ponedeljek, 30. december 2024 leto 29 / št. 365
Esesovci med nami? Bajne Hitlerjeve pokojnine prejema kar 184 Slovencev in 71 Hrvatov
Več kot 2.000 ljudi, od tega 71 na Hrvaškem, je februarja letos prejelo pokojnine, ki se izplačujejo nekdanjim nacistom, njihovim sodelavcem ali osebam, ki so bile prisilno rekrutirane, je v petek objavilo nemško ministrstvo za delo.
Objavljen podatak koliko ljudi u Hrvatskoj prima nacističke mirovine https://t.co/ensPSV6bsX
— Etleboro Org (@etleboroorg) 22 February 2019
Tportal.hr se v tekstu z naslovom »Zloglasni esesovci še vedno prejemajo nacistične pokojnine, a ujelo jih je celo 71 hrvaških upokojenih nacistov« sklicuje na razkritje belgijskega časnika De Morgen, ki je navajal, da najmanj 27 kolaboracionistov nekdanjega okupatorja v Belgiji še vedno skrivoma prejema pokojnino iz nemškega proračuna, vendar je bilo nato identično izplačevanje pokojnin ugotovljeno tudi v Združenem kraljestvu.
Do razvpitega razkritja je prišlo, ko so štirje poslanci v belgijskem parlamentu predložili dokaze o obstoju plačil iz Nemčije na podlagi vojaškega sodelovanja med okupacijo in so nato zahtevali od vlade v Bruslju ukinitev izplačil teh prejemkov v Belgiji.
Bivši belgijski pripadnici elitnih Hitlerovih SS-postrojbi i danas dobivaju mirovine iz Njemačke. Jedna inicijativa iz belgijskog parlamenta to želi zaustaviti. Ali, izgledi su slabi. https://t.co/xvLVxJxMdd https://t.co/HlBeA7N5oH
— DW Hrvatski (@dw_croatian) 22 February 2019
Zagrebški Jutarnji list piše, da iz poročila nemškega ministrstva za delo izhaja, da je na svetu 2.033 ljudi, ki so februarja prejeli nacistično pokojnino, ki lahko doseže znesek v višini 1.300 evrov na mesec.
Najnižja je 425 evrov.
V Evropi tako pokojnino prejema 1.532 ljudi, od tega 573 samo na Poljskem.
Takoj za Poljsko je Slovenija druga z največjim številom Hitlerjvih pokojnin s 184 upokojenci, sledita ji Avstrija s 101, in Češka s 94 izplačanimi nacističnimi pokojninami.
V Franciji take pokojnine prejema 54 oseb, v Veliki Britaniji 34, na Hrvaškem 71 in na Madžarskem 48.
How Croatia’s Last WWII Camp Commander was Extradited https://t.co/MyCOraOxl7
— Efraim Zuroff (@EZuroff) 18 June 2018
Marking 20 yrs. of extradition to Croatia from Argentina of Jasenovac commander Dinko Sakic, the only Nazi collaborator hitherto punished in post-Communist Eastern Europe-Part I!!!!
V Afriki jih je 13, od tega v Južni Afriki 9 in 4 v Namibiji.
ZDA ima na svojem ozemlju 250 »odjemalcev« nacističnih pokojnin, v Kanadi jih je 121, Braziliji 18 in Argentini osem.
Azija ima le trideset uporabnikov, od tega 12 na Tajskem. V Avstraliji jih je 44.
Nemčija te pokojnine izplačuje na podlagi zakona, ki ga je sprejela leta 1951, ki omogoča nadomestilo za »nemške žrtve vojne.«
TRAŽI SE OBUSTAVA ISPLATA/Zbog služenja Hitleru, mnogi kolaboracionisti diljem Europe i danas potajno dobivaju njemačke mirovine https://t.co/74ejthPyKq
— 100posto (@100_posto) 21 February 2019
Hrvaški dnevnik ugotavlja, da - kar se tiče pravne plati -, ni nobenih nepravilnosti, ker je Nemčija kot pravna naslednica Tretjega rajha podedovala obveznosti nacistične Nemčije in prevzela izplačilo pokojnin na podlagi dekreta, ki ga je leta 1941 podpisal sam Adolf Hitler.
Gre namreč za nacistični dekret, ki je pravno ostal v veljavi tudi po Potsdamski konferenci leta 1945, ko je bil dosežen dogovor o osnovnih vprašanjih o položaju Nemčije po porazu.
Belgijski nacisti iz Hitlerovog SS-a dobivaju njemačke mirovine mimo zakona https://t.co/IKZ99yohHG
— Софроније Сељанчић (@MesojePecenjic) 22 February 2019
Državni organi posamičnih držav domnevno ne vedo, kdo so konkretni prejemniki nacističnih pokojnin, ker imajo informacije o tem samo Nemci.
Ker države EU niso dolžne medsebojno poročati o čezmejnih plačilih pokojnin, so ta plačila izvedena tudi brez kakršnekoli obdavčitve.
Pravico do njih imajo nekdanji nacisti ali tuji sodelavci Hitlerjevega režima, pa tudi prisilno rekrutirani.
Domnevno so iz te pokojninske verige izključeni tako nekdanji pripadniki SS-enot kot tudi vsi tisti, ki so bili obsojeni za vojne zločine, piše Index.hr.
Dozens of pensioners in Belgium and the UK are still receiving secret payments from Germany for collaborating with the Nazi government during the Second World War. https://t.co/RDronJvsRO
— euronews (@euronews) 21 February 2019
Toda Euronews poroča, da sporne pokojnine kljub omenjeni omejitvi, prejemajo tudi nekdanji esesovci, ki so - med ostalimi - državljani tako Belgije kot Velike Britanije.
Germany insists no former Nazi SS getting war pensions in Belgium: Berlin issues clarification after Belgian lawmakers demand end to war-victims' pensions 'for Belgian Nazi collaborators' https://t.co/38KeqV6hEM TimesofIsrael pic.twitter.com/PCQxt5Kdpl
— Jewish Community (@JComm_BlogFeeds) 20 February 2019
Od leta 2008 novi zakon sicer dovoljuje nemškim zveznim deželam, ki izplačujejo te pokojnine, da lahko prenehajo s tem početjem, vendar je bila ta možnost v letu 2017 po podatkih nemške vlade – zelo slabo koriščena.
— Efraim Zuroff (@EZuroff) 20 February 2019
Direktor Centra Simon Wiesenthal, Efraim Zuroff, je za Jeruzalem Post dejal, da ga to odkritje sploh ni presenetilo.
»Zgodba je veliko večja od tistega, kar je znano. Ne gre samo za pokojnine v Belgiji in Združenem kraljestvu - to se dogaja v mnogih državah,« je opozoril Zuroff.
Hitlerovi vojnici i dalje primaju mirovinehttps://t.co/8sJQQIC203
— pogled.ba (@PogledBa) 21 February 2019
Najnovejše razkritje nemškega ministrstva za delo pa je očitno ne le potrdilo, ampak s številko o več kot 2000 osebah, ki po vsem svetu prejemajo nacistične pokojnine - krepko preseglo najbolj črne sume slavnega lovca na naciste.