četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
V ptujski bolnišnici bi se sistem lahko zrušil že konec tedna
V ptujski bolnišnici so se danes začeti stavki pridružili praktično vsi zdravniki. Kot je povedal vodja sindikata Fides v bolnišnici Borut Kostanjevec, so razlog za tako visoko stopnjo podpore prekomerne obremenitve zdravnikov, še zlasti pa zelo slabi pogoji dela. Direktor bolnišnice Andrej Levanič opozarja, da se sistem lahko zruši že konec tedna.
Po besedah Kostanjevca je sprejem standardov in normativov nujen pogoj za normalizacijo dela v bolnišnici, ki je kadrovsko najšibkejša v Sloveniji. Kot pravi, ni prav, da je zaradi pomanjkanja kadra zdravnik primoran opravljati delo na več deloviščih hkrati, prav tako ne, da zdravnik v specialistični ambulanti v šestih urah pregleda od 60 do 80 bolnikov, saj to pomeni slabšo oskrbo bolnikov in večjo verjetnost zdravniške napake.
Sicer pa je specifika ptujske bolnišnice po njegovih besedah tudi v tem, da so pogoji dela tam še posebej slabi. Na oddelku imajo bolniške sobe, ki so nevredne tega imena, operacijska soba je zastarela in premajhna. Ob tem je tudi prepričan, da je samo politika vzrok za to, da na Ptuju še vedno ne stoji urgentni center.
"Stavkamo tudi zato, ker si bolniki iz Spodnjega Podravja zaslužijo ustrezno in kakovostno obravnavo in mislimo, da smo glede tega na slabšem v primerjavi z ostalimi deli države," je dejal Kostanjevec in povedal, da so delovnike prilagodili tako, da bodo ves teden zagotavljali 40-urno delo zdravnikov. Največ težav imajo z anesteziologi, danes sta v službi samo dva, medtem ko so običajno dva ali trije.
Kljub temu da v večini bolnišnic pravijo, da bi se lahko razmere zaostrile šele konec tedna, če se bo stavka nadaljevala, Kostanjšek pravi, da je na Ptuju kriza bila že zdaj, ko so bili normalni pogoji dela. Štirideseturni delovnik lahko pri njih povzroči katastrofo v dveh ali treh dneh. Na kirurškem oddelku je danes odpadel ves program, saj bi na dveh operacijskih mizah morali operirati deset bolnikov, a bodo vzeli samo nujne.
Čeprav je direktor bolnišnice Levanič v nehvaležnem položaju, po eni strani del zdravniškega ceha, po drugi pa mora zagotavljati nemoteno delo bolnišnice, je danes nedvoumno podprl napore svojih kolegov. Spomnil je na nekatere visokoleteče obljube o kakovostnih storitvah za bolnike, po drugi strani pa, še posebej v njihovi bolnišnici, bistveno premalo za to potrebnega denarja in kadrov.
"Razmere so na določenih segmentih res zelo kritične, zato je stavka izraz naše stiske. Ob tem stavka tudi razgalja najbolj šibke člene, saj je dejstvo, da tudi vsi izvajalci zdravstvenih storitev in direktorji zavodov niso v enakem položaju. Na Ptuju smo se znašli v zelo težkem položaju, zato še bolj podpiramo ta del stavke, ki je usmerjena v to, da zagotovimo vzdržen sistem in enakopravnost obravnave naših bolnikov," je dodal Levanič in spomnil na težave okoli gradnje urgentnega centra in podfinanciranosti v zadnjih letih.
Direktor ptujske bolnišnice je opozoril, da bi v primeru nadaljevanja stavke zaradi težav na anesteziologiji pri njih lahko začeli programi padati verižno. Že zdaj je načrtovani program operacij na kirurgiji vsaj prepolovljen, v celoti odpada ginekološki operativni program, bistveno zmanjšano bo tudi ambulantno delo. Bolnikom bodo skušali zagotoviti vsaj zakonsko določene storitve, a že konec tedna se sistem lahko zruši.