REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Komisija DZ za peticije se je seznanila s peticijo podmladka SDS za ukinitev rtv-prispevka

Komisija DZ za peticije se je seznanila s peticijo podmladka SDS za ukinitev rtv-prispevkaWags05; Wikimedia Commons/PD

Komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti se je seznanila s peticijo Slovenske demokratske mladine (SDM) za ukinitev obveznega plačevanja rtv-prispevka in za njegovo preoblikovanje v prostovoljnega. Minister za kulturo Anton Peršak je pri tem poudaril, da je ustavno sodišče razsodilo, da prispevek ni ustavno sporen.

Maja Bašelj (SDM) je na začetku seje poudarila, da je RTV Slovenija pristranska, nekakovostna in aktivistična, poleg tega da je s finančnega vidika neučinkovita ustanova. Je, kot pravi, le eden izmed podsistemov družbe, ki služi interesom domače tranzicijske levice in ne deluje v splošno korist.

Vsak ima po prepričanju SDM pravico, da se odloči in odkloni storitev, s katero je nezadovoljen. V SDM zato zagovarjajo preoblikovanje obveznega rtv-prispevka, za katerega vsako gospodinjstvo letno plača več kot 150 evrov, v prostovoljni. Pri tem mora biti zgornja meja prispevka omejena zaradi zmanjšanja vpliva kapitalskih omrežij.

Minister za kulturo Anton Peršak je v odgovoru na peticijo izpostavil, da RTV Slovenija opravlja dejavnost, s katero zagotavlja uresničevanje ustavne pravice vseh državljanov do javnega obveščanja. Dolžnost države kot ustanoviteljice RTV je, da ji med drugim zagotovi primerno financiranje za izvajanje javne službe.

Kot je izpostavil Peršak, je ustavno sodišče dvakrat presojalo in razsodilo, da je prispevek optimalna rešitev in ni ustavno sporen. Zagotovitev finančne samostojnosti RTV Slovenija onemogoča odločujoči vpliv države in drugih družbenih skupin na programsko in organizacijsko samostojnost Slovenije.

V primeru ukinitve rtv-prispevka bi RTV Slovenija po njegovem mnenju morala pridobiti sredstva iz drugih virov. Tako bi se morali odreči 75 odstotkom vsebin, ki jih RTV na kakovostni ravni ustvarja, je še dejal Peršak.

Žan Mahnič (SDS) je v razpravi izpostavil primerjavo med plačevanjem rtv-prispevka in plačevanjem cestnega davka. Za ceste plačujejo samo tisti, ki jih uporabljajo, medtem ko morajo rtv-prispevek plačevati vsi, tudi tisti, ki jo ne gledajo. RTV Slovenija v zadnjih letih po njegovem prepričanju ni naredila nič, da bi opravičila plačilo prispevka, ampak vsiljuje določena mnenja s strani pristranskih novinarjev. Kot je dodal, bi morala RTV Slovenija na trg.

Po besedah Janija Möderndorferja (SMC) je rtv-prispevek javna dajatev, ki je predpisana z zakonom. Ob tem je izrazil nestrinjanje, da gre RTV na trg, saj bi to pomenilo konec z vsebinami, ki dajejo težo. Kot je dodal, "je RTV preveč uravnotežena, saj se ne da biti za vsako stvar uravnotežen".

Glede preoblikovanja rtv-prispevka je pojasnil, da bi kakršnokoli zmanjšanje le-tega pomenilo zmanjšanje tistih vsebin, kjer je manj gledalcev. RTV Slovenija je zato, da oblikuje vsebine, ki so z zakonom predpisane, je še dejal.

Vinko Gorenak (SDS) je v nadaljevanju razprave povedal, da pomemben del novinarjev favorizira levo politično opcijo. "Če je nacionalna televizija, mora imeti do vseh političnih strank enak odnos," pravi. RTV Slovenija je treba po njegovem mnenju ukiniti, poleg tega je treba ukiniti tudi fakulteto za družbene vede, kjer se problem začne, saj da s fakultete ne pridejo neodvisno izobraženi novinarji.

Saša Tabaković SMC je izrazil razumevanje do tistih, ki problematizirajo nekatere vsebine na RTV, ampak tega po njegovem prepričanju ne morejo gledati skozi vprašanje ukinitve rtv-prispevka. RTV je, kot pravi, gradnik kulturne identitete. Njeno načelo je načelo univerzalnosti, saj skuša čim širše zaobjeti vsebine, ki so blizu različnim državljanom, je sklenil Tabaković.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek