REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Washington Post: Ponižanje za ZDA v Savdski Arabiji, Blinken čakal prestolonaslednika celo noč

Washington Post: Ponižanje za ZDA v Savdski Arabiji, Blinken čakal prestolonaslednika celo nočBlinkna, ki je po napadu Hamasa svetu nenadoma razkril, da je tudi sam Jud, so v Riadu pustili čakati na princa Mohameda bin Salmana vso noč, saj naj bi bil sestanek zvečer, a se je prestolonaslednik prikazal šele zjutraj. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Egiptovski predsednik je komentiral tudi Blinknove nedavne izjave, v katerih se je ameriški diplomat skliceval na svoje judovske korenine.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken se je v nedeljo soočil z močnim odporom arabskih voditeljev, ko je v vlogi mirovnega posrednika poskušal prepričati egiptovskega predsednika Abdela Fataha al-Sisija in savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, da sprejmeta stališče Washingtona glede konflikta med Izraelom in Hamasom, poroča Washington Post.

Blinkna so v Riadu pustil celo noč čakati na savdskega vladarja.

Sestanek bi moral biti zvečer, a se je prestolonaslednik prikazal šele naslednje jutro.

Na srečanju so se pojavila ostra razhajanja v mnenjih o izraelski ofenzivi v Gazi, Sisi in bin Salman pa sta izrazila zaskrbljenost nad takšnim razvojem dogodkov.

Blinken je s preverjeno ameriško taktiko korenčka in palice poskušal prepričati arabske voditelje, naj obsodijo napad Hamasa na Izrael in naj se vzdržijo netenja nezadovoljstva v svojih državah zaradi tragične usode palestinskega ljudstva. To v praksi pomeni, da obrnejo glavo na drugo stran, medtem ko Izrael izvaja etnično čiščenje v Gazi.

Nasilje je doslej povzročilo smrt več kot 1300 Izraelcev in več kot 2600 Palestincev. Pri tem pa so po pričevanjih samih Izraelecev izraelske obrambne sile (IDF) že doslej ubile več državljanov Izraela v svojih napadih na Hamas. To je potrdil tudi eden od preživelih:

Prestolonaslednik bin Salman ni ovinkaril in je od Blinkna zahteval, naj Izrael takoj ustavi vojaške operacije, »ki so ubile nedolžne ljudi« in naj odpravi »obleganje Gaze«, ki je pustila palestinsko ozemlje brez vode, elektrike in goriva.

Savdski prestolonaslednik je zahteval končanje »trenutne eskalacije«, a to je v neposrednem nasprotju s politiko ZDA, ki podpirajo Izrael v njegovih prizadevanjih za »izkoreninjenje Hamasa«.

Medtem izraelski buldožerji še naprej uničujejo dobrine Palestincev. Posnetek spodaj kaže uničenje treh cistern in dveh vodnih zbiralnikov v vasi v Južnem Hebronu, skupaj z uničevanjem dreves in enega vodnjaka palestinske skupnosti.

Savdska Arabija, rojstni kraj islama in dom dveh najsvetejših muslimanskih krajev, je izjemno vpliven glas v muslimanskem svetu.

Riad vztraja pri svoji vlogi branilca Palestincev, Hamas pa obsoja in je bila pred izraelskim obleganjem Gaze pod taktirko ZDA že napovedana normalizacija odnosov Savdske Arabije z Izraelom. Z drugimi besedami, naj bi Izrael priznala še ena arabska država, Bidnova administracija pa je upala, da bodo tem zgledu potem sledile tudi druge države Azije in Afrike.

Toda zdaj je ta zvijačni ameriški načrt, da v arabskem svetu osami Palestince tako, da prepriča savdski dvor, da naposled prizna državo Izrael - šel rakom žvižgat.

Na to kaže tudi dejstvo, da se savdski princ ni obotavljal, da pred očmi sveta javno poniža ameriškega zunanjega ministra tako, da ga je pustil celo noč čakati na avdienco.

Poskusi ZDA, da bi Riad prepričale, naj obsodi Hamas, so bili doslej neuspešni, savdsko zunanje ministrstvo pa je obsodilo izraelsko bombardiranje Gaze.

In ga označilo za »napad na neoborožene civiliste«.

V primeru Egipta so se ZDA soočile s še močnejšim odporom. V soboto so ameriški uradniki sporočili, da so s Kairom dosegli dogovor o začasnem odprtju meje med Gazo in Egiptom za ameriške državljane, ki želijo ubežati nasilju in izraelskemu bombardiranju.

Vendar pa Tel Aviv ni dovolil niti dostave humanitarne pomoči in je mejni prehod Rafa ostal zaprt ne le za tiste, ki želijo pobegniti iz Gaze, ampak tudi za hrano, vodo, gorivo in zdravila, ki jih prijateljske države ob koordinaciji Egipta poskušajo poslati na območje Gaze.

»Egipt je ljudem v Gazi zagotovil veliko materialne podpore in Rafa bo odprta,« je po pogovorih s Sisijem obljubil Blinken. »Sodelujemo z Združenimi narodi, Egiptom, Izraelom in drugimi ter vzpostavljamo mehanizme za dostavo pomoči.«

Toda Blinknove obljube so se potem izkazale za prazne.

Izrael je v ponedeljek zavrnil zahtevo, da odpre humanitarne koridorje.

Ne ZDA in ne ameriškim interesom podrejena Evropska unija niso predlagale denimo uvedbo sankcij Izraelu, da bi se preprečilo nadaljevanje masakra v Gazi, toda španska ministrica za socialne pravice Ione Belarra se je odločila povzdigniti glas.

Belarra zahteva, da Madrid izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pripelje pred roko pravice, natančneje pred Mednarodno sodišče za vojne zločine:

Med srečanjem z Blinknom v nedeljo je Sisi dejal, da so izraelski napadi presegli »pravico do samoobrambe« in so se sprevrgli v »kolektivno kaznovanje«.

Egiptovski predsednik je namreč pokomentiral tudi Blinknove izjave ob snidenju z Netanjahujem v petek v Tel Avivu, v katerih se je ameriški diplomat, ves ganjen, skliceval na svoje judovske korenine.

»Rekli ste, da ste Jud, jaz pa sem Egipčan, ki je odraščal poleg Judov v Egiptu,« je Blinknu oponesel Sisi.

»Judje (v Egiptu) nikoli niso bili podvrženi nobeni obliki zatiranja in nikoli se v naši regiji, v bližnji ali starejši zgodovini, ni zgodilo, da bi Judje postali tarča nasilja,« je Blinkna opomnil predsednik Egipta.

Mimogrede, Blinken je v novem pisanju zgodovine svoje družine nekako pozabil omeniti, da je bil pogrom zaradi katerega je njegov dedek zbežal, kot je rekel, iz Rusije, leta 1904 v - Kijevu.

Blinken je nato poskušal omehčati Sisija, pa je hitro pristavil: »Prihajam kot človeško bitje, ki je zgroženo nad zločini Hamasa.«

Toda niti tako ceneno slepomišenje ni pomagalo, saj je Blinknova nespametna (a odkrita, kar je zanj redkost) izjava že storila škodo in razjezila marsikaterega voditelja držav Bližnjega vzhoda.

Tudi v Turčiji niso ostali ravnodušni na Blinknovo odločitev, da v tem trenutku svetu odkrito prizna, da zagovarja ne le ameriška, ampak izrecno stališča judovske države.

Odzval se je tudi eden od najvplivnejših voditeljev na območju. Predsednik Turčije se je obregnil ob priznanje ameriškega državnega sekretarja, da se v tej krizi na Bližnjem vzhodu čuti predvsem Juda.

»Blinken pravi, da Izraela ne obravnava kot zunanji minister (ZDA), ampak kot Jud. Kakšen pristop je to? Kaj bi rekli, če bi nekdo izjavil, da to regijo obravnava kot musliman?« je z govorilnice grmel Recep Tayyip Erdoğan. In Blinkna poučil: »Vsakemu bi morali pristopiti kot človek

A tisto, kar je še bolj zavržno, je, da Blinken niti kot človeško bitje očitno ni sposoben niti kančka sočutja, da bi se mu smilili tudi Palestinci, civilisti, ki umirajo pod preprogami izraelskih bomb.

Ali vsaj palestinski malčki, ki že desetletja trpijo teror judovskih priseljencev v državi, ki nad njimi izvaja apartheid.

Sisi je sicer obsodil Hamasov napad na Izraelce, hkrati pa Izrael obtožil, da je Palestince spravil v obup, ker noče sprejeti obstoja dveh držav.

Potem ko se je Sisi prej v nedeljo srečal z egiptovskim Svetom za nacionalno varnost, je njegov urad izdal izjavo, v kateri je predlagal mednarodni vrh, »da bi preučili prihodnost palestinske zadeve«.

Blinken je nato novinarjem povedal, da idejo sicer podpira, a da »moramo najprej prebroditi to krizo.«

Kot edina arabska država, ki vzdržuje komunikacijo z Izraelom, palestinskimi oblastmi na Zahodnem bregu in s Hamasom, je bil Egipt ključni posrednik v preteklih krizah.

Kairo je tudi maja 2021 posredoval pri prekinitvi ognja, s čimer se je končalo 11 dni trajajoče nasilje med Izraelom in Hamasom.

Medtem ko Izrael nadaljuje z neusmiljenim bombardiranjem civilistov v Gazi in se v svetu širijo propalestinski protesti, v arabskih državah pa raste bes, zaradi ravnanja Izraela, si Egipt prizadeva biti glas miru in poziva vse strani k umiritvi razmer.

»Egipt je pripravljen uporabiti vse svoje zmogljivosti za posredovanje v konfliktu,« je v četrtek dejal Sisi.

»Vse strani pozivam, naj bodo glas razuma in modrosti ter naj se vrnejo k pogajanjem,« je pozval predsednik Egipta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek