REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Vlada, ki ne zna predvideti lastnih ukrepov niti za en teden vnaprej, hoče določati vpisne kvote na fakultetah!«

»Vlada, ki ne zna predvideti lastnih ukrepov niti za en teden vnaprej, hoče določati vpisne kvote na fakultetah!«Janša je pokazal, kaj zna - predvsem pri nesposobnosti, da zajezi epidemijo. Vir: Twitter

Vsevedni predsednik vlade Janez Janša, ki menda ve vse o obrambi države in je tudi v. d. zdravstvenega ministra, je sedaj posegel še na področje izobraževanja.

Vlada namreč ni dala soglasja k objavi razpisa za vpis v študijsko leto 2021/2022, menda zato, ker želi Janševa vlada najprej vedeti, kakšne profile izobražencev bo družba v prihodnje sploh potrebovala.

Konkretno naj bi Janez Janša želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela, zato vlada včeraj presenetljivo ni dala soglasja k objavi razpisa za vpis v prihodnjem študijskem letu.

Mnoge je razburilo tudi dejstvo, da sedaj vlada, ki ne zna predvideti razvoja pandemije in sproščanja ukrepov niti za nekaj dni vnaprej, želi v svoje roke prevzeti celo usmerjanje izobraževanja.

Zadeva je sporna iz več razlogov.

Če bi vlado to res zanimalo, potem bi se morala glede tega opredeljevati veliko prej, ne pa v zadnjem trenutku.

Obenem je to področje, na katerem v Janševi vladi očitno niso strokovnjaki, saj gre za vprašanje, ki zahteva interdisciplinaren in strokoven pristop, pa še pri tem tudi najboljši znanstveniki in futuristi ne morejo predvideti prihodnosti.

Vse skupaj je absurdno tudi zato, ker diši po časih »usmerjenega izobraževanja,« katerega snovalec je bil razvpiti Stipe Šuvar, ko je šolski sistem dijake usmerjal le v določene poklice, nato pa se je že kmalu pokazalo, da se je trg popolnoma spremenil in da je bilo takšno usmerjanje - zgrešeno.

Obenem pa je mnoge razburilo tudi dejstvo, da sedaj vlada, ki ne zna predvideti razvoja pandemije in sproščanja ukrepov niti za nekaj dni vnaprej, želi v svoje roke prevzeti celo usmerjanje visokega šolstva in izobraževanja.

To je obenem tudi poseg na področje aktualne in očitno nesposobne ministrice za znanost, šolstvo in šport, ki je takšen poseg molče dopustila.

To kažejo tudi burni odzivi na družbenih omrežjih.

Nekateri ocenjujejo, da gre za maščevanje Janeza Janše po odločitvi Ustavnega sodišča, da zadrži sporni odlok vlade, ki bi Jambrekovi zasebni univerzi, ki ne izpolnjuje zakonskih pogojev, vendarle omogočil akreditacijo.

Težava javnih univerz s programi pa bi lahko mnoge bodoče študente usmerila v zasebne visokošolske programe, kar je lahko prav tako eden od ciljev te poteze Janeza Janše.

Janša Kim Jong-un
Bo tudi visoko šolstvo v Sloveniji vse bolj podobno šolstvu v Severni Koreji, tako kot sta si v zgornji fotomontaži s Twitterja vse bolj podobna Janez Janša in Kim Jong-un? Vir: Twitter

O vsem tem je svoje stališče sprejelo tudi društvo Alternativna akademija.

V sporočilu za javnost so zapisali, da je poseg vlade »brutalna in nevarna demontaža univerze.«

»V Alternativni akademiji pozivamo dr. Simono Kustec, ministrico za izobraževanje, znanost in šport, da nemudoma pojasni, zakaj vlada včeraj ni dala soglasja k objavi razpisa za vpis v študijsko leto 2021/2022, s čimer je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo.

Šolska ministrica, ki rada potuje s pregrešno dragim vladnim Falconom. Vir: Twitter

Ker ocenjujemo, da je pri tem prišlo do grobega političnega posega v avtonomijo univerze, pričakujemo njeno današnjo izjavo, da takšno dejanje obsoja in se do njega distancira, hkrati pa, da stori vse, da se vpis nemoteno izvede, saj bo v nasprotnem prišlo do njegove blokade že letošnje leto, situacijo pa poslabšuje še izvedba informativnih dnevov, ki je tik pred vrati.

Zadnji poseg slovenske vlade na področje univerze nedvoumno kaže, da se uresničujejo vsi najbolj mračni scenariji glede prihodnjega razvoja slovenske demokracije in da je država postala talka nekaj poslancev iz vrst DeSUS-a in SMC.

Če ministrica ne bo zavzela odločne drže in obsodila grobe avtoritarne intervencije na področje univerze in če tega ne bo storila njena stranka SMC, bo domači in mednarodni javnosti dala jasno vedeti, da aktivno sodeluje pri najbolj brutalni in samovoljni demontaži države z aktom posega v delovanje javnega izobraževanja.

Zadnji poseg slovenske vlade na področje univerze nedvoumno kaže, da se uresničujejo vsi najbolj mračni scenariji glede prihodnjega razvoja slovenske demokracije in da je država postala talka nekaj poslancev iz vrst DeSUS in SMC, tudi predsednika parlamenta Igorja Zorčiča, ki iz lastnih osebnih koristi še naprej paktirajo z avtokratskim režimom, ki se iz dneva v dan vse bolj totalitarizira s sistematičnim uničevanjem najbolj vitalnih delov družbe.

Od zaposlenih na univerzah, rektorske konference Republike Slovenije, vseh posamičnih vodstev univerze (z izjemo Jambrekove Nove univerze) in študentskih organizacij pričakujemo, da nedvoumno obsodijo samovoljen in skrajno nevaren poseg v avtonomijo njihovega dela.

Od opozicijskih strank in Karla Erjavca pa, da končno storijo vse za nemudno vložitev konstruktivne nezaupnice in s tem uporabijo edini politični vzvod, ki je trenutno na voljo, da se krvoločni ples oblastnikov morda ustavi,« so zapisali v svojem sporočilu v Alternativni akademiji.

Nič manj ogorčeni so tudi odzivi strank.

Na to odločitev vlade je treba reagirati takoj, so prepričani v stranki Levica.

»Vlada ima očitno problem z avtonomijo univerze, kritičnim mišljenjem in svobodo izobraževanja. Institucije namenjene izobraževanju in znanju hoče podrediti, v prvi vrsti sebi, v drugi pa potrebam trga dela,« so zapisali.

Hkrati so napovedali sklic nujne seje odbora za izobraževanje.

Klemen Peran, predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), pa je dodal: »Predsednika vlade, Vlado RS in ministrico za izobraževanje pozivam, naj se ne igrajo s prihodnostjo trenutnih generacij. Za nami je najtežje obdobje v izobraževanju, ki ga je doživela Slovenija …«

»Potrebe trga dela bodo ob zaključku študija te generacije zaradi razvoja gospodarstva, novih panog in sprememb na trgu dela zelo drugačne od današnjih. Ugibamo lahko, da je mogoče predsednik vlade obiskal vedeževalko, kot nekateri njegovi predhodniki, saj drugi točnih odgovorov o daljni prihodnosti žal nimamo,« je bil kritičen Klemen Peran.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek