sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Ruske enote prvič uničile nemški »Skynex«
Enote ruske vojske v območju SVO so uspele uničiti enega od sodobnih protiletalskih sistemov kratkega dosega nemške izdelave - Skynex, je na svojem kanalu Telegram ob fotografiji uničenega sistema objavil ruski bloger Boris Rožin.
Wunderwaffe after Wunderwaffe…they were so new and shiny and now?
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) January 28, 2024
In Ukraine, the promising German anti-aircraft system Skynex, which is designed to combat drones and low-flying targets, was allegedly destroyed. pic.twitter.com/Grg9v1BhWM
Za zdaj ni na voljo nobenih informacij o tem, kaj je povzročilo uničenje »Skynexa«, vendar je na podlagi dosedanjih izkušenj mogoče domnevati, da je šlo za učinek lebdečega streliva Lancet ali manjših FPV dronov.
Russia has developed a reconnaissance tiltrotor drone “Lovkiy”
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) January 26, 2024
The development company Hardberry-RusFactor reported that the new drone flies 2.5 times faster than any UAV in the NWO zone.
The drone is made on the principle of a convertoplane and is capable of reaching… pic.twitter.com/0d6W4zz4C9
Kar dela to tezo verjetno, je to, da je nemški sistem namenjen ravno uničevanju počasi letečih ciljev na majhnih višinah in kratkem dosegu (4-5 km), kot so brezpilotna letala in kamikaze droni.
Zato obstaja velika verjetnost, da je bil »Skynex« nameščen blizu fronte, kjer se brezpilotna letala največ uporabljajo.
NATO NATO Provocato.
— Chay Bowes (@BowesChay) January 25, 2024
Love this. pic.twitter.com/xrhMsRTirI
»Skynex« je oborožen z avtomatskim topom Mk3 z narezno cevjo, kalibra 35 mm.
Bojni komplet vključuje 250 granat, hitrost streljanja je 1000 izstrelkov na minuto, glavni prednosti nemškega sistema pa sta možnost daljinskega upravljanja ognja in učinek izstrelkov s programiranim časom detonacije.
Another #German supplied #wonderweapon, the #Skynex mobile surface-to-air system. was destroyed by the #RussianArmy in #Ukraine. This is theoretically one of the most modern and efficient short-range in service with #NATO. Everything #Rheinmetall produces is pure rubbish! pic.twitter.com/q3gpdNwVND
— Like Rst (@rst_like) January 29, 2024
Sistem je modularen in se lahko namesti na različna vozila - kolesna in gosenična vozila ali na stacionarne ploščadi, najpogosteje pa se uporablja za varovanje objektov velikega pomena.
Poleg topa je »Skynex« opremljen z radarjem za odkrivanje, identifikacijo in sledenje ciljev v zraku, z največjim dosegom 20-30 km, kar je odvisno od velikosti in konfiguracije radarja.
Sistem je bil prvič predstavljen novembra 2021, zanimivo pa je, da je Nemčija v začetku leta 2023 Kijevu dostavila le dve bateriji in da je ukrajinska vojska trenutno edina uporabnica »Skynexa«.
Dostavljena kompleksa sta bila v prvi vrsti namenjena varovanju zgradb v Berlinu, vendar je bilo odločeno, da ju vseeno dostavijo v Ukrajino.
Rheinmetall Italy CEO Alessandro Ercolani told @defense_news that they will deliver the second Skynex air defence battery financed by Germany to #Ukraine in March this year.
— German Aid to Ukraine (@deaidua) January 28, 2024
He also said that the first delivered battery is “working well” in Ukraine. pic.twitter.com/skHBIG7u6q
Cena ene baterije (štiri bojna vozila, radar in poveljniško vozilo) je 91 milijonov evrov, vlada kanclerja Olafa Scholza pa je v začetku leta 2024 napovedala, da bo Ukrajini na lastne stroške dobavila še dve bateriji.