REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putinovo zdravilo: Uničena, okrnjena, brezzoba Ukrajina, ločena s 100-kilometerskim pasom »nikogaršnje zemlje«

Putinovo zdravilo: Uničena, okrnjena, brezzoba Ukrajina, ločena s 100-kilometerskim pasom »nikogaršnje zemlje«Ukrajinska demilitarizirana cona. Vir: Zajem zaslona

Medtem ko zahodni mediji še naprej širijo pravljice o neustrašni ukrajinski vojski, ameriški in evropski generali pa sanjajo o tem, kako bo ukrajinska vojska »osvobodila« celoten Donbas in celo Krim, se na frontnih linijah v Ukrajini ruske sile pripravljajo na uveljavljanje »končne rešitve«.

Medtem ko zahodni mediji še naprej širijo pravljice o neustrašni ukrajinski vojski, ameriški in evropski generali pa sanjajo o tem, kako bo ukrajinska vojska »osvobodila« celoten Donbas in celo Krim, se na frontnih linijah v Ukrajini ruske sile pripravljajo na uveljavljanje »končne rešitve«. Ta pa v nobenem primeru ne bo v skladu z načrti Zahoda.

Ta pa v nobenem primeru ne bo v skladu z načrti Zahoda.

O tem je prvi pisal John Helmer, tuji dopisnik z najdaljšim stažem v Moskvi, vendar v zahodnih občilih njegove analize običajno spregledajo.

Tako je bilo tudi tokrat.

Zadeva je preprosta. V vojni v Ukrajini lahko zmagajo ZDA in zahodne države – na kar upajo v Bruslju, Kijevu in Washingtonu – ali pa Moskva.

Glede na to, da diplomatskih rešitev ni na vidiku, druge opcije skorajda ni več.

In če zmaga Rusija – kako daleč bo šla?

»Zdi se verjetno, da bo Rusija vsilila rešitev. Kot je bilo pričakovano, se Zahod ne more ali noče pogajati, zato bo Rusija morala uvesti maksimalistično rešitev. Druga možnost je, da se Rusija 'pogaja' tako, da pokaže, da lahko v zahodni Ukrajini ustvari tako veliko mrtvo območje, kot želi. Če se Ukrajina in njeni skrbniki iz ZDA ne bodo spametovali, bo ta mrtva cona strašno velika,« ocenjuje Yves Smith, na spleti strani Golega kapitalizma.

Kako ukrajinski vojski preprečiti, da bi obstreljevali etnične Ruse na vzhodu ali urili paravojaške skupine skrajne desnice, katerih cilj bo ubiti čim več prebivalcev Ruske federacije?

Kaj nam torej Helmer, tudi na podlagi pogovorov z dobro obveščenimi viri v Rusiji sporoča glede načrtov STAVKE, generalštaba ruskih oboroženih sil?

Kako se bo vojna v Ukrajini končala?

Kako bo Rusija ustvarila »nevtralno« Ukrajino, ki ne bo zob oborožena s sovražniki Moskve? Kako Kijevu preprečiti, da bi izvajal skupne vojaške vaje z Natom ali postavil raketne lokacije na rusko mejo?

Kako ukrajinski vojski preprečiti, da bi obstreljevali etnične Ruse na vzhodu ali urili paravojaške skupine skrajne desnice, katerih cilj bo ubiti čim več prebivalcev Ruske federacije?

Kako bo Putin spremenil Ukrajino v dobrega soseda, ki ne bo predstavljala varnostne grožnje in ki ne neti protiruskega sovraštva in fanatizma?

Kako rešiti konflikt, ko je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski podpisal celo dekret, ki prepoveduje kakršnakoli pogajanja z Rusijo dokler je tam na oblasti Vladimir Putin?

In končno, kako rešiti konflikt, če se ena stran noče pogajati z drugo, v trenutku, ko je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski podpisal celo dekret, ki prepoveduje kakršnakoli pogajanja z Rusijo dokler je tam na oblasti Vladimir Putin?

Dejstvo, da se Zelenski ne bo pogajal s Putinom pa še ne pomeni, da rešitve ne bo. To samo pomeni, da Zelenski ne bo imel vpliva na izid.

In zelo verjetno je, da si Rusija ne bo želela osvojiti celotne Ukrajine.

Zahodni, agrarni in najbolj nerazvit del Ukrajine z do Rusije najbolj sovražnim prebivalstvom bo najbrž spremenila v »okrnjeno Ukrajino«, revno državo, ki bo še desetletja odvisna od evropske in ameriške pomoči.

Med to državo in ruskimi ozemlji pa bo dovolj prostora, ki bo onemogočal napade na Rusijo.

Kot močnejša država je Rusija vedno lahko vsilila rezultat, ki bo zadovoljil njene osnovne nacionalne varnostne cilje, in to je točno tisto, kar bo Putin storil. Ta rešitev seveda ne bo idealna niti ne bo popolnoma končala sovražnosti, bo pa zagotovila sloj zaščite pred ruskimi sovražniki, kar je glede na okoliščine najboljše, kar lahko pričakujemo.

Na žalost pa bo ta končna rešitev tudi prekinila obstoj Ukrajine kot preživetja sposobne in funkcionalne sosednje države.

Ukrajinska demilitariizirana cona
Ukrajinska demilitariizirana cona. Vir: Zajem zaslona

Ko bo Rusija končala svojo posebno vojaško operacijo, se bo Ukrajina soočila s klavrno prihodnostjo kot deindustrializirana puščava, kot »propadla država«, ki je za svoje preživetje v celoti odvisna od svojih zaveznikov na Zahodu.

Kot takšna bo še desetletja obremenjevala evropske finance in vlekla Evropsko unijo v brezno neskončnih gospodarskih kriz.

Poglejmo si torej samo odlomek iz članka dopisnika zahodnih medijev iz Moskve Johna Helmerja, ki meni, da bo ruska vojska v prihajajoči zimski ofenzivi očistila obsežno območje osrednje Ukrajine in da bo velik kos tega ozemlja postal del najmanj 100 kilometrov široke demilitarizirane cone (DMZ), ki bo ščitil Rusijo pred ukrajinskimi raketnimi in topniškimi napadi.

Po končanem uničenju teh tarč bodo ostanki infrastrukture minirani, območje pa posejano s senzorji.

Kot ugotavlja Helmer, je model za to vojaško vsiljeno rešitev »premirje v Panmunjomu z dne 27. julija 1953, ki je končalo korejsko vojno … Na terenu znotraj UDZ (ukrajinska demilitarizirana cona) morda ne bo elektrike, ljudi, ničesar, razen sredstev za nadzor in uveljavljanje pogojev premirja.«

To pojasnjuje Helmer, ki se pri svojem pisanju sklicuje na ruske vojaški vire.

Vojaški vir: »Po končanem uničenju teh tarč bodo ostanki infrastrukture minirani, območje pa posejano s senzorji. Vojske bodo nato začele s hitrim, postopnim umikom za ruske črte, kjer se je proces že začel. Civilistom in razoroženim ukrajinskim vojakom – razen ukronacističnih enot – bosta dodeljena en ali dva koridorja, skozi katera jim bo dovoljeno zapustiti območje. Bolje, da se ne vračajo.«

Viri se strinjajo, da bo nova vojaška demarkacijska črta postavljena pred otoplitvijo prihodnjo pomlad; razhajajo pa se glede tega, kako bo mejna črta potekala prihodnjega aprila.

Prevladujoči jeziki v Ukrajini pred ukrajinizacijo leta 2003
Prevladujoči jeziki v Ukrajini pred ukrajinizacijo leta 2003. Vir: Zajem zaslona

»Zaenkrat bo črta na Dnepru z območjem, ki sega od zahodnega brega do roba Ukrajine – moja domneva je na globini najmanj 100 km. S tem bo rusko ozemlje izven dosega večine ukrajinskega topništva. Območje globine 100 km bo ruskim silam dalo tudi čas, da odkrijejo in prestrežejo kar koli med letom… V severnem sektorju – to je od Kramatorska in Slovjanska do Harkova … so to garnizoni in območja sovraštva na ruskih mejah ali blizu njih; njim ne bo prizaneseno ... in so določeni za deelektrifikacijo, depopulacijo in denacifikacijo.

Cilj bo uničiti sovražnike, ki dvigujejo glavo in infrastrukturo, na katero se zanašajo; postaviti mine in senzorje; in se nato umakniti. To bo tudi naloga kopenskih sil – bolj celovita in temeljita, kot jo lahko dosežejo napadi z raketami in droni.

To, kar je treba poudariti, zlasti v ruskih operacijah na severu je, da Rusija ne bo zasegla in zadržala ozemlja. Zamisel ni v tem, da se zasedejo ozemlja, kaj šele, da se upravlja z njimi za kakršen koli čas. Cilj bo uničiti sovražnike, ki dvigujejo glavo in infrastrukturo, na katero se zanašajo; postaviti mine in senzorje; in se nato umakniti.

Ko bodo zavzeta dodeljena transportna in logistična vozlišča, se bo začelo njihovo uničevanje s strani inženirskih enot. Mostovi, ceste, železnice, ranžirne postaje, vozni park, letališča, skladišča goriva in dispanzerji, električne transformatorske postaje, prenosni in komunikacijski stolpi, centralne pisarne, skladišča, odlagališča, kmetijska oprema – vse, kar bi se lahko uporabilo za podporo Ukrajini in Natu vzhodno od zahodne meje cone bo uničeno. To bo tudi naloga kopenskih sil – bolj celovita in temeljita, kot jo lahko dosežejo napadi z raketami in droni.

