REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sočutje ali dobiček? Welt: Nemška orožarska industrija cveti zaradi konflikta v Ukrajini

Sočutje ali dobiček? Welt: Nemška orožarska industrija cveti zaradi konflikta v UkrajiniPovečanje naročil in širitev proizvodnih zmogljivosti pomenita, da največja nemška tovarna orožja Rheinmetall v prihodnjih letih pričakuje dvomestno rast prodaje. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Največji nemški proizvajalec orožja Rheinmetall je sredi konflikta v Ukrajini zabeležil znatno povečanje števila naročil, poroča nemški Welt, ki se sklicuje na podatke podjetja.

Šef nemškega obrambnega koncerna Rheinmetall Armin Papperger je marca razkril, da z Ukrajino potekajo pogajanja o gradnji tovarne za proizvodnjo tankov v tej državi, vrednost projekta pa je po njegovih besedah ​​ocenjena na okoli 200 milijonov evrov.
»Tovarno Rheinmetall lahko zgradimo v Ukrajini za približno 200 milijonov evrov,« je dejal Paperger v intervjuju za Rheinische Post. Po njegovih besedah ​​bi lahko takšna tovarna proizvedla do 400 tankov Panter letno, čeprav Ukrajina za zmago potrebuje približno 600 do 800 tankov več. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Poročilo navaja, da namerava Rheinmetall kmalu zagnati novo linijo za proizvodnjo streliva v svoji tovarni na Spodnjem Saškem in zaposliti več sto dodatnih delavcev, s ciljem povečati proizvodno zmogljivost na 600.000 nabojev letno, oziroma kolikor je proizvajal v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Po poročanju nemških medijev v tovarni Rheinmetall že dela na tisoče ljudi v treh izmenah, da bi čim prej izpolnili naročila.

To naj bi vključevalo vzdrževanje in popravila bojnih vozil pehote Marder, tankov Leopard 2 in samohodnih topniških enot Panzerhaubic 2000 ter proizvodnjo streliva za Kijev.

Dodajajo, da Rheinmetall v prihodnjih letih pričakuje dvomestno rast prodaje.

Podjetje napoveduje, da bo morala samo Nemčija do leta 2031 kupiti za 40 milijard evrov streliva.

V začetku tega tedna je nemški Bundeswehr pri Rheinmetallu oddal novo naročilo za 367 oklepnih in neoklepnih logističnih vozil v vrednosti približno 285 milijonov evrov.

Tank uničen v Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Po poročanju medijev je bila Nemčija leta 2022 šesta največja izvoznica orožja na svetu, proizvajalci orožja pa zdaj uživaju v številnih naročilih in povečanimi dobički zaradi vse obsežnejšega oboroževanja, ki se je začelo s stopnjevanjem konflikta v Ukrajini.

Ocenjuje se, da je Berlin lani odobril izvoz orožja, katerega skupna vrednost presega 8,35 milijarde evrov.

Več orožja so izvozili le enkrat, leta 2021, ko je iz države v širni svet odšlo za rekordnih 9,36 milijarde evrov orožja.

Rheinmetall je pred tem poročal o rekordnih zaslužkih v višini 6,4 milijarde evrov za leto 2022, kar je 27 odstotkov več v primerjavi z dobičkom družbe leta 2021, skupaj z rekordnim zaostankom izvedenih naročil v višini 26,6 milijarde evrov.

V prvem četrtletju 2023 se je dobiček Rheinmetalla od prodaje orožja povečal za okoli 97 milijonov evrov.

Zaostanek pri realiziranih naročilih se je na letni ravni povečal za osem odstotkov, to je na 28,2 milijarde evrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek