nedelja, 09. februar 2025 leto 30 / št. 040
»Svetovno poročilo o neenakosti 2022« ruši mit o tem, da bodo davčni odpustki bogatim - pomagali revnim
Tudi v Sloveniji smo ob nedavni spremembi davčne zakonodaje, ki je prinesla več denarja v žepe bogatim poslušali zgodbe o tem, kako bodo davčni odpustki premožnim sčasoma »pritekli navzdol«, tudi do revnejših.
Toda velika, 20-letna študija o svetovni neenakosti je znova pokazala, da gre za lažne obljube.
Izčrpna študija 20-letnega gibanja svetovnega bogastva ruši mit o »kapljanju« in kaže, da si bogati večino dobičkov vzamejo zase.
World Inequality Report 2022: 3 Big Takeaways https://t.co/y3V5UyVfdH
— Kim Harding (@kim_harding) December 27, 2021
Ni skrivnost, da je bogastvo v svetovnem merilu razdeljeno neenakomerno, so pa šokantni podatki o tem, kako velika je ta neenakost.
Spodnja polovica svetovnega prebivalstva ima namreč le 2 odstotka vsega bogastva, medtem ko najbolj bogatih 10 odstotkov zase zadržuje 76 odstotkov bogastva.
Neenakost ostaja vztrajno visoka že desetletja, novo poročilo pa kaže, kako močna je ločnica med najbogatejšimi in najrevnejšimi ljudmi na planetu.
Svetovno poročilo o neenakosti za leto 2022 je zajeten projekt, ki so ga koordinirali strokovnjaki za gospodarstvo in neenakost Lucas Chancel, Thomas Piketty, Emmanuel Saez in Gabriel Zucman, nastalo pa je kot rezultat štirih let raziskav.
pri nas skrajne levice ni! sds je, zagovornica kolaboracije z nacifašizmom in sodelovanja z neofašizmom, skrajno skrajno desna, njeni farški kolaboranti skrajno desni, vse drugo se gnete na sredini, razen nežno nežno leve stranke levica.
— ciril brajer (@CiroBrajer) December 25, 2021
Podatki predstavljajo uničujočo kritiko ekonomske teorije kapljanja, ki trdi, da bo znižanje davkov za bogate naposled »priteklo« do tistih na spodnji strani dohodkovne lestvice, pri čemer bodo znižanja davkov sčasoma koristila vsem.
V Združenih državah to teorijo že od časov Ronalda Reagana zagovarjajo konservativci in republikanci.
To je teorija, ki vztraja še danes, čeprav je večina raziskav pokazala, da 50 let zniževanja davkov koristi le bogatim in povečuje neenakost v družbah.
Raziskovalci so nekateri izmed vodilnih strokovnjakov na področju ekonomske neenakosti.
Chancel je sodirektor Svetovnega laboratorija za neenakost, medtem ko sta Saez in Zucman napisala knjigo o tem, kako se bogati izogibajo plačilu davkov.
Pomagala sta ustvariti predloge za davek na premoženje za ameriške senatorje, med katerimi si za nove davke najbolj prizadevata senatorka Elizabeth Warren in senator Bernie Sanders.
Najprej Jelinčič reče, da je narod glup. Potem Vizjak reče, da so davki glupi. No, sedaj je na narodu, da na volitvah dokaže, kdo je v resnici glup.
— Trdosrcnez (@Trdosrcnez) December 19, 2021
Piketty, ki je bil Zucmanov doktorski svetovalec, je napisal knjigo »Kapital v 21. stoletju«, v kateri je uporabil niz izjemnih podatkov, ki segajo vse do časa francoske revolucije, da bi razkril, kako so stoletja naraščanja premoženjske neenakosti značilnost kapitalizma, ne pa njegova napaka.
Avtorji v novem poročilu trdijo, da podatki o bogastvu zadnjih dveh desetletjih kažejo, da je »neenakost politična izbira, ne neizogibnost.«
In to po 50ih letih, neoliberalne "dirke do dna", ki je prinesla rekordno neenakost na planetu, sesula prenekatete države in uničila na milijone življenj!?
— RK (@_wupe) December 16, 2021
Raziskovalci so ugotovili, da »najrevnejša polovica svetovnega prebivalstva skorajda sploh nima nobenega bogastva.«
Ta spodnja polovica ima v lasti le 2 odstotka celotnega bogastva.
To pomeni, da ima zgornja polovica sveta 98 odstotkov svetovnega bogastva. Višje kot greste po lestvici bogatih, večje so razlike.
Dejansko ima najbogatejših 10 odstotkov svetovnega prebivalstva 76 odstotkov ali dve tretjini vsega bogastva.
To pomeni, da ima 517 milijonov ljudi, ki sestavljajo elito družbe po bogastvu veliko več kot 2,5 milijarde ljudi, ki sestavljajo njeno dno.
K temu pa niso prispevali znanje, izjemna nadarjenost ali delavnost bogatih, pač pa politične odločitve, ki so privedle do tega, da je bogastvo teklo navzgor in ne navzdol.
Milijarderji imajo zdaj 3-odstotni delež svetovnega bogastva, v primerjavi z 1-odstotnim deležem leta 1995.
Poročilo ugotavlja, da je »leto 2020 zaznamovalo najmočnejše povečanje deleža svetovnih milijarderjev v premoženju doslej.«
Na splošno je število milijarderjev leta 2020 naraslo na rekordno število, pri čemer je Wealth-X ugotovil, da je zdaj na svetu že več kot 3000 članov kluba, ki ima v posesti milijarde dolarjev.
Dobički milijarderjev so dobro dokumentiran trend: Američani so med pandemijo svojemu premoženju dodali 2,1 bilijona dolarjev, kar je 70-odstotno povečanje.
Kaj bi torej lahko delovalo bolje od trenutnega sistema?
Kot ugotavljajo avtorji, se je med pandemijo ponovno pojavilo zanimanje za obdavčitev premoženja.
Wise guys#vizjak #janša #sds #glupidavki pic.twitter.com/chhAQWD6DQ
— Smetnjak (@Smetnjak) November 29, 2021
»Bilo bi popolnoma nesmiselno, da v prihodnosti ne bi zahtevali več od največjih imetnikov premoženja, zlasti glede na prihodnje družbene, razvojne in okoljske izzive,« opozarjajo avtorji študije.
Za avtorje te odmevne študije to pomeni razširitev davkov na premoženje, kot so davki na nepremičnine in druge vrste premoženja.
Potrebno je doseči tudi progresivnost davkov, kar pomeni, da se povečujejo z neto vrednostjo.
V ZDA te predloge zastopata senatorka Elizabeth Warren in senator Ron Wyden.
Warrenova se je nedavno glede tega zapletla tudi v polemiko z najbogatejšim Zemljanom Elonom Muskom, ki jo je osorno napadel in primerjal z vreščečo babnico.
"The World Inequality Report 2022 reflects human choices, which can be changed by making other choices. The report is not just a valuable compendium of useful data and analysis but also a guide to action." @Jayati1609 @ProSyn @fmlappe @Afsafrica https://t.co/tuP4TUXV54
— Timothy A. Wise (@TimothyAWise) December 16, 2021
Musk je sicer genialen inovator, toda očitno ima več posluha za vse, ki si želijo na Mars, kot pa za tiste, ki si želijo boljše pogoje za življenje na Zemlji.
Zaradi pomanjkanja politične podpore v ZDA ti predlogi, kot jih zagovarja senatorka Warrenova tudi ne napredujejo.
Toda poročilo o globalni neenakosti kaže, da so razmere nevzdržne in da bodo reforme davčnega sistema v številnih državah sveta, še posebej v najbolj bogatih – nujne.
La disuguaglianza è una scelta politicahttps://t.co/eMOjqBNeuw
— Marx21.it (@marx_xxi) December 24, 2021
Il World Inequality Report per il 2022 traccia il quadro della disuguaglianza di reddito e ricchezza a livello internazionale. La situazione che emerge è quella di un mondo caratterizzato da diseguaglianze feroci pic.twitter.com/vDMZoFe5lf
Slovenija pa je pod sedanjo vlado pod taktirko Janeza Janše in SDS pravkar naredila korake v nasprotno smer.
K povečanju neenakosti v družbi.
Ne se sekirat, rešitve so zelo preproste. Maja se sprejme nov zakon.
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) December 27, 2021
Najvišje razrede dohodnine se obdavči z 90% davkom, ki se ga nameni za mlade zdravnike in predvsem za medicinske sestre. @strankalevica @StrankaLMS @strankaSD @StrankaSAB
Lex CZCBZ#NiZaKaj
Bong
In zato konservativni del družbe ukrepe Janševe vlade, kljub očitni škodljivosti - vztrajno podpira.