REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nobelov nagrajenec za ekonomijo: Zaseg ruskega premoženja bi bil kataklizma za dolar

Nobelov nagrajenec za ekonomijo: Zaseg ruskega premoženja bi bil kataklizma za dolarUkrep bi se obrnil proti Zahodu in vodil k nadaljnji dedolarizaciji. Vir: Posnetek zaslona, X

Zaplemba zamrznjenega ruskega premoženja, s katero Rusiji grozi Zahod, bi vodila v kataklizmo gospodarskega sistema, ki ga obvladuje dolar, je za italijansko La Reppublico povedal Nobelov nagrajenec za ekonomijo leta 2013 in profesor na univerzi Yale Robert J. Shiller.

Po mnenju ameriškega ekonomista bi bil ta ukrep lahko kontraproduktiven za Zahod in sedanji gospodarski sistem.

»Ne samo, da bi to bila potrditev za ruskega voditelja (Vladimirja Putina), da je to, kar se dogaja v Ukrajini, posredniška vojna, ampak bi se, paradoksalno, ta ukrep lahko obrnil proti ZDA in celotnemu Zahodu,« je opozoril Schiller in dodal, da se bo situacija verjetno še stopnjevala.

Po mnenju Nobelovega nagrajenca bi zaseg premoženja dal razloge za dvom v ameriško valuto, še posebej desetinam držav, ki »svoje prihranke pretvorijo v dolarje in jih zaupajo spretnim rokam strica Sama«.

»Če se ZDA odločijo, da zdaj to lahko počnejo Rusiji, torej če se dokopajo denarja, ki jim ga je Rusija zaupala, tudi če bi ga le začasno zaplenile, ker gre za pravni status, lahko enako storijo komur koli jutri,« je dodal profesor z univerze Yale.

Zaplemba premoženja bi bila katalizator za oslabitev ameriške valute, je prepričan.

»To bo uničilo varnostni ovoj, ki obdaja dolar, in bo prvi korak k dedolarizaciji, h kateri se vse bolj odločno in samozavestno gibljejo mnoge vlade, od Kitajske do držav v razvoju, vključno s samo Rusijo,« je opozoril Schiller.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred tem dejal, da bi pozivi nemških voditeljev k zasegu zamrznjenega ruskega premoženja pomenili odziv Moskve, ki ima prav tako nemške vire, ki bi jih lahko zasegli.

Nemški uradniki v Karlsruheju so namreč prejšnji teden objavili načrte za zaseg skoraj 800 milijonov dolarjev sredstev z računa ruske banke v Frankfurtu zaradi domnevnih kršitev sankcij Evropske unije.

Washington usmerja prizadevanja Zahoda, da bi našel »pravno vrzel« za »krajo ruskega premoženja« po vsem svetu in njegovo uporabo za financiranje vlade v Kijevu, je na četrtkovi tiskovni konferenci dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Lavrov se je na novico odzval tako, da je nemške oblasti pod taktirko kanclerja Olafa Scholza označil za - kleptomane.

»Lopovi so, to smo spoznali že zdavnaj.

Ves čas so bili zahrbtni v političnem smislu, saj veste: V smislu kršenja dogovorov in poskusov, da nekoga prevarajo.

Zdaj so se izkazali za tatove v dobesednem smislu,« je po obisku v Tuniziji novinarjem povedal Lavrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek