sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Sanacija gozdov po izboljšanju vremenskih razmer v polnem teku
Koordinacijska skupina za sanacijo posledic decembrskega vetroloma se je danes seznanila s potekom sanacije in ugotovila, da dela na terenu zdaj potekajo hitro in učinkovito. Sanacija je namreč zaradi neugodnih vremenskih razmer za več kot dva meseca zastala. Skupina si je ogledala tudi dela v Leskovi dolini in na Snežniku.
Državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marjan Podgoršek, ki vodi koordinacijsko skupino, je po seji pojasnil, da bo ministrstvo za sofinanciranje načrtovanih del za sanacijo gozdov, ki so bili poškodovani v vetrolomu, predvidoma zagotovilo 3,9 milijona evrov. Za obnovitev gozdov je sicer predvidena zasaditev 920.000 novih dreves, so sporočili z ministrstva.
Močan vetrolom je decembra lani prizadel eno petino slovenskih gozdov. Poškodovanega je bilo 2,2 milijona kubičnih metrov drevja, večinoma oz. v 90 odstotkih iglavcev. Najbolj je bilo prizadeto Kočevsko, tam je poškodovanih skoraj 70 odstotkov gozdnih površin. Močno poškodovani so tudi gozdovi na Notranjskem in Koroškem.
Kot so sporočili iz družbe Slovenski državni gozdovi, ki bdi nad državnimi gozdovi, je bilo v državnih gozdovih poškodovanega preko 1,1 milijona kubičnih metrov lesa. To predstavlja skoraj enoletni obseg poseka v državnih gozdovih, je ob robu terenske seje koordinacijske skupine poudaril glavni direktor Slovenskih državnih gozdov Zlatko Ficko in dodal, da ta ocena še ni dokončna.
"V Slovenskih državnih gozdovih pričakujemo, da bo obseg poškodovanosti zaradi obilnih snežnih padavin in morebitnih gradacij podlubnikov še večji. Pri izvajanju del že opažamo, da je na določenih predelih obseg poškodovanih gozdov večji od naših prvotnih ocen in večji, kot ga je pri izdaji odločb za izvedbo sanitarne sečnje ocenil zavod za gozdove," so poudarili.
Slovenski državni gozdovi so sicer do danes prejeli 2104 odločb za izvedbo sanitarne sečnje poškodovanih gozdov, ki se skupaj nanašajo na 931.961 kubičnih metrov lesa. V postopku izvajanja so odločbe v skupini količini 886.810 kubičnih metrov lesa. Od tega smo že posekali in odpremili 195.392 kubičnih metrov lesa.
Snežne razmere so začetek sanacije v državnih gozdovih zamaknile za skoraj dva meseca, na nekaterih predelih pa sneg sanacijo ovira še danes in onemogoča dostop v gozd, so še navedli in dodali, da sanacijo gozdov dodatno otežujejo omejitve na gozdnih cestah in na ostalih cestah, kjer zaradi omejevanja prevozov nastajajo dodatne težave s prevozi lesa.
"Zimske razmere z obilico snega in mrazom so pozimi občutno oteževale izvajanje sanacijskih del, v višjih legah pa ga še vedno onemogočajo. Od celotne poškodovane količine drevja je bilo po zadnjih podatkih posekanih za 456.000 kubičnih metrov drevja, kar predstavlja 21 odstotkov lesne mase, ki je bila poškodovana v decembrskem vetrolomu v gozdovih," so poudarili.
Ministrstvo je zaradi zahtevnih razmer pri sanaciji zavodu predlagalo, da v primerih, ko bo ugotovil, da odločbe o sanitarni sečnji ne bodo realizirane v z odločbami postavljenih rokih, preveri izvršljivost teh odločb v prvotno postavljenih rokih. Če bo zavod ugotovil, da lastniki iz objektivnih vzrokov (vremenski pogoji, obsežnost sečnje, dostopnost oz. odprtost gozdov) odločb ne bodo mogli realizirati, lahko zavod izdane odločbe zaradi njihove neizvršljivosti izreče za nične in določi nove smiselne roke.
"Ministrstvo in zavod za gozdove v okviru svojih pristojnosti vršita vse možne aktivnosti za čim hitrejšo sanacijo in preprečitev sekundarne škode," so poudarili in dodali, da je trenutno ključno, da se posek poškodovanih dreves iglavcev izvede čim prej.
Zavod za gozdove je sicer pripravil načrt sanacije gozdov poškodovanih v vetrolomu, ki se nanaša na obdobje 2018-2022 in je podlaga za izvedbo vseh ukrepov za sanacijo po vetrolomu in obnovo poškodovanih gozdov. Obnova, tako naravna kot s sajenjem oz. setvijo, je predvidena na 5450 hektarih, od tega je obnova s sadnjo načrtovana na 432 hektarih, za kar bo do leta 2022 treba zagotoviti 920.000 sadik gozdnega drevja.
Skupna vrednost načrtovanih del za sanacijo gozdov je ocenjena na sedem milijonov evrov, ministrstvo bo za sofinanciranje načrtovanih del predvidoma zagotovilo 3,9 milijona evrov.