitvi ameriškega orožja.

Je pa ta domnevna samozavest ob pomanjkanju razprave o namestitvi ameriških oborožitvenih sistemov zastrašujočaje dejal.

Vad je podaril, da je sedanjo »žalostno« situacijo mogoče preseči le s pogajanji.

»To velja tudi za vojno v Ukrajini, za katero ni vojaške rešitve in le upamo lahko, da se bodo našli razumni politiki - v Rusiji in na Zahodu -, ki bodo to nalogo prevzeli nase.

Viktor Orbán, ki ga kritizirajo številni mediji, je poskušal na primeren način najti izhod iz nesmiselne vojaške eskalacije v Evropi in išče politične rešitve.

To je prava, razumna pot je zaključil nemški general.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek