REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Posnetek, ki je razkrinkal Berlin: Vrhovni poveljnik letalskih sil Nemčije razpravljal o načrtu napada na Krimski most

Posnetek, ki je razkrinkal Berlin: Vrhovni poveljnik letalskih sil Nemčije razpravljal o načrtu napada na Krimski mostPosledice enega od prejšnjih napadov na Krimski most... Vir: Posnetek zaslona, X

V nemški vladi je zavladala prava panika, saj so ruski mediji objavili posnetek zaupnega pogovora, v katerem poveljnik nemškega vojaškega letalstva (Luftwafe) razpravlja z drugimi častniki nemške vojske o načrtovanju napada na ruski Krimski (Kerški) most.

Nemški kancler Olaf Scholz je obljubil, da bo nujno razjasnil situacijo glede objave posnetka pogovora.

Po poročanju nemških medijev je Scholz med obiskom v Vatikanu le na kratko dejal, da gre za zelo resno zadevo.

Margarita Simonjan, glavna urednica medijske skupine »Rusija danes« (Rossiya Segodnya) in televizijskega kanala RT, je v petek objavila 40-minutni zvočni posnetek pogovora med visokimi častniki nemškega Bundeswehra, ki razpravljajo »kako bombardirati Krimski most«.

Tajna služba Bundeswehra preiskuje, kaj se je zgodilo in kako so Rusi prišli do posnetka prestreženega pogovora dveh visokih nemških častnikov o napadu na Krimski most

V nemški vladi je zavladala prava panika, saj so ruski mediji objavili posnetek zaupnega pogovora, v katerem poveljnik nemškega vojaškega letalstva (Luftwafe) razpravlja z drugimi visokimi častniki nemške vojske o načrtovanju napada na ruski Krimski most.

Več pripadnikov vojaškega osebja Bundeswehra je potrdilo pristnost videoposnetka, na katerem je slišati, kako visoki nemški častniki načrtujejo napad na Krimski most, poroča Welt.

Sodeč po tistem zapisu, v pogovoru sodelujejo štirje častniki, med njimi tudi vodja oddelka za operacije in usposabljanje zračnih sil.

Častniki med drugim razpravljajo, kako dostaviti rakete Taurus in kako usposobiti ukrajinske vojake za napad teh raket na Krimski most, da Nemci ne bi prestopili »rdeče črte« in postali očitni udeleženci spopada v Ukrajini.

Posnetek, ki so ga objavili ruski mediji, je povzročil paniko v Bundeswehru, kjer teče razprava o tem, kako so Rusi prišli do posnetka.

Nekoliko prej je tudi časnik »Bild« potrdil, da marsikaj v videu kaže na njegovo pristnost.

Mediji v Berlinu pišejo, da so bili nemški vojaški predstavniki pri dogovarjanju neprevidni, da so uporabili platformo Webeck, ki jo je enostavno prestreči in vohuniti.

Gerharz in Sholz  Vir: X
Gerharz in Scholz. Vir: X, posnetek zaslona

Težava Nemčije je, da to platformo uporabljata tako Bundeswehr kot obrambno ministrstvo, zato v Berlinu zsaj vlada panika, saj se vladniki sprašujejo, kakšni še občutljivi in zaupni pogovori bi lahko pricurljali v javnost.

»Zdaj je ključno vprašanje, ali lahko ruske oblasti dobijo več notranjih komunikacij. To bi bil debakel,« piše Spiegel.

Poslanec Bundestaga iz vrst Zelenih Anton Hofreiter trdi, da poskuša Moskva z objavo posnetka preprečiti pošiljanje nemških »Taurusov« v Ukrajino.

Vsekakor je posnetek jasno razkril, da je Nemčija neposredna izvajalka napadov na Rusijo, s tem pa je postala tudi tarča za povračilne napade.

Takšni s pomočjo Nemčije in drugih držav Nata izvedeni napadi bi po ruski vojaški doktrini lahko pomenili prag ne samo za uporabo klasičnega, pač pa tudi taktičnega jedrskega orožja, zato je to razkritje zelo pomembno.

V spornem posnetku gre za zaupni pogovor poveljnika nemških zračnih sil Inga Gerharza, brigadnega generala Franka Grefeja in sodelavcev v letalskem operativnem centru Fensk in Frostedt.

