REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Baerbockovo šokiralo potovanje na Kitajsko: Peking je tekmec, ne partner

Baerbockovo šokiralo potovanje na Kitajsko: Peking je tekmec, ne partnerKitajska je partnerica, konkurentka in sistemski tekmec, a vtis je, da je zdaj sistemska tekmovalnost vedno bolj izrazita, je po obisku v Pekingu osuplo dejala nemška zunanja ministrica. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je dele svojega nedavnega potovanja na Kitajsko opisala kot »več kot šokantne«.

Poudarila je, da Peking vse bolj postaja sistemski tekmec, ne pa trgovinski partner in konkurent.

Baerbockova je o svojem nedavnem obisku Kitajske spregovorila pred poslanci Bundestaga, ko je opozorila, da so bili deli potovanja več kot šokantni, ni pa se spuščala v podrobnosti o tem, na kaj konkretnega meri, poroča Reuters.

Spomnimo, da je nemška ministrica pred tem izjavila, da postaja Kitajska vse bolj represivna doma in vse bolj agresivna v mednarodnem prostoru.

Prav tako po njenem mnenju želi Kitajska uveljaviti lastna pravila na račun mednarodnega reda, ki temelji na (zahodnih) pravilih.

Po drugi strani pa je Peking dejal, da želi, da sta Kitajska in Nemčija partnerici, ne sovražnici, in Berlin pozval, naj podpre ponovno združitev s Tajvanom.

»Kitajska je partnerica, konkurentka in sistemski tekmec, a vtis je, da je sistemsko rivalstvo zdaj vedno bolj izrazito,« je naravnost osupla Baerbockova.

Dodala je, da je Peking največji trgovinski partner Berlina, a kot je poudarila, to ne pomeni, da je tudi najpomembnejši trgovinski partner Nemčije.

Nemčija želi sodelovati s Kitajsko, je poudarila Baerbockova, a ne želi ponavljati napak iz preteklosti, kot je stališče, da lahko pride do sprememb prek trgovine, torej da lahko Zahod prek trgovine doseže politične spremembe v avtoritarnih režimih.

Baerbockova je dodala, da je Kitajska odgovorna, da si prizadeva za mir v svetu, zlasti z uporabo vpliva, ki ga ima na Rusijo v povezavi s konfliktom v Ukrajini.

Pozdravila je obljubo Pekinga, da Moskvi ne bo pošiljal orožja, in opozorila, da bo Berlin spremljal, kako se bo ta obljuba uresničevala v praksi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek