petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Zoper posledice podnebnih sprememb tudi z učinkovito uporabo vremenskih napovedi
V Ljubljani je danes in v sredo potekal posvet o delu agrometeorologov za kmetovalce v času podnebnih sprememb. Agrometeorologinja Andreja Sušnik iz Agencije RS za okolje je med drugim poudarila, da morajo strokovnjaki za učinkovito sodelovanje informacije uporabnikom posredovati na razumljiv način, ti pa morajo uporabljati sodobno tehnologijo.
Po besedah Sušnikove so s posvetom med drugim pridobili primere dobrih praks iz tujine, kako agrometeorologi s svojimi podatki pridejo do končnega uporabnika, ki je v njihovem primeru kmetijski pridelovalec. Kot je poudarila, mnogi kmetovalci namreč ne vedo, kako lahko podatke, ki jih pripravi in posreduje Agencija RS za okolje (Arso), uporabijo pri prilagajanju svojega dela.
"Velik poudarek je bil na ugotovitvi, da je treba upoštevati ljudem razumljiv jezik. Strokovnjaki se zapletamo v svoje jezikoslovje, ki ga končni uporabnik ne razume," je poudarila Sušnikova.
Ob tem je Sušnikova izpostavila hiter razvoj tehnologije, ki po eni strani zahteva prilagajanje tehnološko morda ne najbolj podkovanih uporabnikov, po drugi strani pa omogoča napredne meritve in postopke. "Primer je uporaba satelitov pri vsakodnevni praksi. Ta se mogoče običajnemu uporabniku zdi neka znanstvena fantastika, a če smo usvojili mobilne telefone in spletne aplikacije, je mogoče čas, da uporabimo tudi tisto, kar je že na voljo v znanosti, a je treba narediti dober prevoj do končnega uporabnika," je dejala Sušnikova.
Izpostavila je tudi pomen mreženja in medsebojnega sodelovanja, ki po njenih besedah omogoča hitro in enostavno izmenjavo izkušenj. Ob tem je Sušnikova poudarila, da je treba pri pripravi produktov za kmetijstvo sodelovati z uporabniki od samega začetka.
Kot je še izpostavila, se kmetovalci danes v veliki večini zavedajo vpliva podnebja na njihov pridelek, saj lahko jasno vidijo pozitiven učinek različnih ukrepov na količino pridelka. Ob koncu posveta je bilo slišati, da še vedno preveč kmetov na pridelavo gleda zelo kratkoročno. Po besedah Sušnikove je to morda res, a se vsak dober gospodar zaveda pomena strateških odločitev.
Tanja Cegnar z Arsa je dodala, da trenutno poskušajo veliko bolj govoriti o tem, kaj vreme pomeni in kakšen je njegov vpliv na dejansko stanje, "torej kaj bo vreme naredilo in ne več samo, kakšno vreme bo". Uvajajo tudi ponudbo različnih meteoroloških napovedi, s čimer bi uporabnikom ponudili celoten spekter podatkov na enem mestu. Vedno več pozornosti pa posvečajo tudi približanju uporabniku, je povedala Cegnarjeva.
Kot je pojasnila, so posvet izvedli na podlagi ideje nizozemske fundacije za razvoj in promocijo biometeorologije. Dejavnosti v sklopu mednarodnega posveta so se po besedah Cegnarjeve udeležili predvsem strokovnjaki iz Evrope, Ljubljana pa je gostila tudi strokovnjaka iz Maroka in Izraela. Kot je dejala, zelo ceni priložnost, da so se lahko ljudje iz različnih držav srečali in izmenjali stališča. Z občasno izmenjavo idej v živo je namreč lažje delati na daljavo, je še poudarila.