nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Britanska vlada vztraja pri pravici do sprožitve brexita
Britanska vlada je danes v uradnem odgovoru na četrtkovo odločitev višjega sodišča, da mora o sprožitvi postopka za začetek pogajanj o brexitu odločati parlament, ponovila, da pričakuje začetek pogajanj o izstopu države iz EU do konca marca prihodnjega leta. Vztraja, da ima za sprožitev brexita zadostna pooblastila.
Britanski minister za odhod iz EU David Davis je danes v parlamentu dejal, da je dolžnost vlade, da zagotovi spoštovanje in uresničitev odločitve volivcev za izstop Velike Britanije iz EU.
Vlada ima dolžnost, da zagotovi uresničitev izida referenduma, parlament pa ji bo pomagal, da glede tega vprašanja najde najboljšo pot, je dodal po poročanju britanskega BBC. Na junijskem referendumu so volivci s 51,9 proti 48,1 odstotka glasov podprli izstop države iz EU.
Ministri nasprotujejo odločitvi višjega sodišča, saj menijo, da za sprožitev brexita ne potrebujejo soglasje poslancev, saj imajo zadostna pooblastila.
"Izid referenduma mora biti spoštovan in uresničen. Zdaj ne sme biti poskusov za obstoj v EU iz ozadja ali z drugim referendumom," je dejal Davis pred poslanci.
Poudaril je, da je glede na to, da je do razpisa referenduma prišlo na podlagi zakona, ki ga je sprejel parlament, sedaj na vladi, da v skladu s svojimi pooblastili - posebnimi kraljevimi pravicami - sproži formalni proces za izstop iz EU v skladu s 50. členom lizbonske pogodbe.
Davis je danes še izrazil pričakovanje, da bo po pritožbi vlade na razsodbo višjega sodišča v začetku decembra na vrhovnem sodišču potekala obravnava.
Vlada upa, da bo sodišče nato kmalu sprejelo odločitev. Ta časovnica je po njegovih besedah v skladu z načrti vlade, da bi 50. člen lizbonske pogodbe, ki ureja izstop države iz EU, sprožili do konca marca prihodnje leto. Pogajanja naj bi sicer trajala dve leti.
Tudi premierka Theresa May je danes ponovila, da pričakuje začetek pogajanj o izstopu države iz EU do konca marca 2017. "To stalno trdim in delam naprej na tej podlagi," je dejala med obiskom v Indiji za BBC.
Prepričana je, da ima vlada trdne pravne argumente. Vrhovno sodišče pa bi po njenih besedah moralo v primeru, če bi potrdilo odločitev višjega sodišča, pojasniti, kako naj bi potekalo glasovanje v parlamentu.
Višje sodišče, ki je pristojno za prvostopenjsko obravnavo pomembnih primerov na območju Anglije in Walesa, je v četrtek pritrdilo mnenju skupine državljanov različnih profilov, ki so vztrajali, da se procesa izstopa iz EU ne more sprožiti brez zakona, ki bi ga sprejel parlament.
Razsodilo je, da vlada nima posebne kraljeve pravice oz. izvršnega privilegija, da se o brexitu z EU pogaja brez zavezujočega glasovanja parlamenta.