četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Brez sramu: Slovenski politiki so se pred slovesnostjo pred Rusko kapelico poskrili, pogum zbral le Milan Kučan!
Slovenskih politikov, sedanjih in bivših, ki so se v preteklih letih kar trli pred Rusko kapelico in prilizovali ruskim politikom in gospodarstvenikom, letos na obeleževanju tega dogodka - ni bilo.
Letos je spričo vojne v Ukrajini, kot poroča STA, bil načrtovan le kratek pietetni dogodek za člane in prijatelje Društva Slovenija - Rusija.
Da se dogodka pred Rusko kapelico tokrat ni udeležil glede mednarodne politike povsem nepodkovan Borut Pahor seveda ni nobeno presenečenje.
Je pa po svoje šokantno, da se pietetnega dogodka, ki nima nobene zveze z izražanjem podpore Rusiji ob vojni v Ukrajini - ni upal udeležiti niti noben minister ali vsaj predstavnik sedanje vlade.
Bivšemu ministru za kulturo šepa zgodovina. Morda tudi ni zmožen izraziti pietete do pokojnih? Ruska kapelica nima veze s SZ, ki je nastala 1922. Gre za spomenik ujetim ruskim vojakom, ki so med 1.WW, leta 1915 v nemogočih razmerah gradili cesto na Vršič in tam pustili življenje. https://t.co/mqMPn4tGNj
— Domen Gorenšek (@Domen_G) July 31, 2022
To kaže na osupljivo pomanjkanje občutka za pieteto, pa tudi za realizem in pragmatičnost v mednarodnih odnosih, obenem pa izničuje vse postavljanje spomenikov ruskim osvoboditeljem dela slovenskega ozemlja v drugi svetovni vojni in podobne poteze, s katerimi je Slovenija dolga desetletja utrjevala prijateljstvo z Rusijo.
Da bi ga nato zapravila z eno sramotno potezo, zgolj zaradi vojne v Ukrajini.
Res sramota
— Histra 1111 (@111Truth777) July 30, 2022
Zdaj je jasno, da je v preteklosti šlo samo za postavljanje predvsem vodilnih slovenskih politikov.
In neiskrena dejanja.
Če bi pa šlo za iskrena dejanja s strani Slovenije, bi zdržala tudi ta preizkus časa.
Bravo bivši predsednik Kučan. Še edini ve, kaj je bonton in komu se imamo zahvaliti, da so osvobodili polovico Slovenije izpod nacizma. Sedaj po novem je v modi, da se politiki hodijo klanjat v Kijev voditeljem, ki podpirajo nacizem. (če že niso sami nacisti).
— petrinjo (@petrinjo500) July 31, 2022
Pri tem slovenski politiki niso ravnali podobno, ko je šlo za številne intervencije in agresije, ki so jih po svetu sprožale ZDA.
— Asilo Fame (@AsiloFame) July 30, 2022
Spomnimo, slovenski politiki so se mirno udeleževali najrazličnejših komemorativnih dogodkov, kjer so brez kančka slabe vesti - oziraje na številne zločine ameriških sil zoper civilno prebivalstvo, storjene v številnih intervencijah po svetu po letu 1945 - častili spomin na vojake in državljane te velesile.
US wars brought us shame and nothing else. pic.twitter.com/KPVgWBglOp
— @LieDetectorAus2 (@LieDetectorAust) July 23, 2022
Tudi Borut Pahor v konkretnem primeru ni čutil nobenih moralnih zadržkov.
Spomenik pripadnikom US Air Force, Andraž pic.twitter.com/TVIUwBU6aL
— Jernej Makuc (@nejkom) August 23, 2017
Pod Vršičem zadnjo julijsko nedeljo zmeraj tradicionalno poteka slovesnost pred Rusko kapelico, ki so jo ruski vojni ujetniki med prvo svetovno vojno postavili v spomin na tovariše, ki so umrli med gradnjo ceste čez Vršič.
Dogodka so se tokrat udeležili le nekateri predstavniki gospodarstva, pa tudi bivši predsednik Republike Milan Kučan, ki je za časnik Delo pravilno ocenil, da ne vidi nobene povezave med poklonom umrlim pri kapelici in vojno v Ukrajini.
»Letos, še bolj kot v preteklih desetletjih miru, kapelica potrebuje ljudi, da v tišini prižgejo svečko ali položijo venec. Za duše umrlih pod plazom in proti vsem vojnam, nasilju, uničenju in okrutnosti, v katero pelje slepo sovraštvo. Za človečnost, strpnost in modrost. Za mir,« so pred dogodkom zapisali pri Društvu Slovenija - Rusija.
V STA so zapisali, da je društvo, ki vsako poletje organizira slovensko-rusko srečanje, »sicer že februarja obsodilo rusko agresijo na Ukrajino ter poudarilo, da Ruska kapelica pod Vršičem ostaja simbol miru in kulture spoštljivega spominjanja.«
Nova24tv vsak dan znova poviša stopnjo norosti. Jutri bodo zmerjali vse s putinisti, ki pijejo ruski čaj, poslušajo skladbe in čitajo knjige ruskih klasikov. Počasi zastrupljajo svoje ovce, ki postajajo vedno bolj krvoločne. In ko se dokopljejo do oblasti, moči, orožja….??
— Zvonko (@ZvonkoMoravec) July 30, 2022
Iz tega zapisa v novici STA veje tudi dokaz naravnost neverjetne in skrb vzbujajoče uniformiranosti javnega mnenja, ki kaže, da celo tisti, ki jim je Rusija blizu, v tej menda svobodni državi Sloveniji ne zmorejo obstati - brez obsodbe »ruske agresije.«
Popoplnoma v nasprotju s tem pa so številni visoki slovenski politiki, novinarji in intelektualci dolga leta brez težav in brez pritiskov ter obsodb okolice podpirali ameriške intervencije po vsem svetu.
Čeprav so se te dogajale (in se dogajajo tudi danes, na primer v Jemnu) daleč od meja Združenih držav.
I never knew we had any troops in Yemen ? That's at the behest of Saudi Arabia. No doubt about that..they don't want an Iranian backed government to have oil wealth.
— cg3.0 (@CKG3_slowburnig) July 29, 2022
Nobeno od teh ameriških intervencij niti slučajno ne bi bilo mogoče uvrstiti med samoobrambne.
Ali utemeljene »preventivne napade«.
Kar pa je v primeru Rusije zagotovo mogoče.
Nancy Pelosi :Thank you for taking our money and weapons to F--k Ukraine and now I'm off to #Taiwan to F the whole place up.
— UkraineNews (@Ukraine66251776) July 31, 2022
There is so much winning to do!#TaiwanWillWin ! #UkraineWillWin ! #EstoniaWillWin ! pic.twitter.com/QEJTndzFQ3
Še več, v časniku Delo je Branko Soban, ki ima očitno nek zelo oseben problem z Rusijo, spisal sestavek, v katerem ni samo povsem zgrešeno opisal razlog sedanje vojne v Ukrajini, pač pa poziva celo k preimenovanju dogodka na Vršiču.
In tudi same kapelice.
Najbolj smešno je, da so bili ravno ruski vojaki, ki so gradili prelaz v tej 1.s.v. tisti, ki si so bili žrtve vojnih zločincev, nas.
— Karla (@krlcolbert1) July 30, 2022
Nova24 je ekstremističen pamflet, od katerega bi se še fantje iz Azov bataljona ograjevali.
Pri tem je Soban žal pozabil, da Ruska kapelica svojega imena ne nosi zato, ker bi jo gradili zgolj etnični Rusi, pač pa tedanji državljani carske Rusije, ujetniki Avstroogrske, ki so nam zgradili cesto.
To pa zaradi plazu plačali s svojimi življenji.
Po isti logiki -, če se iz te odbite ideje novinarja Dela malce ponorčujemo - bi lahko atentat na avstroogrskega prestolonaslednika Ferdinanda v Sarejevu 28. junija leta 1914, po katerem je Avstroogrska »izbrala vojno«, ki se je prelevila v prvo svetovno, preimenovali v »atentat na slovenskega prestolonaslednika« oziraje na dejstvo, da je bila tudi Slovenija tedaj del Habsburškega cesarstva.
Preštevanje koliko je bilo med mrtvimi ujetniki, ki jih je pokopal plaz medtem ko so gradili cesto čez Vršič - Rusov, Ukrajincev, Belorusov in drugih - je nesmiselno. Če to ni bilo pomembno v preteklosti, po tem je danes še manj.
Projiciranje sedanjih družbenih razmerij v zgodovino, zgrešeni in naivni poskusi hitlerizacije Putina, kot to imenuje znani ameriški profesor John Mearsheimer in še popravljanje zgodovine za nazaj - včasih res da zelo banalne in neverodostojne rezultate.
Valuable context on US wars and the US military attitude towards civilians. https://t.co/QGis6MTsay
— Hilary John Richards (@TheUnRealHilary) July 29, 2022
Res pa je, da mnogih letos pred Rusko kapelico ni bilo.
Kaj enim spet ni jasno in kaj ima trenutna situacija s tem?
— @domendolenc (@domendolenc1) July 30, 2022
Ruska kapelica je kapelica, postavljena kot kapela za ruske vojake, ujetnike, ki so gradili cesto na Vršič. Postala je spominski objekt za žrtve, ki jih je zasul snežni plaz med gradnjo ceste čez gorski prelaz Vršič. pic.twitter.com/YVwQFA260s
Običajno se je dogodka pri Ruski kapelici udeležilo več sto ljudi.
Med njimi številni vidni slovenski in ruski politični ter gospodarski predstavniki.
Leta 2016, ob stoletnici kapelice, je pod Vršič prišel tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Danes je jasno, da verjetno zadnjič.
Upravičeno.