REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Abanka prodaja za 61,76 milijona evrov terjatev do Tuša

Abanka prodaja za 61,76 milijona evrov terjatev do Tuša

Abanka se je odločila prodati terjatve, ki jih ima do skupine Tuš. Skupaj gre za 61,76 milijona evrov terjatev do družb Engrotuš, Tuš nepremičnine in Tuš Beograd, v banki pa bodo ponudbe zbirali do 28. februarja. Terjatve so zavarovane.

Terjatev, ki so predmet prodaje, do Engrotuša je za 15,45 milijona evrov, do Tuša nepremičnin 35,69 milijona evrov iz do Tuša Beograd za 9,61 milijona evrov, izhaja iz današnje objave v časniku Dnevnik.

Abanka je sicer le ena od bank upnic Tuša. Te so skušale poiskati kupca za Tuš, a se je prodajni postopek, ki se je začel v začetku leta 2016, po poročanju medijev končal brez izbire kupca. Nihče od ponudnikov, ki so bili v ožjem izboru, naj se namreč na koncu ne bi odločil za oddajo ponudbe, s katero bi zadovoljil pričakovanja bank upnic.

Abanka je sicer le ena od bank upnic Tuša. Te so skušale poiskati kupca za Tuš, a se je prodajni postopek, ki se je začel v začetku leta 2016, po poročanju medijev končal brez izbire kupca. 

Pred dnevi je od nakupa Tuša odstopil svetovno znani vlagatelj in milijarder George Soros. Ta se je za nakup potegoval prek sklada Quantum Strategic Partners, umaknil pa naj bi se zaradi nadaljnje vloge lastnika Mirka Tuša v družbi, so poročali mediji.

Bančni konzorcij je skupaj prodajal približno 300 milijonov evrov terjatev do skupine Tuš.

Ustanovitelj poslovnega imperija Tuš in nekdaj najbogatejši Slovenec sicer do nadaljnjega ne more več razpolagati s svojim premoženjem, je ta teden poročal Siol.net. Tožilstvo, ki proti direktorju in lastniku Engrotuša vodi več (pred)kazenskih postopkov, je od celjskega sodišča namreč zahtevalo in tudi doseglo začasno prepoved prodaje ali obremenitve njegovih nepremičnin. Očitajo mu, da si je zagotovil najmanj 1,25 milijona evrov neupravičene premoženjske koristi.

Na okrožnem državnem tožilstvu v Celju so za Siol.net potrdili, da proti Mirku Tušu vodijo preiskavo zaradi suma storitve kaznivih dejanj pri prenašanju blagovne znamke Engrotuša izven dosega rok upnikov. Novembra 2016 jih je prenesel na podjetje Tus Global Group iz Hongkonga. Zaradi tega so tri največje banke upnice - NLB, SID banka in Gorenjska banka - zoper Mirka Tuša vložile kazensko ovadbo.

Postopek proti Mirku Tušu vodijo tudi na specializiranem državnem tožilstvu zaradi domnevno spornega prenosa blagovnih znamk Tušmobila. Potem ko je dolgo odlašal s prodajo mobilnega operaterja in zavračal ponudbe, ki jih je ocenjeval kot prenizke, se je leta 2014 o prodaji dogovoril s Telemachom. Pozneje so banke, ki so prejele večino od 110 milijonov evrov kupnine, izvedele, da se je Tuš vzporedno s Telemachom dogovoril še za prodajo Tušmobilove blagovne znamke, ki je bila na njihovo začudenje v lasti zakoncev Mirka in Tanje Tuš.

Tušev stoodstotni lastniški delež v krovnem podjetju Tuš holding, prek katerega je obvladoval trgovsko-zabaviščni imperij, je medtem že od leta 2011 zastavljen pri bankah in drugih upnikih. S tem je svoj imperij rešil pred bankrotom. V zameno za zastavo deleža so mu odobrili moratorij na odplačilo več sto milijonov evrov zapadlih dolgov, je še poročal omenjeni spletni portal.

Skupina Tuš lani povečala dobiček

Skupina Tuš, v katero spadajo Engrotuš, odvisno podjetje Tuš nepremičnine in Tuš holding, je po nerevidiranih rezultatih minulo leto zaključila s čistim dobičkom v višini 6,2 milijona evrov, kar je 30 odstotkov več kot leto prej. Čisti prihodki so dosegli 493 milijonov evrov, kar je za približno tri odstotke manj kot predlani.

Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo je dosegel 19,7 milijona evrov, kar je 20 odstotkov več kot leta 2016. Največji preskok v izboljšanju tega dobička se kaže v trgovinski dejavnosti, kjer se je povečal za 102 odstotka, so sporočili iz skupine.

Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo je dosegel 19,7 milijona evrov, kar je 20 odstotkov več kot leta 2016. Največji preskok v izboljšanju tega dobička se kaže v trgovinski dejavnosti, kjer se je povečal za 102 odstotka, so sporočili iz skupine.

Dobri poslovni rezultati so po njihovih navedbah posledica "ustrezno vodene poslovne politike, uravnoteženega razvoja in vodenja skupine, kar se kaže tudi v stabilnem položaju skupine na slovenskem trgu". Padec prihodkov pripisujejo odprodaji dejavnosti v Makedoniji.

Kot so zapisali, se v rezultatih kažejo "trdni temelji poslovanja". Čisti poslovni izid je lani dosegel 6,2 milijona evrov, leto poprej 4,8 milijona, leta 2015 pa je skupina še beležila izgubo v višini 4,3 milijona evrov.

V skupini so ob tem poudarili, da redno izpolnjujejo vse svoje finančne obveznosti in so od leta 2011 bankam upnicam poplačali že več kot 300 milijonov evrov obveznosti.

Lani so se v skupini Tuš po lastnih navedbah še naprej osredotočali na svojo osnovno dejavnost - trgovino. Izstopili so s tujih trgov in nadaljevali z dezinvestiranjem poslovno nepotrebnega premoženja. Prenovili so šest poslovalnic in tri drogerije ter odprli eno novo.

Prihodnja strategija skupine vključuje stabilen položaj med trgovci v Sloveniji in ohranitev tržnega deleža.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek