sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Francija in Nemčija (spet) v sporu zaradi ameriškega orožja
Dolgoletni spor med Francijo in Nemčijo o tem, ali naj evropske države kupujejo ameriško orožje, je znova »izbruhnil« na plano v skupnem intervjuju njunih obrambnih ministrov, objavljenem v sredo v časniku Mond.
Glavni razlog za konflikt je pobuda European Sky Shield (Evropski nebeški ščit - ESSI) pod vodstvom Berlina, ki je sprožena jeseni 2022 in združuje 19 držav s ciljem skupne nabave sistemov zračne obrambe.
Kot pojasnjuje bruseljski portal Politico, načrt predvideva oblikovanje štiristopenjskega sistema protizračne obrambe, ki bi vključeval tudi neposredno zaščito na bojišču, a tudi možnost zaustavitve groženj z večjih razdalj.
French and German defense ministers: 'We should be glad to have stronger European armies' https://t.co/X4wYhnMk84
— Le Monde in English (@LeMonde_EN) September 20, 2023
Pobuda je obravnavala nabavo nemškega, ameriškega in izraelskega orožja: sistem zračne obrambe zelo kratkega dosega (LVS NNbS), ki ga sestavlja kupola, opremljena z radarjem, nameščena na oklepno bojno vozilo s topom in raketami; nemške rakete zrak-zrak IRIS-T SLM srednjega dosega; ameriške rakete Patriot velikega dosega zemlja-zrak; in izraelske hiperzvočne protibalistične rakete »Erow« zelo dolgega dosega.
Vendar pa, kot spominja bruseljski portal, skuša francoski predsednik Emmanuel Macron prepričati evropske prestolnice, naj podpišejo pogodbe z evropskimi proizvajalci, namesto da denar zapravljajo za ameriška, izraelska in južnokorejska podjetja.
Um die Fähigkeitslücke in der bodengebundenen Luftverteidigung durch das Luftverteidigungssystem Nah- und Nächstbereichsschutz (LVS NNbS) zu schließen, soll das Heer in absehbarer Zeit als Teil des modularen Systems drei neue Boxer-Varianten erhalten.https://t.co/gBKsPaL5Qq
— Europäische Sicherheit & Technik (@esutde) August 28, 2023
»V času, ko bodo evropski davkoplačevalci morali dati na mizo veliko denarja, se bodo vsi strinjali, da ne bomo okrepili avtonomije z nakupom ameriškega sistema 'Patriot',« je za Mond povedal francoski obrambni minister Sébastien Lecornu in ponovil stališče, ki ga je Macron predstavil junija.
Po drugi strani pa je njegov nemški kolega Boris Pistorius dejal, da je hitrost bistvenega pomena in da evropska industrija ni sposobna zadostiti trenutnim potrebam.
France and Germany clash (again) on buying US arms as Berlin’s defense minister wants US air defense systems because it’s faster, Paris wants to build in Europe.https://t.co/c32xZWHQh8
— Franky Tts (@FrankyTts) September 20, 2023
»Za nas je pomembno, da imamo čim hitreje ščit nad Evropo. Pripravljeni smo pridobivati neevropske sisteme, dokler ne razvijemo lastnih sistemov v Evropi. Evropska obrambna industrija, vključno s Francijo, je očitno pomembna partnerica, vendar ne more zagotoviti vsega, kar potrebujemo,« je dejal nemški obrambni minister Boris Pistorius.
Ministra se bosta v četrtek srečala v francoskem letalskem oporišču Évreux-Fauville, da bi razpravljala o francosko-nemškem načrtu za bojni tank naslednje generacije – znan kot glavni kopenski bojni sistem (MGCS) ali »evropski tank«.
France, Germany remain committed to new tank, defense ministers say https://t.co/PKa6xstIoo
— Dan Darling (@DanielRDarling) September 20, 2023
Projekt skupnega bojnega tanka sta leta 2017 sprožila Macron in takratna nemška kanclerka Angela Merkel z idejo, da bi nekje med letoma 2035 in 2040 nadomestila francoski tank Leclerc in nemški Leopard 2.
Projekt se je med drugim zavlekel zaradi dolgotrajnih sporov med Francijo in Nemčijo glede delitve odgovornosti za izdelavo novega tanka in prihodnjih izvoznih možnosti.
V četrtek bosta oba ministra uradno odobrila operativne zahteve za MGCS, je dejal Lecornu. K projektu so dobrodošle tudi druge države Evropske unije, je dodal Pistorius.