REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

DZ o vpisu pravice do vode v ustavo in ratifikaciji pariškega sporazuma

DZ o vpisu pravice do vode v ustavo in ratifikaciji pariškega sporazuma

Ljubljana, 17. novembra - Poslanci bodo na današnji seji odločali o vpisu pravice do pitne vode v ustavo. Slovenija bi s tem poleg Slovaške postala druga država EU, ki bi zaščitila vire pitne vode na najvišji ravni. Prav tako bo na dnevnem redu odločanje o ratifikaciji pariškega sporazuma, ki skoraj 200 držav združuje v prizadevanjih za omejitev dviga globalne temperature.

Poslanci bodo imeli danes na mizi predlog ustavnega zakona, s katerim bi v 70.a člen ustave zapisali, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago.

Po daljši razpravi je v predlogu tudi zapis, ki določa, da oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno.

Ustavni zakon mora DZ sprejeti z dvotretjinsko večino, torej z najmanj 60 glasovi. Če bo sprejet, ga mora DZ v osmih dneh tudi razglasiti, kar bodo poslanci predvidoma storili na izredni seji 25. novembra. Po spremembi ustave pa bo treba ustrezno uskladiti tudi preostalo zakonodajo.

Poslanci bodo danes odločali tudi o ratifikaciji pariškega sporazuma. Ta dokument prvič v zgodovini v boju proti podnebnim spremembam združuje tako razvite države kot države v razvoju. Svet zavezuje k omejitvi dviga povprečne globalne temperature pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo in države spodbuja k ukrepom za omejitev na 1,5 stopinje.

Pariški sporazum je decembra lani v francoski prestolnici sprejelo 195 držav in EU. Do srede ga je podpisalo 197 pogodbenic, ratificiralo pa 110.

V imenu Slovenije je pariški sporazum 22. aprila v New Yorku podpisal premier Miro Cerar, postopek ratifikacije pa se zaključuje ravno v času, ko v maroškem Marakešu poteka globalna podnebna konferenca. Tam se mudi okoljska ministrica Irena Majcen, ki bo tako lahko osebno sporočila novico o slovenski ratifikaciji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek