petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Ne »kritičen«, ampak proti! Turški predsednik nova ovira na poti Finske in Švedske v NATO
Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je bil včeraj »kritičen do morebitne pridružitve Finske in Švedske zvezi NATO,« so poročali slovenski mediji in povzemali STA.
V resnici je bilo malce drugače.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je namreč v petek izjavil, da Ankara nasprotuje možnosti pristopa Švedske in Finske k Natu, ker meni, da obe skandinavski državi skrivata »teroriste.«
#Turkey found the solution to de-escalate and reduce the possibility of other wars in #Europe. Will @NATO surrender or find another way to include #Finland? So far so good.
— Elijah J. Magnier (@ejmalrai) May 13, 2022
Erdogan says Turkey doesn't support Sweden, Finland joining NATO https://t.co/nsY5rv17vR
Po njegovih besedah sta skandinavski državi praktično »gostišče terorističnih organizacij«, kot je v Turčiji prepovedana Kurdska delavska stranka (PKK) in levičarska Revolucionarna ljudska osvobodilna stranka - Fronta (DHKP/C).
»Trenutno spremljamo dogajanje v zvezi s Švedsko in Finsko [vstop v NATO], vendar nismo naklonjeni temu. V tem trenutku ne moremo imeti pozitivnega pristopa,« je novinarjem dejal turški predsednik.
»Skandinavske države so žal skoraj kot gostišča za teroristične organizacije. PKK in DHKP/C sta ugnezdeni na Švedskem in Nizozemskem. In, še dlje, v njihovih parlamentih,« je dodal.
Finci od sutra naveče: pic.twitter.com/k4OdujzAj4
— Сумасшедший снеговик SFSN (@to_ni_hec) May 13, 2022
Erdoğan je tudi dejal, da so nekdanji turški voditelji »naredili napako«, ko so leta 1952 dali zeleno luč za članstvo sosednje Grčije v Natu. Atene je obtožil, da manipulirajo z Natom proti Turčiji.
Ankara sicer v nekaterih primerih nasprotuje politiki Moskve, vendar ima Turčija z Rusijo tudi partnerski odnos in veliko stičnih točk ter skupnih interesov, kar se je pokazalo ob turški intervenciji v Siriji (ob tihem strinjanju Kremlja) ter nevtralni drži Rusije v konfliktu med Armenijo in Azerbajdžanom.
#Turkey opposes #Sweden & #Finland joining #NATO, Erdogan has stated today. He also points a finger at both countries for supporting terrorism meaning Kurdish separatism. He also attacked the #US for supporting Syrian Kurds. Putin’s NATO ally has spoken https://t.co/FjB2vlGcXU
— Andrewid (@andrewidy) May 13, 2022
Turčija je ob tem od Rusije kupila protizračne sisteme S-400, celo za ceno izključitve iz programa ameriških lovcev F-35, ob tem pa je imela Rusija ključno vlogo tudi pri ohranitvi Erdoğana na oblasti ob poskusu državnega udara leta 2016.
Tudi to je verjetno eden od razlogov za turško blokado pristopa Švedske in Finske v NATO.
To bi lahko bilo za obe državi še nevarnejše – kajti v očeh Rusije to sedaj nista več nevtralni državi, istočasno pa ostajata izven zveze NATO.
Vse to je tudi rezultat nespametne zunanje politike, ki jo vsaj na Finskem vodi mlada in neizkušena predsednica vlade.
Finska in Švedska sta po desetletjih nevtralne drže namreč blizu morebitni odločitvi za prošnjo za članstvo v Natu.
Dobro poglejte ta obraz. To je predsednica vlade FINSKE. Stara je 36 let. Njena naloga je, da Finsko spravi vojno z Rusijo. Res verjamete, da ta ženska kreira neko suvereno politiko neke suverene države? pic.twitter.com/Jayx00VI0F
— PLANDEMIJA (@PLANDEMIJA1) May 13, 2022
Finska naj bi dokončno odločitev sporočila v nedeljo, do takrat naj bi svoje mnenje podali tudi na Švedskem vladajoči socialdemokrati.
Javnomnenjski preobrat glede članstva v zavezništvu v obeh državah je povzročila ruska invazija na Ukrajino, čeprav Rusija dejansko ni ogrožala nobeno od skandinavskih držav, intervencijo v Ukrajini pa je izvedla šele potem, ko NATO, kot je dejal papež Frančišek, ni prenehal z »bevskanjem pred njenimi vrati.«
How long until Joe Biden and the Democrats call the Pope a “Russian bot”? For the record NATO and the United States absolutely provoked Russia’s invasion of Ukraine by expanding NATO eastward and they continue to provoke the war by sending billions of dollars of weapons. pic.twitter.com/DvcdiikSgx
— Ryan Knight (@ProudSocialist) May 4, 2022
Vse odločitve zavezništva morajo biti sicer izraz skupne volje vseh držav članic, kar pomeni, da se sprejemajo s soglasjem.
Pred tem je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg ponovil, da si bo organizacija pod vodstvom ZDA želela vključiti obe državi in da bo pristopni proces hitro stekel.
Rusija je dolga leta ponavljala, da širitev Nata vidi kot grožnjo njeni nacionalni varnosti.
Erdogan rearranges his Syrian priorities, Vladimir Putin's relationship with Islam and Israel and its stance toward Iran: A weekly selection of opinions and analyses from the Arab world.#Arab | #Islam | #MiddleEasthttps://t.co/4AnErCssCQ
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) May 14, 2022
Kremelj je tudi opozoril Švedsko in Finsko, da bi s pristopom k zavezništvu ogrozili svojo varnost, namesto da bi jo izboljšali.
Proti vstopu Finske in Švedske v NATO se je izrekel tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović.
Tensions between Bosnians & Croats are up as Croats complain about being suppressed & denied their rights. Croatian PR @Z_Milanovic demanded an overhaul of the Election Law, else he said he would block the #NATO accession of #Finland & #Sweden.
— V4NA (@V4NA_news) May 11, 2022
details: https://t.co/4uqGHPb4kD pic.twitter.com/GGqhffMwy8
Milanović je opozoril, da želi, da se najprej rešijo težave z volilnim zakonom v BiH.