REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Pred četrto uro zjutraj me je klical pokvarjenec Janša in se cmizdril kot mali otrok, ves v šoku, izgubljen, strahopetec!«

»Pred četrto uro zjutraj me je klical pokvarjenec Janša in se cmizdril kot mali otrok, ves v šoku, izgubljen, strahopetec!«Kako je videti podpornica sedanje vlade? Vir: Twitter

Janez Janša je v Slovenijo klical posebno skupino modrecev, ki naj v imenu Evropske komisije ugotovi, kaj se v Sloveniji res dogaja in ali njegova vlada res »pritiska« na medije.

Ko pa se je prav o tem odvila razprava med poslanci Evropskega parlamenta so se slovenski poslanci izbrani s podporo SDS iz razprave umaknili, predsednik vlade pa je sporočil, da se takšnih razprav ne bo udeleževal.

To je sprožilo plaz komentarjev na družbenih omrežjih.

Mnogi so ocenili, da je Janez Janša očitno »heroj« le pri nastopanju v njemu všečnih propagandnih trobilih in tam, kjer ima zagotovljen nadzor in večino, ne pa drugje, kjer bi bil podvržen objektivni oceni nepristranskih razsodnikov.

Da se vedno, ko se sooči z resno situacijo prestraši in umakne pa obstajajo tudi zgodovinska pričevanja.

Anton Peinkiher se tako še dobro spomni trenutka, ko sta Janeza Janšo popolnoma presenetila sicer pričakovan odziv tedanje JLA in Zveznega izvršnega sveta ter zveznega premierja Anteja Markovića na razglasitev neodvisnosti Slovenije in prevzem slovenske ter jugoslovanske zunanje meje s strani slovenskih organov.

Tedaj je heroj osamosvojitve, kot se spominja Peinkiher, nastopal povsem drugače, kot se je pozneje kazal pred kamerami.

»27.6.1991 še ni bilo kleti CD, ampak je bila republiška koordinacija na Gregorčičevi, sedanjem sedežu vlade. Od tam me je malo pred četrto uro zjutraj klical pokvarjenec Janša in se cmizdril kot mali otrok, ves v šoku, izgubljen, strahopetec. Takšen kot je vedno bil, strahopeten!,« je zapisal nekdanji vodja analitike in obveščevalnega dela nekdanjega Varnostnega organa (VOMO) RSLO.

Pomembno je bilo to, da so ostale republike SFRJ izbrale podobno pot v samostojnost, sicer bi se slovenski primer enostranske odcepitve od Jugoslavije lahko končal enako neuspešno kot praktično vse podobne po svetu v zadnjih 76 letih.

Da se je ta zgodba naposled izšla pozitivno za Slovenijo pa je bilo v veliki meri krivo dejstvo, da tedaj niti Slobodan Milošević in srbsko politično vodstvo v ohranjanju Jugoslavije več niso videli smisla.

In enako pomembno je bilo to, da so ostale republike SFRJ izbrale podobno pot v samostojnost, sicer bi se slovenski primer enostranske odcepitve od Jugoslavije lahko končal enako neuspešno kot praktično vse podobne po svetu v zadnjih 76 letih, od nastanka novega svetovnega reda po drugi svetovni vojni.

Vse to in geopolitične razmere leta 1991 so bile za uspešen nastanek Slovenije v resnici zelo pomembne.

Ne pa »vojaška genialnost« sedanjega voditelja koalicijske SDS Janeza Janše, kot to danes interpretirajo aktualni predsednik vlade in njegovi zvesti podporniki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek