četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Rusija po volitvah še šest let pod Putinovim žezlom
Ruski predsednik Vladimir Putin bo na nedeljskih predsedniških volitvah po pričakovanjih gladko osvojil četrti predsedniški mandat. 65-letni Putin, ki Rusiji kot predsednik ali premier vlada že od leta 1999, tudi na tokratnih volitvah ne bo imel prave konkurence, saj so glavnega opozicijskega politika Alekseja Navalnega izločili iz tekme.
Putin je svojo kandidaturo na volitvah, ki bodo potekale na četrto obletnico ruske priključitve ukrajinskega polotoka Krim, uradno potrdil šele pred tremi meseci, predvolilni kampanji pa se je v glavnem izognil. Ob največjem predvolilnem zborovanju pred nekaj tedni v Moskvi do zadnjega trenutka ni bilo jasno, ali se bo sploh pojavil pred množico.
Putin, ki kandidira kot neodvisni kandidat, ni potreboval takšne predvolilne kampanje kot "običajni" politiki, prav tako mu ni bilo treba sodelovati na soočenjih s tekmeci. "Za Putina volitve niso politična tekma z drugimi kandidati, temveč gre za ponovno javno potrditev njegove legitimnosti kot voditelja Rusije," je povedal politični analitik Nabi Abdulajev iz svetovalne družbe Control Risks Group.
"Če bi vodil aktivno kampanjo in se soočil z drugimi kandidati, bi se v očeh ruske javnosti spustil na njihovo raven. Putin pa želi ohraniti status vrhovnega voditelja, katerega avtoriteta in legitimnost sta daleč nad tem, kar lahko doseže katerikoli drugi politik v Rusiji," je dejal Abdulajev.
V raziskavi, ki jo lani izvedel največji ruski neodvisni inštitut Levada Center, je Putinovo delo na predsedniškem položaju pozitivno ocenilo skoraj tri četrtine vprašanih. Zadnja anketa, objavljena pred volitvami, je pokazala, da bo v nedeljo za Putina glasovalo 69 odstotkov volivcev. Na drugem mestu je daleč za njim kandidat ruske komunistične partije Pavel Grudinin s sedmimi odstotki podpore.
Eden najglasnejših Putinovih kritikov Aleksej Navalni ni smel kandidirati zaradi obsodbe na pogojno zaporno kazen pred petimi leti. 41-letnik, ki je v preteklih mesecih prepotoval Rusijo po dolgem in počez, organiziral zborovanja in poskušal osebno nagovoriti čim več Rusov, je pozval k bojkotu "kvazivolitev" in izrazil upanje, da bo na volišča prišlo čim manj ljudi.
"Vsi se zavedajo, da so volitve glasovanje o zaupnici Putinu," je dejal Pavel Šarikov z ruske akademije znanosti. "Nizka udeležba bi neznatno vplivala na izid volitev, bi pa lahko porajala vprašanja o Putinovi legitimnosti," je dodal.
Navalnijev bojkot je simbolično, namerno dejanje protesta majhne skupine opozicijsko usmerjenih volivcev, ki po mnenju večine političnih analitikov predstavljajo odstotek do dva volilnega telesa, pa je dejal Abdulajev.
Putinov naslednji predsedniški mandat, ki se bo iztekel leta 2024, bi bil lahko njegov zadnji, saj ruska ustava dovoljuje zgolj dva zaporedna mandata. V preteklosti ga to sicer ni ustavilo. Putin bi lahko tako kot leta 2008 znova postal premier, nato pa bi se lahko znova potegoval za predsedniški položaj. Po tem scenariju bi bil star 77 let, ko bi se poskušal vrniti v Kremelj.
Putin bi se poslovil od oblasti le v primeru, če bi imel naslednika, ki bi mu lahko zaupal lastno varnost kot tudi varnost svojih najtesnejših sodelavcev, je dejal Abdulajev. Naslednik bi moral deliti tudi Putinovo geopolitično vizijo Rusije kot globalne sile.
"Težko je napovedati, ali bo takšno osebo našel Putin, ki je znan po svoji skrivnostnosti in spretnem lovljenju ravnotežja z drugimi političnimi akterji," je dodal politični analitik. Po njegovi oceni bo Putin verjetno ohranil vpliv v ruski politiki tudi po letu 2024.
Vladimir Putin - kremeljski mož akcije
Vladimir Putin vlada Rusiji že skoraj 20 let, z zmago na nedeljskih predsedniških volitvah pa si bo zagotovil četrti mandat na čelu države. Odkar se je nekdanji tajni agent in imetnik črnega pasu v judu vselil v Kremelj, je prevzel popolno oblast v državi, utišal opozicijo in Rusiji povrnil ugled velike sile.
Vladimir Vladimirovič Putin se je rodil 7. oktobra 1952 v Leningradu, današnjem Sankt Peterburgu, v revni delavski družini.
Drobni, 170 centimetrov visoki moški strogega pogleda, je po lastnih besedah po naravi borben, kar je dokazoval že od rosnih let. "Bil sem huligan, ne pionir," naj bi nekoč dejal o sebi. Ukvarja se z borilnimi športi - treniral je boks, lahko pa se pohvali tudi s črnim pasom v judu.
Po končanem študiju prava se je zaposlil pri takratni sovjetski tajni službi KGB, kjer je bil dejaven 17 let. Med letoma 1985 in 1990 je bil nameščen v tedanji Nemški demokratični republiki (NDR); mlajša od njegovih dveh hčera v zakonu z ženo Ljudmilo, Katja, se je rodila v nemškem Dresdnu. Leta 2013 sta se z Ljudmilo po treh desetletjih zakona ločila.
Po razpadu Sovjetske zveze je bil pomočnik reformističnega župana rodnega Sankt Peterburga Anatolija Sobčaka. Leta 1996 je postal namestnik vodje kabineta tedanjega ruskega predsednika Borisa Jelcina, leta 1998 pa vodja naslednice KGB, FSB.
Avgusta 1999 je bil presenetljivo imenovan za premierja, marca 2000 pa so ga, potem ko je po Jelcinovem odstopu opravljal dolžnosti začasnega predsednika, prvič izvolili za ruskega predsednika. Po dveh zaporednih štiriletnih predsedniških mandatih Putin leta 2008 v skladu s tedaj veljavno ustavo ni smel kandidirati za tretji predsedniški mandat.
Za svojega naslednika na čelu Rusije je izbral zvestega pomočnika Dmitrija Medvedjeva, ki so ga kritiki označevali za njegovo marioneto. Medvedjev mu je po mnenju analitikov "držal mesto" do ponovne izvolitve, obenem pa ga je imenoval za premierja. Putin je bil po mnenju mnogih najmočnejši predsednik ruske vlade doslej.
Tekoče govori nemško, vse boljši je v angleščini. Velja za najbolj žilavega ruskega politika in deloholika, ki zmerno uživa alkohol, ne kadi in vsak dan eno do dve uri nameni rekreaciji.
Putin svoje športno telo pogosto kaže v javnosti. Svoje mišice ohranja z borilnimi športi, pa tudi s plavanjem, jahanjem in smučanjem. Pri tem ga zvesto spremljajo ruski mediji, ki so ob njem tudi, ko v ruski divjini pleza na vulkane, z uspavalnimi naboji strelja sibirske tigre, "zgoraj brez" ribari v sibirskih rekah in se potaplja v Črnem morju.
Medtem ko Putin na Zahodu velja za sovražnika številka ena, ki krade ozemlja sosednjim državam, se vmešava v volitve in preti z najsodobnejšim orožjem, je za milijone Rusov mož, ki je vzpostavil stabilnost po političnem in gospodarskem kaosu v 90. letih prejšnjega stoletja in Rusijo vrnil na mednarodni oder po ponižujočem propadu Sovjetske zveze.