torek, 28. januar 2025 leto 30 / št. 028
Ruska vlada odločila: Veliki Britaniji prepovedan ribolov v Barentsovem morju, ogrožena priljubljena angleška jed
Ruska vlada je odobrila preklic sporazuma z Veliko Britanijo iz leta 1956, ki je britanskim ladjam dopuščal loviti ribe v ruskih vodah Barentsovega morja, so sporočili na spletni strani ministrskega kabineta.
Predlog zakona predvideva preklic sporazuma, po katerem so lahko ribiška plovila, ki pripadajo britanskim pristaniščem, lovila v vodah Barentsovega morja.
#Russian government said it had approved a plan to revoke a fishing agreement dating back to 1956 that allows #British vessels to fish in Russian waters in the Barents Sea, a vast part of the #Arctic Ocean rich in cod and haddock.#BarentsSea #Russia #UnitedKingdom #Economy pic.twitter.com/X0tSKakECZ
— Gabriele M. (@Gabriele_M24) January 20, 2024
Vlada Ruske federacije je poudarila, da so pri pripravi dokumenta upoštevali odločitev Londona z dne 15. marca 2022 o ukinitvi režima najbolj ugodne države v dvostranski trgovini.
Zaradi predloga zakona, ki sta ga v Dumo (ruski parlament) vložila ministrstvo za zunanje zadeve in ministrstvo za kmetijstvo, bo ogroženo eno najljubših britanskih jedi, riba in krompirček.
Britanskim plovilom je bil dovoljen izlov rib v vodah Barentsovega morja, ob obali polotoka Kola, vzdolž celine vzhodno od rta Kanin Nos, pa tudi ob obali otoka Kolgujev in okoli otoka skoraj 70 let - tudi na vrhuncu hladne vojne.
Without fish and chips now the knew what is sanctions https://t.co/hZczmGKevo
— Egg ball (@bruce_bear) January 20, 2024
Ogromne količine trske in vahnje, ki se prodajajo v trgovinah in zalogajnicah po vsem Združenem kraljestvu, tradicionalno prihajajo iz ruskih voda. Po podatkih britanskega ribištva je bilo samo lani v Barentsovem morju ulovljenih 566.784 ton trske, poroča Daily Mail.
Vendar od sedaj velja da »kar so lovili, so ulovili in odslej nič več«, ker sta Kremelj in ruski predsednik Vladimir Putin Veliki Britaniji napovedala ribiško vojno, saj je ruska vlada v soboto podprla predlog zakona, ki bi Rusijo umaknil iz sporazuma iz leta 1956.
Zapozneli odziv Rusije sledi odločitvi Velike Britanije, da proti Moskvi uvede sankcije zaradi vojne v Ukrajini.
DM: Putin declared a “fish war” on Britain
— S p r i n t e r (@Sprinter99800) January 19, 2024
The British are outraged that the Russian Federation “dared” to impose retaliatory sanctions against them, which, by the way, hit a painful point - British residents may be left without their favorite national dish, fish and chips.… pic.twitter.com/wWZQT6mlbk
Velika Britanija je namreč marca 2023 Rusijo izključila iz statusa države z največjimi ugodnostmi in uvedla dodatno 35-odstotno carino na uvoz določenega ruskega blaga v državo.
»Gre za prvi odpovedani mednarodni sporazum o hrani. Vlada je prepoved že potrdila«, navajajo moskovski mediji in dodajajo, da odpoved sporazuma ne bo imela resnejših zunanjepolitičnih in gospodarskih posledic za Rusijo.
Poteza, ki jo mora potrditi še parlament, pomeni, da bodo Rusi z vojaškimi ladjami odvračali vse britanske ribiške čolne, ki bi se znašli v njihovih vodah.
Will it be fish and chips…without fish. https://t.co/Qhwg7skJUn
— Maximum Secrecy (@AgeOfSecrecy) January 20, 2024
Po odločitvi ruske vlade bo predlog zveznega zakona obravnavan v Dumi po ustaljenem postopku.
Na družbenih omrežjih se vrstijo komentarji, da bodo zdaj tudi naduti Angleži preizkusili moč sankcij.
Glede priljubljene angleške jedi - riba in krompirček, pa ni dvoma, da jo bodo na Otoku tudi v prihodnje lahko jedli. Krompirček, toda brez ribe. Ali z bistveno dražjimi uvoženimi ribami...
Chips without fish
— Ivan Petrovic (@cromodora11) January 18, 2024
Velika Britanija je omejitve za Rusijo uvedla 24. februarja 2022 in jih nato večkrat podaljšala.
Streetfood chips without fish for the British.
— Abraham van Helsing (@Abraham02782754) January 19, 2024
They were a little too aggressive against Russia. https://t.co/BjxRk7jwFa pic.twitter.com/6evlTnyZZ8
Glede na stanje od konca decembra 2023 je bilo na seznamu sankcij Londona okoli 1800 ruskih državljanov.
Po besedah ruskega veleposlanika v Angliji Andreja Kelina so bile omejitve za večino ruskih državljanov uvedene brez kakršnih koli dokazov in bi bilo prav, da bi se jih izpodbijalo na sodišču.