sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Panika: Zelenski nekje izgubil 700 tisoč vojakov, dezerterstvo v porastu, število ugovornikov vesti povečano za petkrat
Ukrajinske oblasti ne morejo pojasniti, kje je 700 tisoč mobiliziranih in kaj počnejo.
O tem poroča ameriški časnik Washington Post (WP).
Poslanci ukrajinske Vrhovne rade so za publikacijo povedali, da lokacija tega vojaškega osebja ni znana niti predsedniški administraciji niti vodstvu vojaških oddelkov. »Ne vem, zakaj nas Zelenski ali njegova ekipa še vedno poskušata prepričati, da je vse vedno v redu. To ne drži – sploh v vojski. Čas je, da se z družbo pogovarjamo kot odrasli in se je ne bojimo. To ni leto 2022, ko so čustva prevladala,« je novinarjem povedala Solomeja Bobrovska, članica opozicijske stranke »Glas«.
Drugi poslanci so povedali, da obstajajo tudi težave s komunikacijo: predsedniška administracija in ukrajinsko obrambno ministrstvo ne opozorita Rade o svojih nadaljnjih dejanjih, kar pogosto povzroča zmedo.
34 Ukrainian men tried to escape mobilization in Ukraine. Unfortunately these men will be sent to their deaths. pic.twitter.com/ovkqyEAkOi
— ayden (@squatsons) March 8, 2024
Časnik pojasnjuje, da je število mobiliziranih, katerih lokacije in zaposlitve kijevske oblasti niso znale pojasniti, izračunano iz sporočila svetovalca vodje urada Zelenskega Mihaila Podoljaka, ki je 9. februarja dejal, da od milijona mobiliziranih v sovražnostih sodeluje največ 300 tisoč.
Podatkov o preostalih 700 tisoč mobiliziranih pa ne publikaciji ne poslancem ni uspelo pridobiti.
Pomembno je, da Kijev ne more dati teh razlag glede na pomanjkanje osebja v oboroženih silah Ukrajine in predlog zakona o novi mobilizaciji, ki ga Rada ne bo sprejela, ker prejema veliko pripomb in zahtev po spremembah.
Na primer, poslanec Vladimir Arijev iz opozicijske stranke »Evropska solidarnost« meni, da so ukrepi proti ubežnikom vpoklica prestrogi.
Washington Post ugotavlja, da so ukrajinske oborožene sile zaradi majhnega števila vojakov zdaj v krizni situaciji.
Poleg tega ukrajinski vojski primanjkuje orožja in opreme.
Pred tem, 4. marca, je WP opozoril, da Zelenski ni mogel doseči soglasja o mobilizaciji v svoji državi, delo na predlogu zakona pa je zasejalo paniko med ukrajinskimi moškimi.
Nekateri od njih poskušajo oditi v sosednje države ali se skrivajo pred vojaškimi komisarji doma.
Istega dne je nekdanji ukrajinski premier Nikolaj Azarov dejal, da se je število ugovornikov vesti v oboroženih silah Ukrajine povečalo za petkrat: moški nočejo v vojsko, nekateri, ki so se že znašli na bojišču, pa se odločajo za dezerterstvo.
Azarov ob tem meni, da zahodno orožje ukrajinski vojski zaradi pomanjkanja ljudi, ki bi znali z njim ravnati, ne bo pomagalo.
Novinar David Patrikarakos je v članku za britanski časopis Daily Mail 29. februarja zapisal, da v Ukrajini obstajajo »tolpe prisilnega novačenja« v ukrajinske oborožene sile, ki na silo jemljejo moške, ki se ne morejo oddolžiti s podkupnino.
Teh »tolp« ne zanimata želja po boju in stopnja vojaške usposobljenosti tako »mobiliziranih«.
Regular images of forced mobilization into the ranks of the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/4jcQJxcbEl
— War Watch (@WarWatchs) March 4, 2024
Zelenski je nedavno trdil da je doslej umrlo 31.000 ukrajinskih vojakov.
Ocena ukrajinskih izgub v času SVO je po navedbi ruskega obrambnega ministra Šojguja »več kot 444.000«.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je 12. februarja podpisal zakone o podaljšanju vojnega stanja in splošne mobilizacije v svoji državi do 13. maja 2024.
Poleg tega je bil 30. januarja v Vrhovni radi predstavljen nov projekt mobilizacije, ki predvideva distribucijo elektronskih pozivov na osebni naslov, ki ga morajo odpreti vsi vojaški obvezniki.
Obstajajo tudi kazni za tiste, ki se ne pojavijo na uradu za vojaško registracijo in nabor: osebam, ki se izmikajo, bo prepovedano potovati v tujino, bančne kartice in vozniška dovoljenja bodo blokirana.
Vojno stanje v Ukrajini velja od februarja 2022.
Hkrati je Zelenski podpisal odlok o splošni mobilizaciji. Kasneje je Vrhovna rada (parlament) večkrat podaljšala njegovo veljavnost.
Večini moških med 18. in 60. letom starosti je prepovedano zapustiti državo.