torek, 19. november 2024 leto 29 / št. 324
Bela zloba: oče Baracka Obame razkrit kot »orodje CIE« v prizadevanjih ZDA za »ponovno kolonizacijo« Afrike
V zadnjem desetletju so ZDA tiho širile svoj tajni obveščevalni imperij v Afriki kot del naraščajočega geopolitičnega rivalstva s Kitajsko.
Nova knjiga, ki jo je izdala Susan Williams, z naslovom »Bela zloba: CIA in prikrita rekolonizacija Afrike« nas opominja, da bodo verjetne posledice katastrofalne.
Študija Williamsove posodablja prejšnjo študijo, ki so jo uredili Philip Agee, Ellen Ray, William Schaap in Louis Wolf, z naslovom »Umazano delo 2: CIA v Afriki.«
— Loisa (@Loisa36072406) February 8, 2022
Osredotoča se predvsem na vezi med Gano in Kongom približno med letoma 1957 in državnim udarom v Akri leta 1966 ter na tesen odnos med zgodnjimi najpomembnejšimi voditelji - Kwameom Nkrumahom in umorjenim Patriceom Lumumbo, vendar ob tem razkriva tudi dogajanje v drugih žariščih.
Avtorica opozarja, da je bil »globok prodor Cie v Afriko viden v očitnem novačenju Baracka Obame starejšega s strani agencije, varovanca Toma Mboye, antikomunista, prokapitalista Lua iz Kenije, ki je bil afriški predstavnik Mednarodne konfederacije svobodnih sindikatov (ICTFU), ki je prejela prikrito financiranje Cie prek AFL-CIO.«
ZDA so poskušale pripraviti Mboya kot zamenjavo za prvega kenijskega premierja Joma Kenyatto, ki so ga dojemale kot levičarja.
Obama starejši je bil zaradi izmenjave pripeljan na univerzo na Havajih, nato pa je študiral ekonomijo na Harvardu, čeprav je njegova kariera zamrla, ko je bil Mboya leta 1969 umorjen.
Na ta način pa je nato tudi Barack Obama mlajši postal ameriški državljan – in pozneje celo predsednik ZDA.
Best democracy money can buy. One party state with two right wings.
— sanity clause (@sanityclauses) February 8, 2022
Williamsova ugotavlja, da se je CIA na splošno specializirala za »atentate, strmoglavljenje izvoljenih vlad, sejanje konfliktov med političnimi skupinami in podkupovanje politikov, sindikalistov in nacionalnih predstavnikov v OZN«, torej vse prikrite in nasilne strategije, ki so se uporabljale v Afriki.
Druge strategije so bile v obliki pobud mehke moči; tajno sponzorstvo in infiltracija v izobraževalne ustanove, umetniška prizadevanja, literaturo in organizacije, osredotočene na Afriko.
»Vsa prikrita dejanja«, je sklenil Frank Church, demokrat iz Idaha, ki je vodil preiskavo izbranega senatskega odbora o zlorabah Cie, »niso bila nič drugega kot 'semantične preobleke za umore, prisilo, izsiljevanje, podkupovanje, širjenje laži' — in še huje.«
Cilj je bil »boj proti komunizmu in socializmu.«
Ameriški imperializem je hitro izoliral in marginaliziral tiste, na primer Paula Robesona, ki so bili prosocialistični in so se močno zavzemali za pravo afriško neodvisnost.
Avtorica tudi jasno zapiše, da je bilo »ugotovljeno, da je predsednik Dwight Eisenhower odobril atentat na Lumumbo«, ki se je trudil zavarovati neodvisnost Konga.
If you read Obama’s biography, you get a sense of his parents’ trajectory being more than chance and part of a wider network. As he said about his own mother and the ‘65 Coup, “She knew where the bodies were buried.”
— Moira McCarthy (@MoiraTMcCarthy) February 8, 2022
In zakaj je bil ameriški imperializem tako nagnjen k preprečevanju afriške samoodločbe in neodvisnosti?
Predvsem zaradi ogromnih naravnih virov celine: diamantov, urana, zlata Južne Afrike, angolske nafte itd.
Ob tem je Afrika zagotavljala tudi poceni delovno silo, zlasti v industrializirani Južni Afriki za ameriške proizvajalce avtomobilov in tovarne pnevmatik.
Tragično je, da morda nikoli ne bomo izvedeli vse resnice o tajnih operacijah, ki so jih proti voditeljem neodvisnih držav v Afriki izvajali ameriški imperialisti.
Treba pa se je zavedati, da je bilo del teh naporov, usmerjenih proti neodvisnosti afriških narodov - tudi delovanje očeta Baracka Obame.