četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Konec agonije: Razvpito bioplinarno bodo končno le zaprli
Eno izmed večjih bioplinarn v Sloveniji, ki je v zadnjem času dvigovala veliko prahu, no bolje rečeno smradu, bodo kot kaže vendarle zaprli.
Agencija RS za okolje je namreč občino Lendava obvestila, da je minuli petek bila izdana odločba za odvzem okoljevarstvenega dovoljenja Bioplinarne ECOS. Občina je tako le dosegla svoje, saj se je ves čas zavzemala za zaprtje bioplinarne.
Takšna odločitev pomeni krepitev zaupanja v pristojne državne institucije in olajšanje za vse, ki smo prenašali neprijetne vonjave. Občina bo nadaljevala z aktivnostmi za ugotavljanje morebitnih posledic v okolju ter se še naprej zavzemala za ohranitev zdravega in čistega okolja. Upamo, da se s tem zaključuje agonija povezana z delovanjem bioplinarne, ki je ogrožala človekovo zdravje in povzročala škodljive vplive na okolje, so zapisali na lendavski občini.
Sicer pa čisto okolje, aktivni in zeleni turizem še naprej ostajajo strateške usmeritve občine.
Številne nepravilnosti
Spomnimo, da so se kljub pozivom, globam in obisku ministrice nepravilnosti nadaljevale. Tako sta izredna inšpekcijska ogleda, opravljena septembra, v delovanju Bioplinarne ECOS pokazala nove kršitve uredbe o čezmejnem pošiljanju odpadkov.
Sicer pa je proti podjetju steklo tudi več prekrškovnih postopkov. Z odločbo z dne 31. 8. jim je bila naložena globa v višini 75.000 evrov za pravno osebo ob tem pa še 3500 evrov globe za odgovorno osebo. Postopki v zvezi z nezakonitimi pošiljkami odpadkov in neizvrševanjem odrejenih inšpekcijskih ukrepov se medtem še niso zaključili.
Članek omogoča: SOBOTAINFO