REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Guardian: Neuspeh Nata v Ukrajini vzbuja dvom o potrebi po obstoju čezatlantskega zavezništva

Guardian: Neuspeh Nata v Ukrajini vzbuja dvom o potrebi po obstoju čezatlantskega zavezništvaJulijska rojstnodnevna zabava bi lahko bila zadnja za zahodni vojaški pakt. Vir: Posnetek zaslona, X

Veliko praznovanje 75. obletnice Nata julija v Washingtonu ne bo pomenilo prav nič Kijevu, saj je severnoatlantsko zavezništvo prav v Ukrajini padlo na največjem preizkusu po koncu hladne vojne, ugotavlja kolumnist Simon Tisdall v Guardianu.

Glede na to, da ruske sile napredujejo proti Harkovu, po njegovih besedah ​​ni več mogoče zanikati uspeha ruske vojske na fronti, k čemur prispeva počasna dobava orožja Ukrajini, pa tudi kronični strah Zahoda pred naraščanjem napetosti.

»Ukrajina trenutno dobiva le toliko, da lahko preživi, ne pa tudi, da zmaga. Zdaj je pod vprašajem tudi golo preživetje,« piše britanski časnik.

Če spomnimo, da zahodni voditelji, predvsem predsednik ZDA Joseph Biden in predsednik vlade Združenega kraljestva Rishi Sunak, nenehno govorita, da podpora Kijevu ne bo oslabela, je slika na terenu precej drugačna - Ukrajina je večinoma prepuščena sama sebi.

NATO bi moral, kot pravi kolumnist, posredovati, da bi preprečil rusko specialno vojaško operacijo, a tudi zdaj se da narediti veliko, če je za to volja.

V zahodnih državah, predvsem v ZDA in Veliki Britaniji, voditelji hinavsko govorijo o varnostnih grožnjah iz Rusije.

Vendar Tisdall poudarja, da čeprav to govoričenje lahko prestraši volivce, ne prestraši ne Moskve ne Pekinga, katerih odnosi so vse tesnejši, kar dokazuje tudi obisk ruskega voditelja Vladimirja Putina v Pekingu.

»Države Nata kljub vsemu govorjenju niso pripravljene posredovati v vojni ali takoj ponuditi članstvo Ukrajini. S tem prispevajo k vse bolj verjetnemu porazu kijevskih sil,« pravi kolumnist »Guardiana«.

Ukrajinski vojaki so medtem (tvit spodaj) razočarani nad kvaliteto izgradnje drugih linij obrambe.

»Dejstvo je, da je nekdo s prekleto resnim obrazom pripeljal traktor sem in rekel: 'Traktor, daj pet polen čez to luknjo in položi pet polen čez tisto luknjo'«, komentira ukrajinski vojak izdelavo obrambnega rova.

Poleg tega Simon Tisdall omenja morebitno ponovno izvolitev Donalda Trumpa za šefa Bele hiše, oziroma njegovo nezanimanje za ukrajinski spopad, pa tudi njegove protinatovske težnje, in ugotavlja, da bi julijska rojstnodnevna zabava lahko bila zadnji za zahodno vojaško zavezništvo.

Zato vprašanja o tem, zakaj obstaja NATO, ki jih je v zadnjem času vse pogosteje slišati, niso brez razloga.

Če zavezništvo ne bo nemudoma spremenilo svoje taktike, bi morali »voditelji držav zahodnega vojaškega pakta odpovedati šampanjec in osramočeni povesiti glavo«, zaključuje »Guardian«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek