REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Fčasih smo bli rdeči zarad komunistof, zaj smo pa rdeči zarad sramote«

»Fčasih smo bli rdeči zarad komunistof, zaj smo pa rdeči zarad sramote«»Hud plan. Zdaj se skrega s tričetrt Evrope, potem pa reče: Lejte, samo Višegrajci so prijazni do nas. Pojdimo k njim,« je Janševe zunanjepolitične cilje razodel Boštjan Gorenc. Vir: Twitter

Premier Janez Janša, trenutno voditelj predsedujoče države Evropski uniji, se je poizvedovalne skupine Evropskega parlamenta, ki jo je sam povabil v Slovenijo, očitno lotil z vsem šarmom, ki ga premore.

Včeraj je njegova odločitev, da »nima časa« sprejeti evroparlamentarcev, ob tvitih, ki jih je ob tem trosil, izzvala več odmevnih diplomatskih škandalov na evropskem parketu.

Janševo ravnanje je grajal ne le predsednik EP David Sassoli, temveč tudi Charles Michel, predsednik Evropskega sveta.

Medtem ko je Michel Janšo opomnil, da bi delegaciji EP moral omogočiti »opraviti svoje delo brez kakršnih koli oblik pritiska«, ker je »medsebojno spoštovanje med institucijami EU in znotraj Evropskega sveta edina pot naprej,« je Sasolli tudi tokrat snel rokavice.

Brez nepotrebnega diplomatskega leporečenja je pozval Janšo in njegovo SDS, da naj »ustavita provokacije proti članom Evropskega parlamenta, ker so napadi na člane te hiše, tudi napadi na evropske državljane

Odzivi iz Slovenije na Sassolijev tvit. Vir: Twitter

V odzivu na Sassolijev odgovor na Janševe tvite so številni poskusili rešiti omajano čast dežele s pojasnili, da javnomnenjske raziskave kažejo, da Janšo podpira komaj četrtina volilnega telesa.

Skratka, da Janše ne mara in se z njegovo politiko ne strinja večina Slovencev

Odzivi iz Slovenije na Sassolijev tvit. Vir: Twitter

Nekateri so celo predlagali, da naj Sassoli oziroma EP Janšo ovadi haaškemu sodišču zaradi šverca orožja leta 1991 v vojne cone Bosne in Hrvaške, drugi da naj se ga spravi v zapor, tretji so se opravičevali zaradi korumpiranih politikov na Slovenskem, četrti so izražali svoj gnus nad Janševim početjem s hudomušnimi vprašanji, če jih v Evropi lahko štejejo za Slovake

In ne Slovence.

Na Janševo žaljivo tvitanje se je odzval tudi njegov nizozemski kolega Mark Rutte, hkrati pa je bila slovenska veleposlanica v tej državi Sanja Štiglic povabljena na razgovor, na katerem so jo domačini seznanili z obsodbo Janševe sporne objave na socialnih omrežjih…

Janševo udrihanje po predstavnikih EP ni ostalo neopaženo niti v Franciji, eni od jedrnih držav EU.

»Napadi na evropske poslance nimajo mesta v našem demokratičnem življenju. Potrebujemo spoštljivo razpravo, ne provokacij,« je zapisal Clement Beaune, državni sekretar francoske vlade za evropske zadeve.

Janši ni bilo dovolj, da je doma po smrti dr. Ljuba Bavcona znova širil laži o njem in ga blatil, zdaj je tovrstno zavržno početje zoper svoje politične nasprotnike razširil tudi v Evropi.

Kar so opazili in obsodili tudi evroparlamentarci iz še ene jedrne EU države - Italije.

»Hud plan. Zdaj se skrega s tričetrt Evrope, potem pa reče: Lejte, samo Višegrajci so prijazni do nas. Pojdimo k njim,« je Janševe zunanjepolitične cilje razodel Boštjan Gorenc.

Pestro dogajanje je strnil Božo Simonič, ki je pripomnil, da »smo bili včasih rdeči zaradi komunistov, a zdaj pa smo rdeči zaradi sramote

Nekateri so menili, da bi sramotitev države lahko preprečil – njen predsednik.

Toda taisti Božo Simonič je hitro ovrgel te in podobne upe, da bi bil Borut Pahor sposoben prispevati k ugledu države.

Pahor se je namreč tudi včeraj ukvarjal s svojim najljubšim konjičkom – fotografiranjem, navdušen, da je v predsednici Slovaške odkril sorodno dušo…

Tudi tokrat je zamudil priložnost vsaj kanček rešiti ugled države zaradi vse bolj neobrzdanega Janeza Janše.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek