torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
Afriške države ne želijo trgovati z ameriško valuto: Dedolarizacija z banko, v kateri ima Rusija delež
Kenijski predsednik William Ruto je vse afriške države pozval, naj prenehajo uporabljati dolar v trgovini.
Navedel je, da bo to omogočila Afriška izvozno-uvozna banka - Afrexim banka (African Export–Import Bank ali Banque Africaine d’Import-Export), katere delničar je Rusija.
Afriška izvozno-uvozna banka je nadnacionalna finančna institucija, ki združuje večino afriških držav, to je 51 držav. Rusija je delničarka banke postala leta 2017, po javno dostopnih podatkih pa je tretja največja delničarka po vrednosti kapitala.
ICYMI: Kenya’s President William Ruto calls for de-dollarisation in Africa:
— Going Underground (@GUnderground_TV) June 15, 2023
‘How are US dollars part of the trade between Djibouti and Kenya? Why?’ pic.twitter.com/W3UvaXKpvc
»Blago, uvoženo iz Džibutija v Kenijo, naši trgovci plačajo v ameriških dolarjih. Kako je ameriški dolar del trgovine med Džibutijem in Kenijo? Zakaj?« je vprašal predsednik William Ruto in dodal, da Afreximbank zagotavlja mehanizem za afriške države tako da lahko njihovi izvozniki trgujejo na celini z blagom in storitvami, ki bodo plačane v lokalnih valutah.
Poudaril je, da ni razloga, da uvozniki iz Kenije za blago, kupljeno v Džibutiju, plačujejo v dolarjih.
»Nismo proti ameriškemu dolarju - želimo le bolj svobodno trgovati. Plačali bomo v ameriških dolarjih, ko kupujemo blago iz Združenih držav, vendar želimo plačati tisto, kar kupimo v Džibutiju, v lokalni valuti,« je poudaril William Ruto.
As Afreximbank celebrates its 30th anniversary, its President and Chairman reflects on on the forces that have shaped the evolution of the institution from its difficult early years to its globally acclaimed status today. https://t.co/Q7BsEAU67W
— African Business Magazine (@AfricanBizMag) June 15, 2023
Leta 2019 je nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev na letnem srečanju delničarjev Afreximbank dejal, da morata Afrika in Rusija uporabiti svoje ogromne vire za gospodarsko prihodnost svojih narodov in opozoril, da imata Afrika in Rusija polovico svetovnih virov.
Ta zamisel se zdaj uresničuje z namenom, da se dolar izloči iz trgovanja z uporabo mehanizma, v katerem je Rusija udeležena kot delničarka Afreximbanke.
Ministrica za finance ZDA Janet Yellen je v torek opozorila, da lahko Washington pričakuje postopno zmanjševanje deleža dolarja v svetovnih rezervah, saj globalno gibanje dedolarizacije dobiva na zagonu.
Janet Yellen je to dejala v odboru za finančne storitve predstavniškega doma ameriškega Kongresa v odgovoru na vprašanja o tveganju dedolarizacije, ki jo je sprožila zaostritev ameriških sankcij.
»Sčasoma je treba pričakovati postopno povečevanje deleža drugih sredstev v rezervah držav in naravno željo po diverzifikaciji,« je opozorila Yellenova.
US Treasury Secretary Janet Yellen says to expect a gradual decline in the US dollar's share of global reserves, but greenback remains dominant https://t.co/G1eAVxHyTe via @mktsinsider pic.twitter.com/ZFRyO2CO7O
— Dan Popescu (@PopescuCo) June 15, 2023
Priznala je, da je uvedba sankcij motivirala nekatere države, da so poiskale alternativo ameriški valuti.
Vendar pa je prepričana, da ni alternativ, ki bi lahko popolnoma iztisnile dolar iz uporabe.
— Mahmood Khan (@Mahmood88239370) June 13, 2023
Countries targeted by sanctions look for other currencies to replace use of dollar admits US Treasury Secretary Yellen.
Yellen tries to ease worries by adding that dollar’s still dominant in world - though looking at how many countries are fleeing it probably not for long. pic.twitter.com/qJzHGrdKH2
Janet Yellen je navkljub zavedanju, da se je dedolarizacija začela, prepričana, da »dolar ostaja najbolj prevladujoče rezervno imetje.«
»Imamo zelo likvidne odprte finančne trge, močno pravno državo in odsotnost nadzora nad kapitalom, ki ga ne more zagotoviti nobena država. Nobeni državi ne bo lahko najti načina, kako zaobiti dolar,« je prepričana ameriška finančna ministrica.
Toda njenega optimizma ne delijo številne afriške države, vključno z Egiptom, ki je napovedal, da namerava opustiti ameriški dolar v trgovini z več državami članicami organizacije BRICS.
Minister za oskrbo in trgovino Ali Moselhi je dejal, da poskuša Egipt uporabljati lokalne valute za plačilo blaga, ki ga uvaža iz Indije, Kitajske in Rusije, članic BRICS-a, kamor spadata tudi Brazilija in Južna Afrika.
#Afreximbank, the African Export-Import Bank, has set up a mechanism to allow African countries to trade their own goods and services in their own currencies,
— San Paulo Net (@Sanpaulo888) June 15, 2023
#President_Ruto is encouraging everyone in Africa to ditch the dollar.
The idea is, apparently, quite popular. pic.twitter.com/sGBqe62cVO
Skupina BRICS vključuje 40 odstotkov svetovnega prebivalstva in skoraj tretjino svetovnega gospodarstva. Članice bloka so nedavno po gospodarski rasti prehitele G7.
Aprila je še 19 držav izrazilo interes za vstop v BRICS, ki se pripravlja na 15. letni vrh v Južni Afriki 22. in 24. avgusta.
Med državami, ki so uradno zaprosile za članstvo, so Združeni arabski emirati, Argentina, Alžirija, Egipt, Bahrajn, Indonezija, Savdska Arabija in Iran.