sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
CSU z novim predlogom glede migracijske politike
Vodstvo nemške Krščansko-socialne unije (CSU) je nemški kanclerki in vodji sestrske Krščansko-demokratske unije (CDU) Angeli Merkel v sporu glede migracijske politike predstavilo nov kompromisni predlog, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Predsedstvo CDU je kasneje podprlo predlog CSU o zavračanju prosilcev za azil na nemških mejah.
CSU nemškega notranjega ministra Horsta Seehoferja še naprej vztraja pri tem, da bi na nemških mejah zavračali vse prosilce za azil, ki so jih že registrirali v drugih članicah EU. A hkrati po novem podpirajo prizadevanja za sprejetje podobnih ukrepov na evropski ravni.
Zavzemajo se sicer, da bi čim prej sprejeli ukrepe za novo ureditev nemškega azilnega sistema, ki jih je Seehofer vladi predstavil že v svojem načrtu o upravljanju migracij. Kot so pojasnili, sprejemanje ukrepov na ravni EU po izkušnjah sodeč terja več časa.
Predsedstvo CDU je kasneje sporočilo, da so davi "podprli učinkovito upravljanje in nadzorovanje migracijskih procesov in prihodov v našo državo", k čemur poziva načrt CSU.
Poleg tega so v stranki podprli "pobudo Merklove, da bi v okviru Evropskega sveta z državami, ki so zaradi migracij najbolj obremenjene, sklenili dvostranske dogovore. Ti bi omogočili zavračanje in vračanje ljudi, ki so v teh državah že vložili prošnjo za azil".
Kot je že pred tem poročala dpa, je kanclerka predlagala dogovore z državami, kot sta Italija in Grčija. Tako bi imeli boljšo pravno podlago za zavračanje prosilcev za azil na nemški meji.
Merklova bo sicer v ponedeljek v Berlinu gostila novega italijanskega premierja Giuseppeja Conteja, nato pa se bo v torek sestala še s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Osrednja tema obeh srečanj bo verjetno nova ureditev evropskega azilnega sistema.
Nemški notranji minister je sicer v sredo ob obisku avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza Avstriji zagotovil podporo pri načrtih za zaščito zunanjih meja Evropske unije. Kurz je ob tem povedal, da so notranji ministri Avstrije, Nemčije in Italije oblikovali "os voljnih" za boj proti nezakonitim migracijam.