Visoki častniki so se pogovarjali, kako to storiti čim bolj zvito, »da bi lahko kancler Scholz še naprej govoril, da s tem nima nič«, je ocenila Simonjanova.

Po njenih besedah ​​na 40-minutnem zvočnem posnetku častniki Bundeswehra omenjajo tako ameriško kot britansko vojsko in »mimogrede pravijo, da sta obe že dolgo časa neposredno vpleteni v ukrajinski spopad«.

Eden od častnikov je omenil načrtovano potovanje v Ukrajino 21. februarja za usklajevanje napadov na ruske cilje.

»O rušenju mostu bi rad povedal nekaj več. Tematiko smo intenzivno preučevali in žal smo prišli do ugotovitve, da je most zaradi svoje velikosti podoben vzletno-pristajalni stezi. Torej deset ali celo 20 raket morda ne bo dovolj,« je dejal eden od sogovornikov.

Nato so predlagali, da celotno operacijo razdelijo na faze in da se za pomoč pri načrtovanju obrnejo na Veliko Britanijo.

Inšpektor nemških letalskih sil, ki je sodeloval v pogovoru, je omenil možnost dostave 100 raket Taurus Kijevu v dveh delih, nemški vojaki pa so razmišljali o možnostih napada s temi raketami s pomočjo lovcev Dassault Rafale.

»Z operativnega vidika ne morem oceniti, kako hitro se bodo Ukrajinci lahko naučili načrtovati takšne akcije in kako hitro bo prišlo do integracije. Ker pa gre za most in vojaške baze, razumem, da jih želijo dobiti čim prej,« je dejal v pogovoru.

Nemški lovci iz baze Buchel Vir: Bundeswehr
Nemški lovci iz baze Büchel. Vir: Bundeswehr, posnetek zaslona

Fenske je dejal, da lahko naredijo le luknjo in poškodujejo most, na vojno pa to ne bo imelo vpliva.

To je dokaz, da nemška vojska skupaj z ukrajinsko napade načrtuje le zato, ker so simbolični in ne zato, ker bi realno lahko vplivali na potek vojne.

Za tehnično podporo kompleksnega orožja so predlagali vzpostavitev zaprtega komunikacijskega kanala »Ukrajina – Büchel«, natančneje, povezavo z vojaško bazo, kjer se nahajajo ameriške jedrske bombe.

»Teoretično je to možno izvesti iz vojaške zračne baze Büchel, če je vzpostavljena varna povezava z Ukrajino. Če bi bila ta na voljo, bi se lahko nadaljevalo načrtovanje. To je najmanj glavni scenarij – zagotoviti popolno podporo proizvajalca prek podpore strankam, ki bo rešila težave s programsko opremo,« je dejal Fenske.

Gerharts je odgovoril, da so politiki morda zaskrbljeni zaradi neposredne, zaprte povezave med Büchelom in Ukrajino, kar bi lahko pomenilo neposredno vpletenost v ukrajinski spopad.

»Ampak v tem primeru lahko rečemo, da bo izmenjava informacij potekala prek MBDA (European Multinational Missile Manufacturer), v Schrobenhausen pa bomo poslali enega ali dva naša strokovnjaka. Seveda gre za trik, a s politične strani je lahko videti drugače. Če se informacije izmenjujejo prek proizvajalca, potem niso povezane z nami,« je dejal Gerharts.

Predlagano je, da se Kijevu omogoči dostop do satelitskih posnetkov, da bi lahko uspešno zadeli cilje.

Očitno gre za zadnje rusko opozorilo Nemčiji, da jo v primeru, če bo s tem nadaljevala, čaka vojaški odgovor Moskve.

Posnetek objavljen v Rusiji je tako razkril neposredno vpletenost Nemčije v napade na ključno infrastrukturo v Rusiji, v katero je vpletena tudi vojaška baza v Nemčiji, skupaj z letališči.

Takšni s pomočjo Nemčije in drugih držav Nata izvedeni napadi bi po ruski vojaški doktrini lahko pomenili prag ne samo za uporabo klasičnega, pač pa tudi taktičnega jedrskega orožja, zato je to razkritje zelo pomembno.

Očitno gre za zadnje rusko opozorilo Nemčiji, da jo v primeru, če bo s tem nadaljevala, čaka vojaški odgovor Moskve.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek