REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zahod na aparatih: Putin glavna zvezda vrha na Kitajskem

Zahod na aparatih: Putin glavna zvezda vrha na KitajskemPutinov obisk Kitajske je pokazal, kako jalovo so se končali poskusi Nata in Evropske unije, da izolirata Rusijo in njenega predsednika. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Sanjal je o tem, da bi bil kot Peter Veliki, a je postal »izobčenec«, je svojčas objavil glavni možganski trust Nata »Atlantsko zavezništvo«, medtem ko je na Zahodu še vedno tlelo upanje, da je Rusijo in njenega predsednika Vladimirja Putina mogoče izolirati.

Toda tudi te mokre sanje, da je možno kaznovati Moskvo s prekinitvijo stikov njenega predsednika s svetom in izdajo naloga za aretacijo Putina, so se razblinile v torek in sredo, med zasedanjem vrha »Pas in pot« na Kitajskem, kjer je bil ruski predsednik glavna zvezda.

Voditelji in visoki uradniki držav članic te pobude so se potegovali za snidenje z ruskim predsednikom, njegov obisk v Pekingu pa je bil posebej izpostavljen v programu tokratnega srečanja.

Kljub dejstvu, da Pot in pas sestavlja 150 držav, je prav Putinu pripadla čast, da udeležence nagovori takoj za kitajskim predsednikom Ši Džinpingom.

»Ko je Putin prispel v Veliko dvorano ljudstva na večerni banket, organiziran za svetovne voditelje in dostojanstvenike, ki so se udeležili foruma, se je Ši široko nasmehnil, ko sta se rokovala. Putin, kot glavni gost foruma, je stal desno od Šija, ko so svetovni voditelji pozirali za skupinsko fotografijo v Veliki dvorani,« je dogodek opisal Reuters in spomnil, da je Mednarodno kazensko sodišče zavezalo 123 držav članic, da Putina aretirajo, če stopi na njihovo ozemlje.

Kitajska zagotovo ne sodi med države, ki bodo ubogale ukaze Zahoda, in glede na število dvostranskih srečanj, ki jih je imel Putin te dni, je jasno, da je seznam držav, ki ga imajo za sovražnika, skrčen na članice Nata in satelite tega vojaškega pakta.

Ruski predsednik se je kmalu po prihodu na mednarodno letališče v Pekingu pogovarjal z vietnamskim kolegom Vo Van Tuongom in poudaril, da se odnosi med narodoma »razvijajo na tradicionalno prijateljski način«.

»V svoji zunanji politiki ima Vietnam Rusijo za glavno prioriteto. Ves čas pripisujemo velik pomen celovitim strateškim partnerskim odnosom,« je dejal Vo Van Tuong in Putina povabil na uradni obisk v svojo državo.

Nato so, kot opisuje tiskovna agencija RIA Novosti, sledila pogajanja s predstavnikom formalno »sovražne Evropske unije«, madžarskim premierjem Viktorjem Orbánom.

O dobrem razvoju rusko-madžarskih odnosov je pričal tudi madžarski premier, ki je poudaril, da se je od leta 2009 s Putinom srečal 13-krat.

»Bilo je več težkih srečanj, a tako težkega, kot je današnje, še ni bilo,« je na začetku srečanja šaljivo dejal Orbán.

»Orbán je eden redkih evropskih politikov, ki se zna boriti za svoje interese. To počne vztrajno, sistematično in po mojem povsem taktično,« je srečanje z madžarskim kolegom opisal ruski voditelj.

Tajski premier Sreta Tavisin, ki je položaj nastopil šele avgusta, se je prvič srečal s Putinom, ki je spomnil, da je Tajska najstarejša partnerica Rusije v jugovzhodni Aziji in da je lani minilo 125 let od vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama.

»Naš odnos je vedno temeljil na medsebojnem spoštovanju, prijateljstvu in spoštovanju interesov drug drugega. Do zdaj so se odnosi med našima državama razvijali na več načinov: na humanitarnem, gospodarskem in političnem področju,« je poudaril Putin.

Ruski predsednik se je v svojem prvem, s sestanki zelo nabitem dnevu na vrhu Pas in pot srečal tudi s predsednikom Mongolije Uknaginom Kurelsukom, ki je tudi pokazal, da mu ni kaj dosti mar za tiralice, ki jih na Zahodu pišejo proti ruskemu voditelju, saj je Putina povabil na obisk.

Sporočil je, da je za Mongolijo prednostna naloga zunanjih zadev prav razvoj dobrih odnosov z Rusijo.

Da Putin in Rusija nista izobčenca iz mednarodnih odnosov, je potrdilo tudi srečanje s predsednikom Laosa Tonglun Sisulito, ki je govoril v ruščini, le enkrat pa je prosil za pomoč prevajalca, saj je nekoč študiral v Sankt Peterburgu in to v istem času kot Putin.

Putin se je srečal s pakistanskim premierjem, pa tudi predsednikom Uzbekistana Šavkatom Mirzijojevom in s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Hitrost, s katero so ZDA postale diplomatsko nepomembne, je šokantna. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V četrtek so se vrstila srečanja predsednika Rusije z drugimi navzočimi svetovnimi voditelji, kar je dokazalo, da Rusi zelo »trpijo zaradi izolacije«, se je prizadevanjem zahodnih držav, da izolirajo Ruse in Rusijo, posmehnil vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov.

Medtem pa se zdi, da Zahod veliko bolj trpi zaradi nesmiselnosti poskusov izolacije Rusije od preostalega planeta, katerega dve tretjini držav sta zavrnili sprejem protiruskih sankcij in sta jasno povedali, da ne želita iz Moskve narediti sovražnika.

Še več – v sredo so voditelju (kot sam rad pravi) najmočnejše države sveta, Joeju Bidnu, celo štirje voditelji arabskih držav odpovedali načrtovana srečanja, zaradi katerih je pripotoval na Bližnji vzhod.

Tudi kaj takega se še nikoli ni zgodilo.

Neodvisni komentatorji se strinjajo, da je to bilo ponižanje brez primere za ameriškega predsednika in Združene države.

V luči dejstva, da je tudi njegov zunanji minister Antony Blinken le par dni nazaj ponižno čakal celo noč na sprejem pri savdskem prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu, je hitrost, s katero so ZDA postale diplomatsko nepomembne, šokantna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek