sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Berliner Zeitung: Nemčija potrebuje ruski plin in Severni tok!
Izkušeni nemški menedžer Eckhard Cordes, sicer nekdanji predsednik Vzhodnega odbora nemškega gospodarstva in nekdanji član upravnega odbora družbe Daimler-Benz, pravi, da Nemčija potrebuje tako plinovoda Severni tok 1 in 2 kot jedrske elektrarne, ki jih je država prepovedala.
Ko je komentiral trenutno situacijo v državi, je poudaril, da se ne more strinjati s trditvijo Berliner Zeitunga, da je Nemčija danes - bolnik Evrope.
»V to ne verjamem,« je dejal v intervjuju za ta časnik in dodal, da se vseeno zaveda, da je proizvodnja v Nemčiji odvisna od cen energije, ki, kadar so izjemno visoke, negativno vplivajo na industrijo.
Former Daimler board member Eckhard Cordes on saving German industry: “We can start up our nuclear power plants within a manageable period of time. And we could also repair Nord Stream – the Russian gas is still available.”https://t.co/3hyGFtewvF
— Helga Zepp-LaRouche (@ZeppLaRouche) September 23, 2023
V tem kontekstu pravi, da se je Berlin zadnje čase znašel v novi situaciji.
Incident s Severnim tokom v Baltskem morju in zaustavitev jedrskih elektrarn skupaj z, po njegovem mnenju, napačnimi političnimi odločitvami, da naj bi bilo na primer do leta 2030 okoli 15 milijonov električnih avtomobilov, napovedujejo, da se bo poraba energije v Nemčiji - podvojila. Ni pa jasno, ali lahko energetski sistem države do takrat zagotovi potrebno količino električne energije, pojasnjuje.
Cordes pravi, da je treba lani razstreljeni plinovod Severni tok popraviti, pri čemer bi pomagal ponoven zagon jedrskih elektrarn.
Da bi to dosegli, je »potrebno sprejeti politične odločitve, ki temeljijo na realnosti in ne na ideoloških zablodah«.
Ehemaliger Daimler-Vorstand: Wir könnten Nord Stream reparieren
— Gerhard Gösebrecht (@GGosebrecht) September 24, 2023
Die deutsche Wirtschaft steckt in der Krise. Der ehemalige Daimler-Vorstand Eckhard Cordes erklärte der Berliner Zeitung, dass die Bundesrepublik dringend billige Energie benötige, sonst stehe die deutsche… pic.twitter.com/hFLeontc4L
Poslovnež se je dotaknil tudi vprašanja motorja z notranjim zgorevanjem, ki je po njegovih besedah »osnova nemškega gospodarstva«.
Nemci »imajo najboljše izkušnje in znanje na področju motorjev z notranjim izgorevanjem«. Če v Evropi ne bo več trga za te izdelke, saj je to eden od ciljev na evropskih tleh, in če bodo cene električne energije rasle, potem lahko, kot pravi, podjetja zapustijo Nemčijo.
Pri tem, ugotavlja, bodo največjo škodo utrpeli navadni ljudje, ki delajo v takih podjetjih, pa tudi njihove družine.
Zato nekdanji član uprave družbe »Daimler-Benz« pravi, da je evropska politika »idiotska«.
Wir müssen. Und zwar so schnell wie möglich.
— gerd eckert (@gerdeckert2) September 23, 2023
Sogar Donald Trump würde das inzwischen kapiert haben ! https://t.co/fYqH8rkr86
»Ves svet - Kitajska, Indija, ZDA - bodo tudi v prihodnje uporabljali motorje z notranjim zgorevanjem. Nikjer na svetu ni prepovedi. Potrošniki so tisti, ki o tem odločajo, povsod, razen v Evropski uniji.«
A ker namerava EU preiti na električne avtomobile, zdaj Bruselj, dodaja, poskuša upočasniti kitajsko rast v tem sektorju, saj je Peking pri tem že nekaj let pred Unijo.
Če Bruslju to ne uspe, bo Berlin tvegal, da bo več sto tisoč ljudi izgubilo delo, s čimer se, kot kaže, strinja tudi »Berliner Zeitung«.
The jungle in the garden...
— msm مسم (@mortazavi) September 20, 2023
Časnik še navaja, da imajo lahko po navedbah neimenovanega vira negativne izjave nemških uradnikov o kitajskem vodstvu (denimo zunanje ministrice Annalene Baerbock, ki je kitajskega voditelja Ši Džinpinga javno oklicala za diktatorja) negativne posledice za nemško gospodarstvo.
V tem kontekstu je politika Ananlene Baerbock »neodgovorna«, saj ustvarja potencialne težave nemški avtomobilski industriji, opozarja berlinski časnik.
I missed the audio/song here, it’s clear now :) https://t.co/I7hSqt3yKE
— Deepak (@dam_deepak) September 20, 2023
Volkswagen in Daimler približno polovico svojih izdelkov prodata na Kitajskem.
»Če se Kitajcem zahoče, lahko z eno potezo peresa uničijo nemško avtomobilsko industrijo,« sklene berlinski časnik.