petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Priče: morilci Džamala Hašodžija, ki naj bi bili »strogo kaznovani«, živijo v luksuznih vilah v Riadu!
Poročila o svobodno živečih članih zarotniške skupine, ki je najverjetneje po ukazih zloglasnega voditelja Savdske Arabije na grozovit način ubila, razkosala, polila s kislino in odplaknila v kanalizacijo disidenta in kolumnista Washington Posta Džamala Hašodžija kažejo, da je bil sodni proces proti morilcem novinarja očitno le farsa, ki naj bi zadovoljila svetovno javno mnenje.
Vsaj trije člani savdske enote za uboje, ki jih je sodstvo avtokratskega kraljestva domnevno obsodilo za brutalno likvidacijo novinarja Džamala Hašodžija 2. oktobra leta 2018 v konzulatu Savdske Arabije v Carigradu namreč živijo in delajo »v nastanitvah s sedmimi zvezdicami« v vladnem varnostnem kompleksu v Riadu, pravi vir, povezan z vplivnimi člani savdske obveščevalne službe.
Atentatorji naj bi bivali v državnih vilah in zgradbah, ki jih vodi agencija za državno varnost Savdske Arabije – daleč od zidov njenih zloglasnih zaporov.
#JamalKhashoggi killers reportedly live in luxury villas in Riyadh. This does not surprise me. The trial ignored the mastermind, focused on a few hitmen; it was a parody of justice, a bad performance with impunity in the lead role. https://t.co/PTRaQHdjsw
— Agnes Callamard (@AgnesCallamard) December 30, 2021
Vir, ki je spregovoril za britanski Guardian je govoril z dvema pričama, ki trdita, da sta videla več moških iz omenjene morilske skupine.
Povedali so, da družinski člani pogosto obiskujejo moške, ki lahko uporabljajo telovadnico in delovne prostore na tajni lokaciji.
Vsi so bili obsojeni pred savdskim sodiščem v sodnem procesu, ki so ga mnogi v svetu ocenili kot »navidezno« sojenje.
Med njimi je tudi Salah al-Tubaigy, ki naj bi živel v omenjenem državnem kompleksu.
Spomnimo, zdravnik dr. Salah al-Tubaigy je bil šef za forenzične dokaze v Sekretariatu za splošno varnost v Savdski Arabiji. Tudi on je oktobra leta 2018 pripotoval v Carigrad kot del morilske ekspedicije in je s seboj prinesel posebno žago za kosti, (ki jo je po dejanju odnesel s seboj domov), s katero je razčetveril Hašodžija.
Nekateri člani savdske enote za uboje so bili obsojeni na smrtno kazen, ki so bile pozneje spremenjene v dosmrtne.
Opažanja vzbujajo še dodaten dvom v trditve Riada, češ da so »obračunali z morilci« znanega novinarja, ki je umrl grozljive smrti.
The Washington city council has unanimously passed the 'Jamal Khashoggi Way Designation Act,' under which the 700-foot stretch in front of the Saudi embassy will get the slain journalist’s name. https://t.co/VZs8DFFl4b ---
— Amer Al-bayya (@BayyaAmer) December 31, 2021
Sume krepi tudi dejstvo, da je po treh letih skrivanja Saud al-Qahtani ponovno zasedel mesto najbolj zaupanja vrednega svetovalca savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, ki je po ubiju novinarja Hašodžija na svetovnem parketu dobil vzdevek princ teme.
Qahtani je bil oproščen kakršne koli vpletenosti v atentat, kljub oceni zahodnih obveščevalnih služb, da je načrtoval atentat po naročilu princa Mohameda bin Salmana.
Vir je potrdil, da je bil forenzik al-Tubaigy, ki je razkosal Hašodžija v poslopju savdskega konzulata v Carigradu, eden od tistih, ki so jih videli v tajnem državnem objektu.
Opazili so tudi vladna obveščevalca Abahusseina in Mustafo al-Madanija, »dvojnika« ubitega Hašodžija.
Al-Madani je bil v Turčiji le zato, da bi s pomočjo skonstruiranih fotografij njegovega odhoda iz konzulata savdski obveščevalci ustvarili lažni vtis, da je novinar Hašodži zapustil konzulat in da zato ni mogel »izginiti« v njem.
Toda savdski obveščevalci niso vedeli, da je konzulat prepreden z mikrofoni turških obveščevalnih služb, ki so ves umor posnele.
Mohammed Bin Salman's recent Gulf tour shows how he has started over at a regional level after his global profile crashed in the wave of Saudi Arabia's involvement in the murder of Jamal Khashoggi. But will his image ever be completely rehabilitated? https://t.co/btJgB7eOy3
— The New Arab (@The_NewArab) December 24, 2021
Obe priči, s katerimi je govoril vir novinarjev Guardiana sta v zadnjih dveh letih večkrat obiskali skrivnostni državni kompleks.
Dejale so, da so bili moški sproščeni in da je bilo videti, da opravljajo običajne naloge.
Obiskovalci, vključno z gostinci, vrtnarji, tehniki in družinskimi člani, po navedbah obveščevalnega vira pogosto prihajajo v kompleks.
Tubaigyja, Abahusseina in Madanija so priče večkrat videle, kako se prosto sprehajajo in uživajo na prostosti luksuznega vladnega kompleksa konec leta 2019 in v prvi polovici leta 2020.
Priče niso javno razkrile svojih imen zaradi strahu pred maščevanjem okrutnega princa Mohameda bin Salmana in državne varnosti, ki ima pod nadzorom ključne vzvode oblasti v Savdski Arabiji.
Znano je, da sta Abahussein in Madani obveščevalca, zaposlena pri državni varnosti. Njihov šef Abdul Aziz bin Mohammed Al-Howairini pa je bil viden z nekaterimi od obtoženih, pogosto pa so ga opazili tudi v kompleksu telovadnice.
Three members of the #Saudi hit squad that #killed #JamalKhashoggi are living in ‘seven-star’ villas in government security compound: (Isn't that lovely!) https://t.co/VctpERC448 via @businessinsider
— JACKSON (@StLukePgh) December 31, 2021
Decembra 2019 je savdsko sodišče po postopku, zaprtem za javnost, oprostilo tri obtožene, pet pa jih je obsodilo na smrt in pet na zaporne kazni.
Pet moških, obsojenih na smrt, pa seveda niso bili pravi naročniki in organizatorji brutalnega umora, ampak le izvajalci.
V dogovoru z otroci Hašodžija, v katerem je posredoval princ Mohamed bin Salman, so bili maja leta 2020 pomiloščeni.
O naročniku in glavnih organizatorjih umora se niti v sodnem procesu in ne po njem - ni izvedelo veliko.
Here's the fall guy for MBS... Mohammed bin Salman Al Saud, crown prince of Saudi Arabia.
— Kelly (@kcResister) December 18, 2021
BBC News - Jamal Khashoggi: Suspect in murder of journalist arrestedhttps://t.co/hnx76rHDWE
Očitna prisotnost morilcev savdskega disidenta in novinarja Washington Posta v sodobni, dobro opremljeni obveščevalni enoti, kjer uživajo svobodo gibanja, pa je seveda v velikem nasprotju z zagotovili savdskega kraljevega sodišča, češ da so storilce »strogo kaznovali.«
Znano je, da si doma in v svetu nepriljubljeni princ Mohamed bin Salman prizadeva preprečiti, da bi bile objavljene nadaljnje podrobnosti o atentatu.
In to je scenarij, ki bi bil verjeten, če bi enega od morilcev izročili Turčiji in mu sodili na za javnost odprtem sojenju.