REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Izdani od lastnih vodij, poteptani s strani tujih interesov in ograjeni bolj, kot leta 1941. Pa vesel dan državnosti!«

»Izdani od lastnih vodij, poteptani s strani tujih interesov in ograjeni bolj, kot leta 1941. Pa vesel dan državnosti!«Nova zastava? Vir: Twitter

Zakaj se volivcem zdi, da je »letošnji dan državnosti praznik fašistov, ki so ugrabili demokratični državo«?

Se vladajoči bojijo lastnega naroda?

Miha Svete je v enem samem stavku poskusil strniti bistvo letošnjega zaznamovanja enega ključnih državnih praznikov.

Največ ogorčenih odzivov državljanov se nanaša na dejstvo, da se je tudi na dan državnosti Janševa vlada »ogradila pred državljani«.

Mnoge so ograje v Ljubljani spomnile na čas okupacije, ko so fašisti Ljubljano prav tako ogradili, sicer z žico.

Izključevanje - to je rdeča nit, ki je zaznamovala letošnjo proslavo.

Vse to je marsikoga pripeljalo do sklepa, da je »letošnji dan državnosti praznik fašistov, ki so ugrabili demokratično državo

V času, ko so se »izbranci« pod taktirko SDS – predsednik države Borut Pahor in prvaki strank upokojencev DeSUS, NSi in SMC, obdani z ograjami in policijo pod polno bojno opremo odpravljali proslavljati svoj dan državnosti na Kongresnem trgu v Ljubljani, se je narod že zbral pri Prešernovem spomeniku ob Tromostovju.

Toda za mnoge je bilo prav neprijetno presenečenje, da je bila državna proslava z vseh strani ograjena z ograjo tako, da razen privilegirancev nihče drug ni mogel niti pokukati na Kongresni trg.

Za Antona Peinkiherja je opisano dogajanje skrajno zavržno, vsak dan pa hujši:

Edi Šuc je ob tem osupel nad spoznanjem, da se »vodstvo države, torej tisti, ki naj bi državljane inspirirali in vodili v prihodnost, boji teh državljanov.«

»Pravi vodja nima nikoli razloga za strah,« je sklenil Šuc.

Nekatere opazovalce dogajanj v Ljubljani na predvečer dneva državnosti je spomnilo na Visoko pesem skupine Mi2, in verz: »Dan državnosti slavim z na pol obešeno zastavo, v opomin na čas, ko smo si zjebali državo.«

Tudi reper Zlatko je »en dan pred dnevom državnosti podaril pesem Delavske pravice vsem poštenim in delavnim ljudem, ki so gradili in še vedno gradijo našo državo.«

Na alternativni proslavi, ki se jo je udeležila več tisoč glava množica ljudi, pa je uvodoma odmevala Internacionala, nato pa antifašistične pesmi …

Na koncu velja spomniti, da je SDS tokrat posnemala prijeme, ki jih je uporabljal Slobodan Milošević, ko je proteste srbskega ljudstva zoper njegovo avtokratsko oblast v devetdesetih letih prejšnjega stoletja miniral z organiziranimi »proti-mitingi«.

Tako se je pred alternativno proslavo pri Prešernovem spomeniku zbrala četica uniformirancev, po večini obritoglavcev oblečenih v rumene jopiče, med katerimi je bilo po poročanju POP TV »50 moških in ena ženska«, ki so z v vzkliki izražali podporo aktualni oblasti in z žaljivkami poskušali spodkopati alternativno proslavo.

Bacil, ki sliši na ime Jelko, pa se je na ta račun posmehnil vladajočim s pripombo, da »29 let kasneje ponovno bijemo vojno za osamosvojitev.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek