torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
Dikaučič bo ostal, madeži na njem, vladi in poslancih, ki so ga ubranili z vzdržanimi glasovi pa – prav tako
![Dikaučič bo ostal, madeži na njem, vladi in poslancih, ki so ga ubranili z vzdržanimi glasovi pa – prav tako](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/dikaucic_policija_madezi.jpg?itok=WRyfk9c6)
V državnem zboru so po petkovi interpelaciji sporne ministrice za izobraževanje Simone Kustec, ki ostaja na svojem mestu, poslanci odločali o usodi ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča.
Možnosti za razrešitev ministra so bile majhne, saj vladajoči glasovalni stroj, kot je pokazala že neuspešna interpelacija zoper Simono Kustec, znova deluje usklajeno.
Interpelacija na koncu ni bila uspešna.
Marija Terezija je v Slovenijo pripeljala šolstvo in krompir.
— Missyblinde (@missyblinde) November 19, 2021
Krompir se je prijel.
Kljub temu pa je bila interpelacija dobra priložnost, da se znova razkrijejo vse napake pravosodnega ministrstva in ministra osebno, zato jo je opozicija s pridom tudi izkoristila.
Pravosodni minister Marjan Dikaučič je v DZ-ju v celoti zavrnil interpelacijo in dejal, da je vzrok zanjo samo to, da je minister aktualne vlade.
Na drugi strani predlagatelji naštevajo vrsto očitkov in ministra obtožujejo, da funkcijo opravlja nevestno.
Samo razpravo je bilo mogoče spremljati tudi na tretjem programu RTV SLO.
Dikaučič je interpeliran samo zato, ker je v kazenskem postopku, je nesposoben, nevestno opravlja svojo funkcijo ... in predvsem ker je ženska, ki jo želimo utišati.
— ¯\_(ツ)_/¯ (@betmenka) November 22, 2021
Interpelacijo so sicer vložile opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP (nepovezanih poslancev).
Po mnenju predlagateljev ni moralno, da je minister Dikaučič še kot kandidat javnosti in poslancem DZ-ja zamolčal dejstvo, da ga bremeni sum storitve kaznivega dejanja utaje davkov in ponarejanja poslovnih listin ter neizpolnjena finančna obveznost plačila komunalnega prispevka.
Komunalni prispevek je sicer plačal.
DRZ SE, SIMONA!
— Miha Pongrac (@pongiSLO) November 22, 2021
Minister je bil tudi tisti, ki je, očitno po navodilih predsednika vlade Janeza Janše, zaviral imenovanje delegiranih evropskih tožilcev, Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja.
Oba sta bila prav pred interpelacijo nenadoma »začasno« imenovana s strani Janševe vlade, očitno zato, da se zmanjša pritisk na ministra.
Vlada in z njo minister sta po besedah Tine Heferle tako klonila šele pod pritiskom interpelacije.
![Dikaučič in njegov vzornik Dikaučič in njegov vzornik](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/dikaucicmarioneta.jpg)
Po mnenju opozicije pa je za nastali položaj, zaradi katerega Slovenija dobiva kritike tudi iz Evropske komisije soodgovoren minister Dikaučič.
Očitajo mu tudi objavo drugega razpisa za delegirane evropske tožilce, ki ga označujejo za nezakonitega.
»S svojim aktivnim ravnanjem, ko je objavil nezakonit poziv in s tem skušal povoziti predhoden zakonit in transparenten poziv, ki je bil v sklepni fazi, je deloval proti pravnemu redu Republike Slovenije. Minister Dikaučič je s svojo aktivnostjo kršil temeljna načela vladavine prava in dopustil vladno uzurpacijo tolmačenja zakonov oziroma pravnega reda,« je dejala Tina Heferle in poudarila, da Slovenija z imenovanjem delegiranih evropskih tožilcev zamuja že skoraj pol leta.
#video @BranGolubovic
— Stranka LMŠ (@StrankaLMS) November 22, 2021
Minister Dikaučič, ki je po našem mnenju minister samo na papirju, ministrstvo dejansko vodi nekdo drug, je simptom te vlade, in tudi zato v LMŠ današnje glasovanje vidimo kot glasovanje o razrešitvi vlade. pic.twitter.com/iwlRlNW492
Poslanka LMŠ-ja Tina Heferle je opozorila, da »v kolikor bi bil minister Dikaučič že času predstavitve odkrit s poslanci, ne bi nikoli postal minister za pravosodje.«
Za uspeh interpelacije je bilo potrebnih 46 glasov ‒ predlagatelji naj bi jih imeli 43, poslanci DeSUS-a, ki so bili predvidoma spet jeziček na tehtnici, pa tri.
Ob tem pa Janševi vladi v zadnjem času intenzivno pomagata tudi poslanca narodnih manjšin, zato bi bilo pričakovati preobrat ob glasovanju - res veliko presenečenje.
Ministra Dikaučiča je danes podprlo samo 28 poslancev. Torej niti 1/3 vseh. Za njegovo razrešitev pa nas je glasovalo 42. Človek s častjo, integriteto bi po taki nezaupnici v državnem zboru odstopil. A ne. On in vlada "delajo dobro".
— Brane Golubović (@BranGolubovic) November 22, 2021
Za nezaupnico pravosodnemu ministru Marjanu Dikaučiču je na koncu glasovalo 42 poslancev, proti jih je bilo 28, prisotnih pa 77.
Dikaučič tako ostaja minister.
Nik Prebil: "To ni več češnjica na torti, g.Dikaučič, pri vas je celo jabolko na torti"
— AvaKrizaj (@AVA82615829) November 22, 2021
Nekateri poslanci, ki so sicer ves čas trdno na vladni strani, so si poskušali pred glasovanjem javno nekoliko oprati podobo.
Poslanci DeSUS-a so bili do spornega ministra tako na primer »zelo kritični.«
Katero igrico na svojem pametnem telefonu igra minister Dikaučič med sejo, na kateri je interpelirar?
— Renata Jutriša Lukežič (@rjutri) November 22, 2021
Šah? Ladjice potapljat? Morda futra Tamagočija? Igra Hugota? Morda celo Farmville? ...
Kot je povedal poslanec Ivan Hršak je precedens, da je pravosodni minister v sodni preiskavi.
Kako bodo glasovali v DeSUS-u, bodo odločali ob koncu seje, so povedali pred glasovanjem.
Neuradno naj bi bil poslanec Robert Polnar vzdržan, tako da je bil izid glasovanja nekoliko negotov.
Vi bi še Al Caponeju čestitali.
— janez v (@janezv1) November 22, 2021
Toda ker niso glasovali za interpelacijo so tudi z vzdržanimi glasovi ubranili ministra, očitno nedostojnega funkcije, ki jo zaseda.
Dikaučič sploh ne bi smel postati minister. In ker je bila interpelacija vložena prej kot v 100. dneh in čeprav je v teh 'prejkot100.dneh' pricurljalo na dan veliko vprašljivih dejanj ministra in čeprav je v kazenskem postopku, interpelacije ne boste podprli? #sramota
— Pika (@PikaSPK) November 22, 2021
In sramota bo ostala – za to vlado, pa tudi za nemoralne poslance in stranke, ki so ministra na ta način s svojim ravnanjem podprle.