Civilistom in razoroženim borcem brez motorizirane opreme bo dovoljeno oditi iz cone na posebej pripravljene avtobuse (kot jih je Surovikin nadzoroval v Siriji) z vsem, kar lahko nosijo na hrbtu ... Vsakdo, ki se bo odločil ostati v območju, bo izrecno obveščen po radiu, letakih in zvočniku, da se šteje za sovražnikovega borca in da bo ustrezno tarča. Po predpisanem času bodo 'zlati mostovi' za odhajajoče prebivalstvo uničeni. Tisti, ki bodo ostali, ne bodo imeli elektrike, sanitarij ali komunikacij,« navaja Helmer.

Helmer vse našteto odlično povzame.

Putin naj bi v središču Ukrajine ustvaril ogromno, nenaseljeno nikogaršnjo zemljo, ki bo ločila Vzhod od Zahoda in končala obstoj Ukrajine kot preživetja sposobne sosednje države. Tako je videti vojaško vsiljena rešitev.

Ni idealna in ni nujno, da bo ustavila vse spopade, vendar bo izpolnila osnovne varnostne zahteve Rusije, ki se jih je Washington odločil ignorirati.

Postopek ustvarjanja UMZ
Legenda: Črne črte=UDZ; rdeče puščice=rusko gibanje; modre puščice=umik in ponovna razporeditev; rdeče zvezde=tarče za napad; modri križi=ruske utrdbe. Vir: Zajem zaslona

Washingtonu ta dogovor seveda ne bo všeč in se ne bo strinjal z novimi mejami. Toda ZDA v tej zadevi ne bodo imele zadnje besede in to je izjemno pomembno, saj je vloga Washingtona kot »garanta globalne varnosti« zdaj stvar preteklosti.

Helmer piše, da bo Rusija določila meje nove Ukrajine. Lahko torej pričakujemo jezo in bes na sedežu Nata in OZN ter v Beli hiši, vendar bo to brez učinka. Zadeva bo rešena, razen če seveda ZDA in NATO želita vključiti kopenske sile v konflikt, kar bi zagotovo povzročilo hud razkol v Severnoatlantskem zavezništvu.

Kakor koli že, o usodi Ukrajine bo odločala Moskva in ne Washington in ta realnost bo imela pomemben vpliv na porazdelitev globalne moči.

Washingtonu ta dogovor ne bo všeč in se ne bo strinjal z novimi mejami. Toda ZDA v tej zadevi ne bodo imele zadnje besede in to je izjemno pomembno, saj je vloga Washingtona kot »garanta globalne varnosti« zdaj stvar preteklosti.

Helmerjeva analiza ob vseh nakladanjih zahodnih propagandistov predstavlja realističen in najverjetnejši scenarij, ki napoveduje prihodnje dogodke.

Putin je do danes res, kot ocenjuje tudi Mike Whitney v The Unz Review, »pokazal občudovanja vredno zadržanost«, toda »po 9 mesecih nesmiselne muke in pokolov je čas, da to stvar zaključimo.«

»Moskva je vedno imela med svojimi orodji kladivo in šele sedaj ga bo uporabila. Raje bi si želeli, da se ne bi končalo tako, a nima smisla jokati nad politim mlekom. Washington je želel to vojno raztegniti čim dlje, da bi Rusija izkrvavela, da ne bi mogla projicirati moči prek svojih meja ali ovirati ameriških načrtov glede 'obrata v Azijo'. Toda Putin jim je te načrte prekrižal. Ni stopil v past Washingtona in ne bo metal kri in denar v črno luknjo. To zadevo bo rešil enkrat za vselej in končal z njo,« meni Whitney.

Podobno ocenjuje tudi ameriški polkovnik Douglas Macgregor: »Celotnemu konfliktu bi se lahko izognili, če bi preprosto priznali legitimne interese Moskve glede dogajanja v Ukrajini ... Kar se dogaja v Ukrajini, je za Ruse pomembno...

Tako bi lahko posredovali že zgodaj in rekli: 'Prekinimo ogenj in se pogovorimo', pravzaprav bi lahko zadnjih 10 ali 20 let poslušali Ruse o njihovi zaskrbljenosti glede dogajanja v Ukrajini.«

»Zdaj pa vidimo režim Zelenskega – zelo nevarno vlado, ki je neozdravljivo sovražna do Rusije (in) ki se odziva izključno na navodila iz Washingtona – ki se je odločil, da želi na kakršen koli način usodno oslabiti Rusijo ...

Rešitev za to je – ne pridružiti se tej jalovi in nesmiselno uničujoči vojni z Moskvo… ampak najti nekaj razuma v glavah ljudi v vladi v Kijevu,« ocenjuje nekdanji svetovalec Pentagona, ki končen rezultat vidi v »uničenju Ukrajine.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek