sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Nemški socialdemokrati z nepričakovano visoko podporo za veliko koalicijo pod vodstvom Merklove
Vstop nemških socialdemokratov (SPD) v veliko koalicijo pod vodstvom dosedanje nemške kanclerke Angele Merkel je na glasovanju po pošti, ki je potekalo do petka, podprlo presenetljivo veliko članov stranke. Za veliko koalicijo se je izreklo 66,02 odstotka. V Nemčiji se je končalo pet mesecev politične negotovosti.
Skupno je glasove oddalo 378.437 članov SPD. Pravico do glasovanja jih je imelo 463.722. Volilna udeležba je tako bila 78,39-odstotna. Vstop v veliko koalicijo je podprlo 239.604 članov SPD, proti jih je bilo 123.329. Skupno je glasovanje nemške socialdemokrate stalo 1,5 milijona evrov.
Napovedal je še, da bo stranka v prihodnjih dneh, kot je bilo načrtovano, oblikovala seznam svojih ministrov. Na njemu naj bi bila polovica ministric in polovica ministrov. Med njimi naj bi bili po besedah Scholza nekateri, ki so že ministri, nekaj naj bi jih bilo tudi povsem novih. Scholz sam bo predvidoma prevzel finančno ministrstvo in položaj podpredsednika vlade.
Predsednik podmladka SPD in odločen nasprotnik nove nemške velike koalicije Kevin Kühnert je v odzivu izrazil razočaranje nad rezultatom glasovanja. Dodal je, da trajne prenove SPD ne bo brez podmladka SPD.
Merklova je v odzivu na rezultate glasovanja SPD izrazila olajšanje nad nepričakovano visoko podporo veliki koaliciji. "SPD čestitam za ta jasen rezultat in se veselim nadaljnjega sodelovanja v dobrobit naše dežele," je v imenu Merklove na Twitterju objavila Krščansko demokratska unija (CDU). Zaenkrat ni predvideno, da bi se nemška kanclerka danes osebno odzvala na rezultate glasovanja.
Rezultat glasovanja je pozdravil tudi nekdanji predsednik SPD Martin Schulz. Vstop SPD v koalicijo Nemčijo in Evropo popelje naprej, stranko pa okrepi, je menil. Schulz se je za umik v ozadje odločil zaradi številnih kritik članov stranke, njegov položaj pa naj bi na izrednem kongresu 22. aprila prevzela Andrea Nahles, ki bi s tem postala prva ženska na čelu stranke doslej.
Nemški gospodarstveniki so prav tako izrazili zadovoljstvo nad razpletom, a obenem poudarili, da mora nova vlada čim prej začeti z delom.
Iz Evrope so prav tako že prišli prvi odzivi na odločitev članov SPD. Francoski predsednik Emmanuel Macron jo je označil za dobro novico za Evropo, evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici pa je dejal, da je Nemčija pripravljena na sodelovanje za močnejšo Evropo.
"To je dobra novica za Evropo. Francija in Nemčija bosta v prihodnjih dneh začeli s sodelovanjem, katerega cilj je oblikovanje novih pobud za izboljšanje evropskega projekta," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz Macronovega urada.
Moscovici je pozdravil strankino "odgovorno in odločilno glasovanje". Kot je zapisal na Twitterju, je Nemčija zdaj pripravljena na sodelovanje za močnejšo Evropo.
Glasovanje članov SPD je bilo zadnja ovira pri oblikovanju nove nemške vlade. Nemčija bo po več kot 160 dneh od parlamentarnih volitev dobila tretjo veliko koalicijo pod vodstvom Merklove, ki naj bi jo nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier za novo kanclerko predlagal kmalu po 4. marcu.
To mora nato potrditi še bundestag in sicer najverjetneje na redni seji 14. marca. Nova nemška vlada bi tako lahko prisegla do velikonočnih praznikov, je pa bilo tokratno sestavljanje nove nemške vlade najdaljše doslej.
SPD je odločitev o vstopu v veliko koalicijo že drugič prepustila svojim članom. Na zadnjem takšnem glasovanju, leta 2013, je vstop v koalicijo z Merklovo podprlo približno 76 odstotkov članov.
Kako stabilna bo nova nemška velika koalicija, se bo po navedbah nemške tiskovne agencije dpa še moralo pokazati. Poleg tega namerava SPD po dveh letih preveriti, kako zadovoljni so z delom velike koalicije.
Socialdemokrati so na volitvah bundestaga septembra lani z 20,5-odstotno podporo zabeležili najslabši rezultat doslej, od takrat pa jim podpora v anketah le še pada. CDU je po volitvah začela s pogajanji o sestavi t. i. jamajške koalicije z Zelenimi in FDP, ki so propadla, ko je slednja novembra zapustila pogajanja.
Za tem se je kot najverjetnejšo koalicijsko partnerico vse pogosteje omenjalo SPD, ki je vse od razglasitve volilnega izida do izrednega kongresa v januarju sicer vztrajala pri vstopu v opozicijo. Na kongresu so člani vendarle prižgali zeleno luč koalicijskim pogajanjem s CDU.
Po koncu koalicijskih pogajanj je vodstvo stranke dokončno odločitev o vstopu v koalicijo prepustilo njenim članom, ki so po v nedeljo objavljenih rezultatih v večini odgovorili pritrdilno.