REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Opažena neidentificirana letala na satelitskih posnetkih tajne ameriške baze, povezane z Območjem 51

Opažena neidentificirana letala na satelitskih posnetkih tajne ameriške baze, povezane z Območjem 51
Satelitske fotografije, posnete 6. decembra zjutraj, prikazujejo najbolj nenavaden prizor: 12 precej nenavadnih in neznanih predmetov, ki so »parkirani« pred ravno toliko hangarji.

Nedavne satelitske fotografije ameriškega vojaškega vadišča ameriških zračnih sil Tonopah v Nevadi kažejo, da so satelitske kamere ujele v objektiv okoli deset skrivnostnih, neidentificiranih »plovil«, ki so štrlela iz hangarjev na vzletno-pristajalni stezi tajnega letališča Tonopah v bližini razvpitega Območja 51 v Nevadi, poroča britanski Daily Mail.

Strokovnjaki se strinjajo, da so možne različne razlage tega dogodka, toda pritegnilo jih je dejstvo, da je to oporišče znano po tem, da je dom za letala iz Območja 51, o katerem delovanju Pentagon še naprej noče razkriti več podrobnosti.

Satelitske fotografije, posnete 6. decembra zjutraj, prikazujejo najbolj nenavaden prizor: 12 precej nenavadnih in neznanih predmetov, ki so »parkirani« pred ravno toliko hangarji v delu oporišča, ki se zelo redko uporablja in o katerem se skoraj nič ne ve.

Te aktivnosti v oporišču Tonopah so prav tako nenavadne, kot videz neznanih letal, ki jih ni bilo opaziti ne prej in ne po tem, poroča portal Drive, ki je prvi odkril nenavadne leteče predmete ob hangarjih v skrivnostnem oporišču.

Tonopah se nahaja na severnem obrobju »Testnega in trenažnega vadišča Nevada«, in je le 110 kilometrov oddaljeno od zloglasnega Območja 51.

Prav v oporišču Tonopah je bilo preizkušeno in skladiščeno veliko najbolj izpopolnjenega in tehnološko zapletenega orožja v ZDA, vključno z atomsko bombo, lovcem F-117 Nighthawk in njegovo eksperimentalno različico ter vrsto visokotehnoloških vohunskih letal, zato je odkritje nečesa popolnoma novega in neznanega bilo mogoče tudi pričakovati.

V resnici več uradno umaknjenih F-117 še vedno leti iz baze. Domneva se, da jih uporabljajo za testiranja radarskega profiliranja, da bi izboljšali dojemanje Pentagona za stealth tehnologijo, torej za razvoj nevidnih helikopterjev in drugih podobnih zrakoplovov, ki bi se uporabljali predvsem za vohunjenje.

Vendar Tyler Rogoway, ki je prvi opazil nenavadne leteče predmete v oporišču Tonopah in o svojem odkritju napisal članek za portal Drive, odločno zavrača ugibanja, da bi bili ti skrivnostni predmeti lahko nekoliko prenovljena letala »Nighthawk«, saj so običajno »parkirana« drugje v vojaški bazi in prav tako niso tako številni, kot neidentificirana pridobitev ameriških zračnih sil.

Lotil se je tudi nekaterih drugih možnosti, vključujoč morda spremenjene različice stealth drona, kot je »Lockheed Martin RQ-170 Sentinel«.

Rogoway poudarja, da je, oziraje se na to, kako sence padajo preko slike in glede na nizko trimetrsko satelitsko ločljivost, možno, da neidentificirani leteči predmeti le delno kukajo iz hangarjev. Možno je celo, da gre za velika vozila oziroma plovila, ki se uporabljajo tudi za simuliranje sil nasprotnika.

Toda - kljub temu je uganka, zakaj so razporejeni na enak način, po nekakšnem vzorcu.

Če gre za večja letala, katerih le sprednji del štrli iz hangarja, bi to lahko bil pomemben znak, da gre za neimenovane brezpilotne letalnike, ki odpravljajo težave s satelitskimi povezavami, ker lahko letijo na velikih razdaljah, opozarja Rogoway.

V preteklosti so bili satelitski posnetki nekoliko zamegljeni, kar je Rogovway opazil leta 2018, ko je bil na fotografiji Tonopha namerno prikrit profil letala.

Odklon od te prakse lahko sicer pripelje do incidentov v nacionalni varnosti, kot so, na primer, Google Maps februarja letos razkrile tajne lokacije zračne obrambe Tajvana.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek