REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Vlada ni naročila kvalitetnih cepiv, ko bi jih lahko. In ja, uganili ste, ni kriva vlada«

»Vlada ni naročila kvalitetnih cepiv, ko bi jih lahko. In ja, uganili ste, ni kriva vlada«Janša je pokazal, kaj zna - predvsem pri nesposobnosti, da zajezi epidemijo. Vir: Twitter

Kdo je kriv za to, da v Slovenijo do junija ne bo prišlo še več kot milijon odmerkov cepiv Pfeizerja in BioNTecha ter Moderne?

Predsednik vlade, ki je bil v spornem obdobju celo vršilec dolžnosti zdravstvenega ministra trdi, da ni kriv, ker da je vsem naročil, da naj kupujejo cepiva kjerkoli jih morejo in po »kakršnikoli ceni.«

Toda dejstva kažejo, da ali premier laže, ali pa imamo opraviti s hudim razsulom v slovenski vladi, kjer ministri in ostali ne ubogajo predsednika vlade.

Številni komentatorji na družbenih omrežjih izgovorom aktualnega premierja očitno ne verjamejo.

Janez Janša in ministri njegove vlade. Vir: Twitter
Janez Janša in ministri njegove vlade. Vir: Twitter

Poleg pikrih komentarjev pa si je predsednik vlade zaradi odpovedi cepivom sredi pandemije prislužil celo ustavno obtožbo predsednika LMŠ in prejšnjega premierja Marjana Šarca.

Janez Janša je odgovornost poskusil prevaliti na prejšnjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja.

Vendar pa je za Janšo v drugih primerih, ko je na primer ustavil imenovanje tožilcev ali pa vpise na fakultete bilo kristalno jasno, da o najpomembnejših odločitvah v državi odloča – sam.

Marta Grgič Vitek, koordinatorica programa cepljenja iz NIJZ je sicer poskušala opravičiti Janšo s trditvijo, da cepiva naroča ministrstvo za zdravje, o tem, ali bi imeli več cepljenih s cepivom Pfizer/Biontecha, če bi decembra naročili vso količino, ki je bila Sloveniji na voljo, pa ni želela dajati izjav.

V času ministrovanja Tomaža Gantarja je cepiva namreč naročala komisija za naročanje cepiv.

Članica te komisije je bila tudi Marta Grgič Vitek.

»Vsakič, ko so prišla vprašanja o cepivih, smo dali mnenje o količini cepiv. In vsakič je bila naša odločitev, da se nabavi toliko cepiva, kolikor ga nam pripada. Drugih podatkov nimam,« je dejal nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar.

Gantar je pojasnil, da v času svojega ministrovanja ni bil seznanjen, da bi lahko Slovenija naročila dodatne količine cepiva Pfizerja in Biontecha.

O naročilih je namreč odločala takratna komisija pri ministrstvu za zdravje, ki je tudi pripravila strategijo cepljenja.

Komisija se je po Gantarjevih navedbah očitno takrat odločila, da dodatnih količin cepiv ne nabavi, ker so pričakovali, da bo prej odobreno cepivo AstraZenece.

Gantar se tudi ne spomni, da bi ga pristojna komisija, kaj povprašala o tem, ali naj se nabavijo dodatne količine cepiva Pfizerja in Biontecha.

Kateri so bili člani te komisije, ki je odločala o naročilih cepiv, Gantar točno ne ve, je pa po njegovih besedah bila članica tudi nekdanja vodja svetovalne skupine za covid-19, ki danes vodi svetovalno skupino za cepljenje pri NIJZ.

Gre za odlikovano Bojano Beović, ki danes vodi tudi Zdravniško zbornico Slovenije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek