petek, 15. november 2024 leto 29 / št. 320
Welt: Macron povzročil diplomatski potres, se bliža začetek konca dolarja?
Izjave francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki so sledile pogovorom s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom v Pekingu, so povzročile »diplomatski potres«, piše nemški Welt.
Časnik ugotavlja, da lahko spremenjena retorika voditelja Francije služi kot »začetek konca hegemonije dolarja«.
India to facilitate, encourage Indian rupee internationalisation: More Asian countries, such as Indonesia and UAE, interested in Indian rupee trade: Indian central bank executive https://t.co/0xv0C9XkSl via @economictimes pic.twitter.com/gz8eCyfKzk
— Dan Popescu (@PopescuCo) April 16, 2023
Spomnimo, Macron se je v nasprotju s pričakovanim, a to je demonstracija evropske enotnosti, sploh glede na to, da se je na Kitajskem mudil skupaj s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, po snidenju s Šijem oglasil z izjavami, ki so povzročile kar nekaj zmede, celo razburjenost na evropskem in svetovnem političnem prizorišču.
Et tu Macron?
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 8, 2023
The entire Global South is dumping the dollar, buying Russian oil, flirting with BRICS, joining #BRI, and talking smack about the American Empire.
And now Macron sells oil for yuan, schmoozes with Xi in Beijing, and praises China.
https://t.co/xD2k3eG2Es
Macron je namreč povsem nepričakovano dejal, da se Evropa ne bi smela postavljati na nobeno stran v sporu med ZDA in Kitajsko, in poudaril, da se evropska celina ne bi smela preleviti v ameriškega vazala.
Ob tem je kritiziral dejstvo, da ameriški dolar zdaj velja za glavno rezervno valuto na svetu.
Francoski predsednik je opozoril, da so podjetja iz Evropske unije zaradi strahu pred ameriškimi sankcijami, ali sankcijami s strani Bruslja - zdaj prisiljena zavračati sodelovanje z državami zunaj Unije.
Macron has no interest in ‘decoupling’ from China – By @ScottFo83517667 (@asiatimesonline).- French leader puts business before politics during trip to Beijing that secured big new deals for Airbus and other national firms https://t.co/N02GZRGMNY
— Juan Calderon (@juancalder) April 12, 2023
Devizni trg se je, pričakovano, dokaj hitro odzval v skladu z izjavami francoskega predsednika.
Vrednost dolarja je zdrsnila glede na številne valute, evro pa je pridobil dva centa glede na ameriško valuto in dosegel najvišjo vrednost v zadnjem letu.
»To bi lahko bil začetek konca hegemonije dolarja,« zaključuje Welt. Če bi se odrekli dolarju ne le Rusija in Kitajska, (ki, spomnimo, že delata na ustvarjanju nove valute skupaj z drugimi članicami iz skupine držav, ki tvorijo BRICS) ampak tudi države Evrope, bi se lahko svetovni devizni trg znašel na robu »epohalnih sprememb«.
India and Malaysia announce trade in Indian rupees in addition to the current payment methods in other currencies, the Indian Ministry of Foreign Affairs announced on Saturday.
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) April 1, 2023
“The era of regional currencies is coming.” — Medvedevhttps://t.co/PfWFkwmtvD
Vendar poznavalci dvomijo, da bo katera koli druga valuta lahko popolnoma izpodrinila dolar.
Najverjetneje bo, kot napovedujejo, prišlo do polarizacije deviznega trga, hkrati pa bo vse pomembnejšo vlogo igralo zlato.
Strokovnjaki se strinjajo, da bi lahko Združene države Amerike same sebi povzročile še večje težave, če bodo svojo valuto še naprej uporabljale kot finančno orožje.
Russia-Saudi oil alliance could cause problems for US economy
— Djole (@onlydjole) April 16, 2023
The OPEC+ group, which includes Russia and Saudi Arabia, has decided to cut oil production. This comes less than three months after Biden flew to Riyadh asking, on the contrary, for more production. pic.twitter.com/3UHpIo9UII
According to experts, the US is threatened by a rise in inflation due to higher oil prices. Consumers spending more money on energy will have less cash left over for other goods.
— Djole (@onlydjole) April 16, 2023
Nekaj podobnega se je zgodilo po februarskih dogodkih lani, ko je Washington zamrznil 300 milijard dolarjev ruskih rezerv v zlatu in devizah.
V posledici tega dejanja pod taktirko Bele hiše, so številne države postopoma zmanjšale svoje naložbe v dolarjih, poudarja nemški časnik.
Welt še spomni, da so imele svetovne centralne banke po zadnjih podatkih Mednarodnega denarnega sklada za leto 2022 konec lanskega leta le 58,4 odstotka deviznih rezerv v dolarjih, kar je najnižji odstotek po letu 1995.
France brings de-dollarization to Europe by trading in yuan. Brazil and China agreed to trade in their local currencies and it has emerged that a French company charged the export of liquefied gas (LNG) to China National Offshore Oil Corporation in the Chinese yuan. The BRICS… pic.twitter.com/pdgkrLfikU
— (@TheThe1776) April 12, 2023
Washington pa si je v zadnjih desetletjih »nakopičil« precejšen državni dolg, ki znaša približno 31,5 milijard dolarjev. ZDA se hkrati soočajo z velikim trgovinskim primanjkljajem, saj država bistveno več uvaža kot izvaža.
Nemški časnik ocenjuje, da večina valut za zdaj še ni uspela izkoristiti nastale situacije tako dobro, kot bi lahko. Kot primer navaja, da je evro v primerjavi z dolarjem precej zrasel, medtem ko delež svetovnih deviznih rezerv v juanu znaša 3 odstotke. To je, kot pojasnjuje Welt, posledica strogega nadzora Pekinga nad svojo valuto, ki »še vedno straši mnoge«.
Peking je medtem že nekoliko prehitel tovrstne kritike.
The statements of French President Macron that followed the talks with Chinese President Xi Jinping caused a "diplomatic earthquake", writes the German "Welt", noting that the French leader's changed rhetoric can serve as "the beginning of the end of the hegemony of the dollar".
— Spriter (@Spriter99880) April 16, 2023
Bloomberg poroča, da je guverner Ljudske banke Kitajske (People’s Bank of China – PBOC) Yi Gang oznanil, da je Peking v veliki meri že prekinil s prakso redne intervencije na deviznem trgu in zdaj sledi politiki, katere cilj je olajšati uporabo juana za kitajska gospodinjstva.
People’s Bank of China Governor Yi Gang says China has by and large ended foreign-exchange intervention, and the yuan’s value is set by the market https://t.co/Ho10UgmAXe
— Bloomberg Asia (@BloombergAsia) April 15, 2023
Uradniki PBOC si še vedno »pridržujejo pravico« do posredovanja na trgu, je v soboto dejal Yi v govoru na Petersonovem inštitutu za mednarodno ekonomijo (PIIE) v Washingtonu. »Nisem pa napovedal, da intervencije sploh ni,« je pojasnil.
Nato je dodal, da je njegovo osebno stališče, da zgodovina kaže, da »prej ali slej« trg premaga centralno banko.
Diapozitiv v Yijevi predstavitvi na PIIE je pokazal, da je »v zadnjih letih PBOC na splošno že opustila redno posredovanje.«
Ministrstvo za finance ZDA je v svojih polletnih poročilih o deviznih tečajih dosledno kritiziralo Kitajsko zaradi pomanjkanja preglednosti pri tem, kako država upravlja svoj menjalni tečaj.
V zadnjem poročilu, iz novembra 2022, je poudarjeno, da je Kitajska »izjemna« v pomanjkanju tovrstnega razkritja. Peking ponuja omejene informacije o stvareh, vključno s »cilji politike svojega režima upravljanja menjalnih tečajev«, je tedaj opozorilo ameriško ministrstvo za finance.
— Mohmedrizk2 (@mohmedrizkrizk) April 14, 2023
»V bistvu temu še vedno lahko rečete upravljan, plavajoč režim, vendar ga mora predvsem določiti trg,« je dejal Yi o kitajski devizni politiki, ki »deluje.«
Medtem ko je Yi med odgovarjanjem na vprašanja dejal, da »nima datuma«, kdaj bi lahko juan postal prosto zamenljiv na deviznem trgu, je izpostavil, da je temelj politike PBOC povečati enostavnost uporabe valute.
Yi, ki je leta študiral in poučeval ekonomijo v ZDA, je z občinstvom delil tudi osebno zgodbo o frustraciji v mladosti, ko se je moral obrniti na prijatelja, da je juane zamenjal za tujo valuto…