četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Ušel roki pravice: Henry Kissinger dočakal 100 let, za seboj pustil veliko nasvetov, a tudi - razdejanje
Ameriški bombni napadi na Kambodžo med letoma 1969 in 1973 so dokaj dobro dokumentirani, a njihov glavni arhitekt, nekdanji svetovalec za nacionalno varnost in državni sekretar ZDA Henry Kissinger, ki je umrl v sredo v starosti 100 let, je naposled ostal nekaznovan.
Preiskava dokumentov iz vojaških arhivov, ki jo je opravil »Intercept«, ponuja neizpodbitne dokaze o ameriških napadih, v katerih je bilo ubitih ali ranjenih na tisoče kamboških civilistov.
Kissinger personally “approved each of the 3,875 Cambodia bombing raids” between 1969 & 1970, according to a Pentagon report.
— ًً (@politicalplayer) November 30, 2023
The bombing campaign ultimately killed between 150,000 & a half-million Cambodian civilians, various estimates suggest."
https://t.co/sZ8GGegFFM
Mnogi preživeli v Kambodži se še vedno sprašujejo, zakaj so bili sploh bombardirani.
Vprašanja o njegovi vpletenosti v te dogodke je Kissinger zavračal komentirati.
Vendar pa arhiv vojaških dokumentov ZDA, ki je sestavljen iz datotek tajne delovne skupine Pentagona iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ponuja veliko dokazov o civilnih žrtvah v Kambodži.
Today, former national security adviser and Secretary of State Henry Kissinger turns 100.
— The Intercept (@theintercept) May 27, 2023
He has spent half his life lying about his role in the killings during the U.S. carpet bombing of Cambodia between 1969 and 1973. https://t.co/Tt8dK01jOP
Prav tako ti dokumenti ponujajo veliko dokazov o kopenskih napadih na to državo. Ameriške čete so vsa štiri leta te »majhne« in umazane vojne bombardirale, streljale iz helikopterjev, požigale in ropale vasi v Kambodži.
Doslej se je o teh napadih v ameriškem tisku le izjemno redko pisalo.
Ostajajo skrivnost tudi za večino ameriških zgodovinarjev.
Vojaški dosjeji in pogovori s preživelimi iz Kambodže, ameriškim vojaškim osebjem in Kissingerjevimi zaupniki kažejo, da so se roki pravice izognili ne le odgovorni v Beli hiši, ampak tudi ameriški častniki na terenu.
Ta politika je zameglila resnične posledice konflikta v Kambodži, saj je omogočila nenadzorovano pobijanje civilistov v ameriški »vojni proti terorizmu«, od Afganistana in Iraka pa vse do Sirije in Somalije.
»Pravzaprav lahko sledite tej liniji do danes,« trdi ameriški profesor zgodovine na univerzi Yale in pisatelj Greg Grandin, avtor knjige Kissingerjeva senca (Kissinger's Shadow).
Kissinger je resnični tvorec te politike, je dodal Grandin: »Opravičila za nezakonito bombardiranje Kambodže so tlakovala pot za ameriške napade z brezpilotnimi letali, pa tudi za ‘večno vojno’. To je popoln izraz ameriškega militarizma.«
Best way to mark Kissinger’s 100th would be to buy “Kissinger’s Shadow.” Original title was “A People’s Obituary,” but I couldn’t sustain the level of snark that title deserves, so I had to write a serious book about How Kissinger is good to think with.https://t.co/LEMeWW9urq
— Greg (@GregGrandin) May 23, 2023
Kissinger je nosil neposredno odgovornost za napade v Kambodži, v katerih je bilo ubitih kar 150.000 civilistov, opozarja Ben Kiernan, nekdanji direktor raziskovalnega programa za študije genocida (CGP) na univerzi Yale.
To je približno šestkrat več od števila civilistov, za katere se meni, da so bili ubiti v prvih 20 letih ameriške »vojne proti terorizmu« v zračnih napadih v Afganistanu, Iraku, Libiji, Pakistanu, Somaliji, Siriji ali Jemnu.
Ocenjuje se, da so Kissingerjeva dejanja podaljšala vietnamsko vojno in omogočila genocid v Kambodži, Vzhodnem Timorju in Bangladešu ter podžgala državljanske vojne v južni Afriki.
Four Kissinger staffers resigned over his role in planning the invasion of Cambodia, arguing that it would lead to “blood in the streets” at home. They were right.
— The Intercept (@theintercept) May 26, 2023
A few days later, the @OHNationalGuard killed four @KentState students during a protest. https://t.co/R9zFcLkRNk
Kissinger je neposredno vodil izvedbo državnih udarov v Čilu in po vsej Latinski Ameriki.
In 1976, he told Chile’sdictator Augosto Pinochet, in the words of his own memorandum: “My evaluation is that you are a victim of all left-wing groups around the world and that your greatest sin was that you overthrew a government that was going Communist.” pic.twitter.com/fhy0vtA5kq
— niks (@niks68028889) November 30, 2023
Pod črto, ko se seštejejo vse žrtve skupaj je bil, kot je poudaril »Intercept«, odgovoren, neposredno ali posredno, za smrt okoli treh milijonov ljudi.
Henry Kissinger pressed President Nixon to overthrow the democratically elected Allende government in Chile. In 1976, Kissinger told dictator Pinochet: "We want to help, not undermine you. You did a great service to the West in overthrowing Allende." pic.twitter.com/zV9p135dCC
— Benjamin Alvarez (@BenjAlvarez1) November 30, 2023
Kissinger je desetletja, brez kančka slabe vesti, odkrito lagal o svojih zločinih.
Leta 1973 je med zaslišanjem v Senatu Kissinger podprl zahtevo, da dokumenti o napadu na Kambodžo obdržijo oznako tajnosti.
»Rad bi pojasnil, da ni šlo za bombardiranje Kambodže,« je dejal takrat, »ampak za bombardiranje Severnega Vietnama v Kambodži.«
Toda dokazi iz ameriških vojaških evidenc in pričevanj očividcev so v neposrednem nasprotju s Kissingerjevo (zlagano) trditvijo.
"Kissinger’s diplomatic conniving led to or enabled slaughters around the globe...his legacy includes an enormous pile of corpses....The estimates of Cambodian civilians killed range between 150,000 and 500,000."https://t.co/z94NTpoyGL
— J (@J_aka_J) November 30, 2023
V svoji knjigi »Konec vietnamske vojne« iz leta 2003 je Kissinger ocenil, da so napadi na Kambodžo povzročili 50.000 civilnih žrtev. A dokumenti, ki jih je pridobil »Intercept«, kažejo, da je ta ocena dobesedno izmišljena.
V resnici je bilo ameriško bombardiranje Kambodže med najintenzivnejšimi zračnimi akcijami v zgodovini.
Med letoma 1965 in 1973 je bilo na Kambodžo izvedenih več kot 231.000 zračnih napadov.
Henry Kissinger was the chief architect of US war policy in Vietnam, Laos and Cambodia, which involved the mass killing of civilians and the destruction of the environment using chemical defoliants such as Agent Orange. These are war crimes under the 1957 Geneva Conventions Act. pic.twitter.com/g8VeG5LFAO
— Supporting Humanity (@SocialistAnyDay) May 27, 2023
Med letoma 1969 in 1973, ko je bil Kissinger svetovalec za nacionalno varnost, so ameriška letala odvrgla najmanj 500.000 ton eksploziva. V celotni drugi svetovni vojni so ZDA na Japonsko vrgle okoli 160.000 ton.
Vse se je začelo decembra 1970, ko je tedanji ameriški predsednik Richard Nixon poklical Kissingerja. Prepis tega pogovora je ohranjen.
Nixon mu je tedaj rekel: »Hočem vse, kar lahko leti, da gre noter (nad Kambodžo)! Spravi jih stran z moje riti. Želim, da pokončajo dobesedno vse.«
A bombshell new investigation from The Intercept reveals that former U.S. national security adviser and Secretary of State Henry Kissinger was responsible for even more civilian deaths during the U.S. war in Cambodia than was previously known.#HenryKissinger pic.twitter.com/2rWErVETye
— Newsssss? (@O_SoutheatAsia) May 25, 2023
Le pet minut pozneje je Kissinger po telefonu poklical generala Alexandra Haiga in mu sporočil ukaz ameriškega predsednika.
»To je ukaz,« je poudari Kissinger, »treba je to storiti. Streljajte na vse, kar leti, na vse, kar se premika.«
Dve leti prej je Nixon osvojil Belo hišo z obljubo, da bo končal ameriško vojno v Vietnamu, a je namesto tega konflikt razširil na sosednjo Kambodžo.
Henry Kissinger, Cambodia war crimes on civilians pic.twitter.com/yBLOplVPmV
— Juan Luis Tostado (@JuanLuisTostad1) May 26, 2023
V prepričanju, da Kongres ne bo dovolil napada na nevtralno državo, sta Kissinger in Haig približno mesec dni po Nixonovem prevzemu položaja začela načrtovati operacijo skrito pred očmi ameriškega ljudstva, pred Kongresom in celo pred visokimi uradniki Pentagona.
Za te operacije so bila uvedena kodirana sporočila in sistemi dvojne evidence, ki so napade v Kambodži prikazovali kot napade na Južni Vietnam.
Polkovnik Ray Seaton je vsako jutro prinesel seznam tarč neposredno Kissingerju v odobritev. Pri tem je polkovnik spreminjal koordinate, da bi obšel verigo poveljevanja.
Verodostojni dokumenti o napadih so bili sežgani, Pentagonu pa posredovane ponarejene informacije.
Henry Kissinger – the sage of American diplomats, embodiment of realpolitik, and driving force of the detente experiment of the 1970s – celebrates his 100th birthday on May 27. #HistoryAsItHappens #podcasthttps://t.co/9D07zYAbhw
— The Washington Times (@WashTimes) May 27, 2023
Nazadnje je bil Kissinger, ki je nato služil kot državni sekretar v administracijah predsednikov Nixona in Geralda Forda, leta 1973 nagrajen z Nobelovo nagrado za mir in leta 1977 s predsedniško medaljo svobode.
V naslednjih desetletjih je še naprej svetoval ameriškim predsednikom, nazadnje Donaldu Trumpu.
Bil je član številnih korporativnih in vladnih svetovalnih odborov, hkrati pa je postal avtor knjižnice knjig o zgodovini in diplomaciji…
On 5 November 1970, Kissinger wrote that Salvador Allende "poses one of the most serious challenges ever faced in this hemisphere".
— John McEvoy (@jmcevoy_2) May 27, 2023
He thus recommended that the US "do all we can to keep him from consolidating power".https://t.co/qSShjipQnw pic.twitter.com/A2wyxDGCQU
Zahvaljujoč kombinaciji neusmiljene ambicije, spretnosti ravnanja z mediji in edinstvene sposobnosti prikrivanja resnice je Kissinger postal »najslavnejši ameriški diplomat 20. stoletja.«
Celo po aferi Watergate, ki je vodila do Nixonovega padca leta 1974 je Kissinger izšel brez (politične) praske.
The US bombing of Cambodia had to be done in secret because they were illegal. The US was not at war with the country. An estimated 50,000-150,000 civilians were killed in the bombing campaigns.
— The Serfs (@theserfstv) May 26, 2023
There's a reason why Henry Kissinger hates the term "war criminal" being used pic.twitter.com/5NAuBW1rbd
V svojem življenju je, ugotavlja časnik, Kissinger uspešno sledil geslu: »Moč je največji afrodiziak.«
Kissinger je bil glavni oblikovalec ameriške vojne politike v jugovzhodni Aziji, skupaj z Nixonom odgovoren za napade, v katerih je bilo ubitih, ranjenih ali razseljenih na stotisoče ljudi.
Poleg tega je ta dvojec tako destabiliziral Kambodžo, da jo je leta 1975 prevzelo Pol Potovo gibanje Rdeči Kmeri.
"Kissinger’s career courses through the decades like a bright red line [...], from the jungles of Vietnam and Cambodia to the sands of the Persian Gulf to deadlock in Ukraine to moral bankruptcy in Gaza".
— Andrea Stella (@astella1981) November 30, 2023
Potente necrologio di @GregGrandin su @thenation.
https://t.co/SlKOU1O3ht
Strmoglavljeni kamboški monarh, princ Norodom Sihanuk, je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja dejal: »Samo dva človeka sta odgovorna za tragedijo v Kambodži: Nixon in Kissinger.«
Henry Kissinger has died at the ripe age of 100.
— Double Down News (@DoubleDownNews) November 30, 2023
Unfortunately, many of his victims were not afforded such long lives.
We look back at one of his greatest hits, Chile: pic.twitter.com/YVz47d1vX1
V knjigi iz leta 2001 »Sojenje Henryju Kissingerju« je avtor Christopher Hitchens pozval k sodnemu pregonu Kissingerja za »vojne zločine, zločine proti človeštvu ter zločine proti običajnemu in mednarodnemu pravu, vključno z zaroto za umore, ugrabitve in mučenje,« in to »od Argentine, preko Bangladeša in Čila, vse do Vzhodnega Timorja, Laosa in Urugvaja«.
Henry Kissinger - the great statesman the establishment venerates - turns 100
— John Cusack (@johncusack) May 27, 2023
And will the angels sing ?
US establishment celebrates this death merchant -
The US dropped 270 million bombs on Cambodia making it the most bombed country in the world .
270 million - try to… https://t.co/tkvCbDKL6O
Hitchens je še posebej poudaril Kissingerjevo vlogo v Kambodži. »Kampanja bombardiranja,« je zapisal, »se je začela s polno zavestjo o njenih posledicah za civilno prebivalstvo in z očitnimi in škandaloznimi Kissingerjevimi lažmi.«
Nekateri so poskušali iti še korak dlje od Hitchensa.
Peter Tatchell, borec za človekove pravice iz Avstralije, je leta 2002 vložil zahtevo za aretacijo Kissingerja v Londonu, v skladu z Ženevsko konvencijo iz leta 1957.
I'll be celebrating by spending the day curled up re-reading Christopher Hitchens's The Trial of Henry Kissinger. I highly recommend it. pic.twitter.com/subxtoRafV
— Timothy Pfaff (@schrekerman) May 27, 2023
V svoji zahtevi je Tatchell izpostavil, da je bil Kissinger »svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost med letoma 1969 in 1975 ter ameriški državni sekretar med letoma 1973 in 1977, ves ta čas pa je ukazoval in podpiral vojne zločine v Vietnamu, Laosu in Kambodži.«
Toda britanski sodnik Nicholas Evans je njegovo zahtevo zavrnil z obrazložitvijo, češ da »trenutno« ne zmore sestaviti »natančne obtožnice«.
Henry Kissinger turns 100 today. He should be ashamed to be seen in public
— Peter Tatchell (@PeterTatchell) May 27, 2023
Much of the world views Kissinger as a war criminal – yet in the US, surrounded by powerful friends, he is feted as a celebrity intellectual https://t.co/GS18jTLoJk
Tatchell je nato skušal za primer Kissingerja zainteresirati mednarodne humanitarne organizacije, ki pa pregon nekdanjega ameriškega državnega sekretarja, osumljenega za najbolj zavržne zločine proti človeštvu in številne smrti civilistov, »niso videle kot prioriteto«.
Tatchell je nato poskušal animirati tudi ameriške skupine za človekove pravice.
Zaman.
Let's keep tweeting #ArrestKissinger until it goes viral. #TheTruthCommunity #Kissinger pic.twitter.com/Q33ZKmWPyN
— The Truth Community (@chooselovetoday) November 30, 2018
Kissinger je za vojno v Kambodži okrivil enote Severnega Vietnama in južnovietnamske gverilce, ki naj bi to državo uporabljali kot logistično središče.
A dejstva govorijo drugače. Med letoma 1962 in 1969 je kamboška vlada zabeležila 1.864 kršitev meje, 6.149 kršitev zračnega prostora s strani ameriških sil in Južnega Vietnama ter skoraj 1.000 civilnih žrtev.
Za Nixona in Kissingerja je bila Kambodža le postranska reč: majhna, skoraj zasebna vojna, ki je potekala v senci veliko večjega konflikta v Vietnamu.
From Cambodia & Laos, to Argentina & East Timor, to Bangladesh & Chile, Henry Kissinger may have the blood of *millions* on his hands.
— Mehdi Hasan (@mehdirhasan) May 25, 2023
As he celebrates his 100th birthday this week, I ask: will he ever face justice? Any accountability?
Watch/share:pic.twitter.com/nbi31SMBzM
Za civiliste v Kambodži pa je bila ta vojna prava groza. Tudi desetletja kasneje preživeli ne razumejo, zakaj je bilo toliko ljudi pohabljenih ali ubitih.
Niso vedeli niti, da je njihovo trpljenje delo človeka, ki sliši na ime Henry Kissinger.
V tem času je Kissinger snoval načrte, kako naj doseže »časten konec vojne v Vietnamu« in to s širitvijo, stopnjevanjem in podaljševanjem konflikta.
Henry Kissinger is responsible for even more civilian deaths in Cambodia than was previously known, according to an investigation by the Intercept.
— In Context (@incontextmedia) May 26, 2023
The secret US bombing of Cambodia killed as many as 150,000 civilians, authorized by Kissinger during the US War in Vietnam. pic.twitter.com/2kIGPvjWNU
Študija iz leta 2020 o dogodkih po 11. septembru leta 2001 je pokazala, da je večina ameriških zločinov proti civilistom ostala nepreiskanih.
V tistih primerih, ki so prišli pod drobnogled javnosti, so po mnenju raziskovalcev Centra za civiliste v spopadih in Kolumbijskega inštituta za človekove pravice ameriški preiskovalci povsem ignorirali civiliste, kar je »resno ogrozilo vodenje preiskav.«
V zadnjih dveh desetletjih so skupine za človekove pravice dokumentirale sistematična ubijanja civilistov, neuspehe pri ugotavljanju odgovornih, pa tudi popolno pomanjkanje pregona krivcev.
WaPo now also reports that 4.5mio people died in US post 9/11 wars.
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) May 20, 2023
This makes those wars more deadly than the Vietnam war, even if you include people killed in Cambodia and Laos.
And all for what? One of the most senseless crimes in human history.https://t.co/veR2s0Rmtq
Ministrstva za obrambo ZDA niti ne zanimajo primeri, v katerih so bili uporabljeni brezpilotni letalniki, še manj pa odgovornost glavnih arhitektov ameriških vojn v 21. stoletju, kot so vojne v Libiji, Somaliji, Siriji ali Jemnu.
Možnost, da bi ameriško obrambno ministrstvo preiskalo dogodke v Kambodži pred 50 leti, je tako rekoč pokopana, skupaj s Kissingerjem.
Petdeset let kasneje so celo tisti napadi, ki jih je potrdila ameriška vojska, prezrti ali pozabljeni, poslani na smetišče zgodovine.
Za razliko od njegovih žrtev, ki so zaradi njegove politike in vojn, ki jih je narekoval končale na pokopališčih, pa je Henry še nedavno veselo užival v svojem 100. rojstnem dnevu in nostalgičnem potovanju na Kitajsko...
Henry Kissinger! May Lord place his soul in eternal peace! He prolonged #Vietnam war and lived to see defeat of #Americans! Although it is too late but #USA, especially #Biden/#Blinken should learn a lesson and get the war stopped in #Gaza and #Ukraine!#IsraelTerrorists #NATO pic.twitter.com/M3X6doFd0T
— sikander aqeel ansari (@aqeel_sikander) November 30, 2023
Paradoksalno je, da so v Ljubljani pred pol leta predstavniki številnih držav, večinoma pod taktirko Washingtona, sprejeli ljubljansko-haško konvencijo za pregon takšnih zločincev, a Kissingerja nihče ni omenjal.
Diplomati pa nam prodajajo zgodbe o tem, kako je mednarodna pravica nujno potrebna in kako so prav oni tisti, ki jo bodo uresničili.
Ne, ne bodo, dokler bodo z različnimi vatli merili iste zločine. In primer Kissingerja je samo eden od zelo nazornih.