sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Nemočna cepiva: To je največja nevarnost lambda seva
Medtem ko se svet še vedno ubada s težavami zaradi delta seva, ki je medtem postal prevladujoč tudi v Sloveniji, nove študije kažejo, katere nevarnosti skriva v sebi že nova, »lambda« različica virusa.
Povedano preprosto: Nove študije kažejo, da bi lahko »lambda« različica v popolnosti »prebila« zaščito, ki jo nudijo sedanja cepiva proti koronavirusu.
Lambda različica je bila sicer prvič zabeležena v Peruju poleti leta 2020.
O tem so poročali ameriški Centri za preprečevanje nalezljivih bolezni.
Nekaj primerov so nato zabeležili tudi v ameriškem Teksasu in še nekaterih državah.
Delta infections among vaccinated likely contagious; Lambda variant shows vaccine resistance in lab | Reuters https://t.co/epEfXOiwGP
— Het_Orakel (@HetOrakel3) August 26, 2021
Potem ko so sev z oznako C.37 najprej odkrili v Peruju, se je ta razširil v okoli 30 držav sveta, vključno z Argentino in Čilom.
Po podatkih WHO sedaj različica lambda predstavlja 82 odstotkov vseh novih primerov covida-19 v Peruju, ki ima najvišjo stopnjo smrtnosti na svetu.
Študija, ki še ni bila dokončno pregledana s strani drugih avtorjev, bila pa je objavljena v bazi bioRxiv, kjer se objavljajo preliminarni znanstveni rezultati kaže, da je »proteinska igla« različice »lambda« drugačna od drugih različic virusov, ki povzročajo covid-19, kar omogoča lambdi, da se lažje pripoji celicam in sproži infekcijo.
Študija je odkrila tudi specifične spremembe glede na prvotno različico virusa.
»Lambda ima poseben set sedmih mutacij v proteinu 'igle', ki ga virus uporabi za okužbo človeških celic. Raziskovalce še posebej skrbi mutacija L452Q, ki je podobna mutaciji L452R, za katero verjamejo, da prispeva k visoki infektivnosti različice delta,« piše v enem od prvih poročil o tem sevu.
Ta sev ima tudi dve mutaciji, zaradi katerih se lahko izogiba protitelesom, ki jih proizvede telo tudi po prejemu cepiva.
The dangerous lambda variant has started spreading in California https://t.co/ZtZKb0BvgX
— Kryptonian Son (@krybptonian) August 26, 2021
V Peruju se je lambda razširila iz enega primera na vsakih 200 vzorcev na 50 odstotkov vseh primerov v marcu in 82 odstotkov vseh primerov v tem trenutku.
»To nakazuje, da je njena stopnja prenosa višja kot v primeru katerekoli druge različice,« opozarja Pablo Tsukayama, profesor molekulrane biologije na univerzi Cayetano Heredia v Peruju.
To pa pomeni, da se bo ta različica lažje izogibala cepivom.
Raziskovalci iz laboratorija na Japonskem opozarjajo, da bi moral biti ta sev »zaskrbljujoč« in ne samo uvrščen med »zanimive različice«, kot ga je uvrstila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
»Lambda bi lahko bila potencialna nevarnost za človeško družbo«, je dejal Kei Sato iz Univerze v Tokiu.
Toda nekateri znanstveniki upajo, da se ta sev ne bo razširil tako hitro kot delta različica.
Until eligible folks refusing to #GetVaccinated against #COVID encounter fierce societal backlash, nothing will change. They’ve chosen their “freedom” over your life. Honor their choice and stay the f*** away from them. Don’t socialize with them. Don’t patronize their businesses. pic.twitter.com/UlKcklzEpC
— cassandracarolina (@cassandra17lina) August 18, 2021
Dr. Anna Durbin, profesorica na Oddelku za zdravje na Johns Hopkins Bloomberg šoli za javno zdravje je za Newsweek dejala, da bo lambda soočena s problemom, če se ne bo uspela razširiti dovolj zaradi vse večjega števila cepljenih ljudi.
In v ZDA, pa tudi v Evropi bo imela težave – zaradi delta različice.
»Ti virusi tekmujejo tudi eden proti drugemu, da bi dosegli prednost in tako preživeli. Vemo, da ima lambda nekatere iste mutacije kot delta, ki ji omogočajo, da je bolj kužna, toda zaradi tega bo lambdi težko izriniti delto,« opozarja znanstvenica.
Poglejmo na nesposobnost vlade pri prepričevanju ljudi v cepljenje s pozitivnega vidika:
— Svinja Prasec (@merovingy) August 25, 2021
Osvežitvenih odmerkov bo več kot dovolj!
Toda najslabše bi bilo, če bi se pojavila neka tretja različica, ki bi bila kombinacija obeh – bolj nalezljiva, ki bi hkrati uspela bolje »prebijati« našo imunsko obrambo.
Prav zato pa se je potrebno cepiti, saj vsak, ki se ne cepi, svoje telo spremeni v rezervoar, znotraj katerega se lahko novi koronavirus neomejeno širi, deli in izboljšuje.