torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
»Dej jim vrzi v Bata vrečko, šofer naj jih pa razvozi, to herojstvo je itak zlagano, v glavnem je šlo za prodajo orožja!«
Danes je marsikoga neprijetno presenetila novica, ki jo je 10-dni pred koncem svojega mandata lansiral sam Borut Pahor.
Čeprav je tekom mandata predhodne slovenske vlade pod taktirko SDS postalo še kako jasno, da se odhajajoči predsednik države, sicer nekoč vidni član in celo predsednik socialnih demokratov (SD, sedaj Tanja Fajon) vse bolj nagiba k desnosučnim, se je zdelo skoraj neverjetno, da bi se Pahor od izteku mandata tako globoko uklonil zahtevam Janeza Janše, Igorja Bavčarja, Jelka Kacina, Dimitrija Rupla in Alojza Petrleta - kot je to stiril s svojo zadnjo potezo.
— CROCODILE D. 87% (@KROKODI09174610) December 13, 2022
»Šest vidnih predstavnikov slovenske osamosvojitve bo na posebni slovesnosti v Predsedniški palači od predsednika Pahorja sprejelo vrnjena odlikovanja Zlati častni znak svobode,« je davi na svojem Twitter računu dogodek napovedal Pahor.
To se točno vidi kako te cepci vidijo funkcijo državnih odlikovanj; idioti mislijo, da odlikovanja podeljuje njegovo veličanstvo in, da je Slovenija monarhija in ne republika!
— Asterix Bloodhound (@Asterix66690719) December 13, 2022
Odzivi na novico so bili vse prej kot pozitivni.
Za večino je skupni imenovalec vrečka prozvajalca čevljev Bata.
V enem stavku jih je z dobro mero jeze in izpričanega gnusa na račun tistih, ki so si zaželeli povrnitve vrnjenih državnih odlikovanj strnila Mira Hace: »Dej jim vrzi v Bata vrečko, šofer naj jih pa razvozi, to herojstvo je itak zlagano, v glavnem je šlo za prodajo orožja!«
Mikstone: Hlapec se zadnjič priklonihttps://t.co/VeMUi3JhuB
— Mitja Kunstelj (@mikstone1) December 13, 2022
Bata vrečka se vrača. l.93 je Janša zahteval, da se vrnejo odlikovanja. Razlog, kriminalistična preiskava o trgovini z orožjem. Judež Kacin je vrnil odlikovanje in Janšo nekaj mesecev kasneje zamenjal na čelu MORS pic.twitter.com/Dawdmy54Rx
Zakaj ravno v vrečko za čevlje?
Spomnimo, zgoraj našteti osamosvojitelji so 21. junija leta 1993 s pismom, odprtim za javnost simbolno zavrnili pred tem prejeta najvišja državna odlikovanja zlati častni znak svobode.
Ivan - arest, ne pa odlikovanje.
— andro (@andro54023753) December 13, 2022
Šesterica je v pismu, ki je bilo naslovljeno na tedanjega predsednika Slovenije Milana Kučana sporočila, da vračajo prejeta odlikovanja.
Vse skupaj so stlačili v plastično Bata vrečko in v daljšem sestavku zapisali, da »dve leti po izbojevani svobodi, samostojnosti in neodvisnosti, ki je Slovenijo za relativno nizko ceno rešila iz jugoslovanske morije, postaja slovenska država v očeh in dejanjih dela naših oblasti in politične javnosti sporna, še bolj sporni pa so za te kroge tisti, ki so si za samostojnost najbolj prizadevali.«
V isti sapi so dodali, da »smo priče politiki razvrednotenja slovenske samostojnosti, vse glasnejše so v tujini in pri nas pobude za oživljanje nekakšne nove Jugoslavije«.
Pod črto: Bavčar, Bučar, Janša, Kacin, Peterle in Rupel so pred tremi desetletji Kučanu očitali, da se je večkrat na takšen ali drugačen način, posredno ali neposredno, zavzemal in zanimal za vojaške pokojnine oficirjev bivše JLA, odkup vojaških stanovanj in druge njihove pereče težave, mnogo manj pozornosti pa naj bi namenjal otrokom in svojcem padlih teritorialcev ter policistov v vojni za Slovenijo.
Toda to sploh ni bilo napačno - nasprotno, pozneje je Evropsko sodišče za človekove pravice potrdilo, da je Slovenija hudo in množično kršila pravice številnim, zlasti izbrisanim prebivalcem Slovenije, ki jim je Demosova vlada, v kateri so sedeli vsi odlikovanci, nezakonito odvzela pravico do prebivanja in z njo povezane številne druge pravice.
Ljubo Bavcon, odlikovanec, ki je zmotil šesterico, je bil v skupini redkih pravnikov, ki so že tedaj opozarjali na krivico, ki jo država dela izbrisanim.
To je bilo zaradi z nacionalizmom prepojene atmosfere v družbi še posebej pogumno dejanje.
Kučan bi moral narediti celo bistveno več za prizadete, kot je, kajti samo zanimanje za te kršitve - ni ustavilo krivic.
So pa kriminalisti ustavili preiskave o trgovini z orožjem, ki jo je vodil Janez Janša in v kateri je poniknilo na stotine milijonov nemških mark.
Strah države, da se bodo razkrile kršitve embarga OZN je bil prehud in v senci tega pravosodje nikoli ni procesuiralo Janše in ostalih, ki so se okoristili s trgovino z orožjem in oškodovali slovenske davkoplačevalce ter državno blagajno.
Spomnimo, slovenski parlament je leta 1992 sprejel Zakon o odlikovanju častni znak svobode Republike Slovenije, ki se ga podeljuje za junaštvo pri varovanju svobode RS, za izjemne zasluge pri uveljavljanju in obrambi samostojnosti in suverenosti RS, za osebno hrabrost in požrtvovalnost pri reševanju in varovanju človeških življenj in materialnih dobrin, za zasluge in osebni prispevek pri vzpostavljanju, razvijanju in krepitvi mednarodnih odnosov, ki prispevajo k mednarodnemu priznanju in uveljavljanju RS in za zasluge na drugih področjih življenja in dela, ki so pomembna za suverenost in svobodo RS.
Po mnenju zgornje šesterice politikov je bila izbira prvih odlikovancev izredno stroga, saj je šlo za tiste, ki so z velikim osebnim tveganjem in v smrtni nevarnosti dejansko prispevali k osamosvojitvi Slovenije.
Komentar Mlekarice pod člankom podpišem.
— Dejan Pogačnik (@DejanPogacnik) December 13, 2022
Sedaj spoštujejo državo, pred tem jo pa 30 let niso spoštovali. So se pa nekateri izmed njih šli različnih rabot kot so trgovina z orožjem, kraja družbenega premoženja, davčne zatajitve, pranje denarja... https://t.co/VwQNAzBS11
Na seznam odlikovancev pa so se stežka uvrstili nekateri pripadniki TO in policije, brez katerih ne bi bilo uspešne obrambe, a nekateri izmed njih so ostali kratkih rok.
Zgoraj našteto je bil le eden od domnevnih razlogov, da se je šesterica odločila iz protesta Kučanu vrniti prejeta odlikovanja.
Znamenita Bata plastična vrečka "se vrača" - Pahor bo vrnil odlikovanja, ki so jih Igor Bavčar, France Bučar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle in Dimitrij Rupel, Milna Kučanu protestno vrnili v plastični vrečki Bata - https://t.co/WfdsOdyIWp
— TopNews.si (@TopnewsSi) December 13, 2022
Podpisnike spremnega pisma je k vrnitvi državnih odlikovanj še posebej spodbudilo, ker je Milan Kučan najvišjo stopnjo odlikovanja, Zlati častni znak svobode, podelil tudi Ljubu Bavconu, češ da je bil dolgoletni člen povojnega represivnega režima in sotvorec boljševistične jugoslovanske in slovenske kazenske zakonodaje, na podlagi katere je gnilo v jugoslovanskih in slovenskih zaporih nešteto političnih zapornikov.
Podpisniki protesta so od Kučana terjali javno pojasnilo, na katerem odstavku zakona o odlikovanju zlati častni znak svobode RS je temeljila njegova odločitev za podelitev najvišjega namenskega odlikovanja »sopotnikoma iz komunističnih časov« Bavconu in Janku Pleterskemu.
tud klavec porki je tam
— Miloš (@CerarMilos) December 12, 2022
Pa vendarle - po zamiku 29 let so si osamosvojitveni protestniki očitno premislili, še posebej, ker jim je najbrž kapnilo, da je v iztekajočem se Pahorjevem mandatu napočul zadnji čas, da si povrnejo nekoč zavrnjena odličja.
Sicer bi ta vlak morda za zmeraj odpeljal, ker niso mogli predvideti, kako bi se na tako zahtevo odzvala bodoča predsednica.
V resnici pa so s sprejemom vrnjenih odlikovanj dejansko priznali, da so bile njihove pretekle obtožbe - neresnične.
Nič se namreč ni spremenilo.
Pleterski in Bavcon svojih odlikovanj nista vrnila in nihče jima jih ni odvzel.
Če bi šesterica dala kaj nase in svoje besede, potem ne bi klečeplazila in od Pahorja zdaj zahtevala vrnitev popljuvanih medalj.
Ma kaksni osamosvojitelji, par samovsecnezev, ki se po prsih trkajo. En skrit v CD, drugi trguje z orozjem, bavcar pa z nekdanjega mejnega obelezja pri kanegri bezi pred umaško obcinarko. Ce se takrat nebi podelal v hlace, bi bila Jorasova hisa v sloveniji.
— Igor Krivec (@ikrivec) December 13, 2022
Pahor pa je bil očitno pripravljen odličja potegniti iz zgodovinskih smeti, kamor so jih pred 29 leti odvrgli tako prvak SDS kot njegovi zvesti sledilci.
Pahor je svojo odločitev, da šesterici ugodi, zagovarjal z besedami, češ da je »v luči obeleževanj 30. obletnice ustanovitve, obrambe in mednarodnega priznanja Republike Slovenije po dialogu z omenjenimi prejemniki zlatega častnega znaka svobode vzel na znanje, da so v duhu spoštovanja države in njenega dostojanstva pripravljeni sprejeti odlikovanja, ki so jih vrnili leta 1993.«
Sramota si.
— Josip Broz (@JosipBroz12) December 13, 2022
Vrnejo v vrečki popluvana odlikovanja.Šofer pa jih pusti pri vratarju.
Če jih čejo naci govna nazaj naj jih poberejo tam kjer so jih pustili.
Sramota.
SJ/SN pic.twitter.com/mWabJzQGBY
Bivši predsednik republike Milan Kučan je izrazil presenečenje nad novico, da bo njegov zanamec v Predsedniški palači vrnil odlikovanja šesterici osamosvojiteljev, ki so »zlati častni znak svobode« vrnili junija 1993.
Po njegovem mnenju to dejanje ne more izbrisati dejstva, da so bila odlikovanja vrnjena državi, hkrati pa je utemeljitev za vrnitev odlikovanj pričala o poskusu politične destabilizacije države, ki je svoje nadaljevanje dobila z razkrivanjem trgovine z orožjem.
»Ne more zabrisati njihovega takratnega hotenja zanikati rezultate predsedniških volitev,« je napisal v odzivu in dodal, da bi Pahor sicer šesterici osamosvojiteljev odlikovanja lahko podelil na novo, ali pa bi jim namenil celo jabolko navdiha.
Bodoča predsednica države Nataša Pirc Musar pa je prek Twitterja sporočila svoj odziv, glede na dejstvo, da jo o dogodku sprašuje veliko novinarjev: »Odlikovanja podeljuje predsednik v imenu države.
Z vrnitvijo so izkazali odnos do države, ne do tistega, ki ga izroči.
Menim, da vračilo ni primerno dejanje za izkaz nestrinjanja s trenutnimi političnimi razmerami. Ne vidim ovir za spoštovanje volje odlikovancev, ki so si premislili. Sama bi jim vrnitev omogočila, ponovna svečana podelitev pa je neprimerna.«
Nekateri komentatorji so ob vsej tej travestiji Pahorju sporočili, da – za razliko od njega, ki malikuje šest vidnih predstavnikov - med šesterico v resnici vidijo dva pravnomočna obsojenca.
pa Krkoviča tudi
— Mira Hace (@MiraHace) December 13, 2022
Mitja Kunstelj pa je Pahorja vprašal, če je »obrisal pljunek s Krkovičeve nezaslužene medalje«?
Nismo, brezhrbteničar !
— Andreja Senk (@SenkAndreja) December 13, 2022
Ob tem so v Pahorjevem uradu zapisali, da ob tej priložnosti odlikovanci izjavljajo: »Ob jubileju osamosvojitve smo glede na vse okoliščine nastanka naše države in žrtve, ki so bile zanjo žrtvovane, v dialogu s PRS Pahorjem izrazili pripravljenost, da sprejememo vrnjena odlikovanja s spoštovanjem do slovenske države.«
Tako kot je zapisano, se zdi, kakor da je Pahor Janšo in druščino moral naravnost moledovati, da bi naposled pristali, da jim svečano vrne zavrnjena odlikovanja.
Na koncu je bilo videti, kot da jih je ponovno odlikoval, kar si s tem, ko so ponižali državo s svojim obsojanja vrednim odnosom do državnih odlikovanj nikakor niso zaslužili.
A predsednica?
— (@VlccMrtn) December 13, 2022
»Zadovoljni smo, da je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor sprejel predlog, da se v tej luči zdaj to zgodi,« so ljudstvu sporočili tisti, ki se imajo za prvorazredne med osamosvojitelji in sodržavljani.
Naj jih prevzamejo pri vratarju, v isti plastični vrečki.
— Palsonia (@p_palsonia) December 13, 2022
Veseli me, da ne boste več predsednik.
Na današnji slovesnosti so odlikovanja v drugo sprejeli Bavčar, Janša, Kacin, Peterle in Rupel.
Ter Bučarjev sin, Janez Bučar.
V imenu koga?
— Pika (@PikaSPK) December 13, 2022
Skrajni čas, da se tudi to poglavje konča in dobimo predsednico, ki upam, takih zdrsov ne bo počela.
Splošno jezo zaradi Pahorjevega (vnovičnega) hlapčevanja Janši je primerno opisal Miroslav: »Kolikor ti v zadnjih 10 letih še ni uspelo razvrednotiti funkcije predsednika države, boš to naredil še v zadnjih dneh, ki so ti ostali.«