petek, 16. januar 2026 leto 31 / št. 016
Po končanem referendumu bodo v Levici šteli glasove
Ob polnoči se je iztekel rok za glasovanje na notranjem referendumu Levice, na katerem so se člani lahko izrekli o podpori manjšinski vladi pod vodstvom prvaka LMŠ Marjana Šarca. Volilna komisija bo k elektronskim glasovom danes prištela še glasovnice, ki so prispele po pošti. Rezultati referenduma bodo znani najpozneje v petek.
Takrat se bodo tudi srečali predsedniki peterice strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, ki se pogovarjajo o oblikovanju manjšinske vlade, in se z Levico skušali uskladiti v ključnih točkah protokola o sodelovanju.
Po besedah koordinatorja stranke Luka Mesca so potencialni koalicijski partnerji predlog Levice o sodelovanju namreč zavrnili in napisali novega. Prav tako so v stranki izpostavili, da se se kažejo jasne intence, da bi po njihovi morebitni podpori Šarcu iz koalicijske pogodbe izločili pozitivne socialno usmerjene ukrepe, ki so jih vnesli na pogajanjih s peterico strank. Nekatere stranke iz peterice so se do teh navedb že kritično odzvale.
Levica sicer ni prispevala podpisov pod kandidaturo Šarca za predsednika vlada, ki jo je v sredo vložila peterica strank s 43 podpisi. Poslanci bodo o mandatarju odločali na tajnem glasovanju predvidoma na seji prihodnji petek.
